Suomalais-ruotsalainen näkökulma Folk och Kultur -tapahtumassa Eskilstunassa
29.1.2026 10:07:50 EET | Hanasaari - ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus | Tiedote
Ruotsin merkittävin kulttuuripoliittinen tapahtuma Folk och Kultur alkaa 4. helmikuuta 2026 Eskilstunassa. Hanaholmen on mukana useilla ohjelmilla, muun muassa keskustelulla museoiden roolista kansansivistäjinä sekä taiteesta epävarmoina aikoina.

Tämän vuoden Folk och Kultur -tapahtuma järjestetään 4.–7. helmikuuta 2026 Eskilstunassa. Hanaholmen osallistuu torstaista 5. helmikuuta alkaen neljällä eri ohjelmalla, joissa on suomalais-ruotsalainen näkökulma.
Ensimmäiseksi keskustellaan museoiden roolista kansansivistäjinä ja niiden roolista tänään. Mukana ovat emeritusprofessori Anders Lidström, Västerbottenin läänin museon puheenjohtaja, Suomen Tukholman-instituutin johtaja Wivan Nygård-Fagerudd sekä Ruotsin lääninmuseoiden yhteistyöneuvoston pääsihteeri Ulf Dernevik. Keskustelu järjestetään 5. helmikuuta klo 9.00 Bolinder Munktell -hotellissa ja moderaattorina toimii Hanasaaren tiiminvetäjä Janne Wikström.
Samana päivänä klo 11.00 taiteilija Olof Marsja, Hanaholmenin toimitusjohtaja Gunvor Kronman, Ruotsin valtion taideneuvoston kuraattori Jun-Hi Wennergren Nordling ja Helsingin yliopiston maailmankulttuurien laitoksen dosentti Alexandra Urakova keskustelevat lahjoituksista taiteelle ja kulttuurille. Taidelahjoitukset mahdollistavat paljon, mutta ovatko ne aina tervetulleita? Keskustelu järjestetään Eskilstuna Ölkulturin tiloissa ja sen moderaattorina toimii Hanaholmenin ohjelmavastaava Aino Kostiainen.
Suomalais-ruotsalainen vuoropuhelu jatkuu vielä perjantaina 6.2. Eskilstunan kansankorkeakoululla klo 10.30 keskustelulla taiteesta epävarmoina aikoina, ja sen jälkeen Munktellmuseetissa klo 11.00 keskustelulla kulttuurin luomisesta pienissä kunnissa.
Loppukeskustelun lähtökohtana on Hanaholmen Kultur, joka on Suomen ja Ruotsin kulttuuripäälliköiden verkostoitumisohjelma.
”Hanaholmen Kultur aloitettiin vuonna 2022 lisäämään yhteistyötä ja ajatustenvaihtoa suomalaisten ja ruotsalaisten pienten ja keskisuurten kuntien kulttuuripäälliköiden välillä. Ohjelma järjestetään vuosittain ja siihen on osallistunut suuri määrä kiinnostuneita eri puolilta Ruotsia ja Suomea”, kertoo verkosto-ohjelmasta vastaava Aino Kostiainen.
Lue lisää Hanaholmenin ohjelmasta Folk & Kultur 2026 -tapahtumassa: hanaholmen.fi/fi/events/hanaholmen-x-folk-och-kultur
Lue lisää Hanaholmen Kultur -ohjelmasta: hanaholmen.fi/fi/hanaholmen-kultur
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Håkan ForsgårdViestintäjohtaja/Kommunikationsdirektör
Puh:+358 40 767 7373hakan.forsgard@hanaholmen.fiTietoja julkaisijasta
Hanasaaren ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus edistää ja kehittää Suomen ja Ruotsin välistä vuorovaikutusta ja yhteistyötä kaikilla yhteiskunnan alueilla. Toteutamme yhteistyönä erilaisia tapahtumia, kursseja, seminaareja ja projekteja, selvitämme kehittämistarpeita sekä teemme aloitteita maiden välisen yhteistyön kehittämiseksi. Hanasaaren kiinteistön omistaa Suomen valtio ja Suomalais-ruotsalainen kulttuurirahasto on sen hallinnollinen päämies.
Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Hanasaari - ruotsalais-suomalainen kulttuurikeskus
Scenkonstaktörer intresserar sig för samarbetet mellan Island och Finland3.7.2026 11:08:55 EEST | Pressmeddelande
Kulturfonden Island-Finland har beviljat bidrag till projekt som främjar samarbetet mellan de båda länderna. I år såg fonden en nära nog fördubbling av antalet ansökningar från isländska och finländska scenkonstaktörer.
Islannin ja Suomen välinen yhteistyö kiinnostaa näyttämötaiteen toimijoita3.7.2026 11:08:55 EEST | Tiedote
Islantilais-suomalainen kulttuurirahasto on myöntänyt apurahoja maiden välistä yhteistyötä edistäviin hankkeisiin. Tänä vuonna islantilaisten ja suomalaisten näyttämötaiteen toimijoiden rahastolle lähettämien hakemusten määrä lähes kaksinkertaistui.
Sverige och Finland möts i Almedalen16.6.2026 11:12:58 EEST | Pressmeddelande
Välkommen till Länsteatern och Bryggarsalen i Visby den 23 till 25 juni 2026 för att ta del av våra finsk-svenska samtal om aktuella samhällsfrågor. Programmen ordnas i samarbete med Finlands ambassad i Stockholm.
Ruotsi ja Suomi tapaavat Almedalenin politiikkaviikolla16.6.2026 11:12:58 EEST | Tiedote
Tervetuloa Länsteaterniin ja Bryggarsaleniin Gotlannin Visbyssä 23.–25.6.2026 osallistumaan suomalais-ruotsalaisiin keskusteluihimme ajankohtaisista yhteiskunnallisista aiheista. Ohjelma järjestetään yhteistyössä Suomen Tukholman-suurlähetystön kanssa.
Kulturfonden för Finland och Norge delar ut 60 000 euro i aktivitetsbidrag1.6.2026 12:00:47 EEST | Pressmeddelande
Den finländska fonddelen av Kulturfonden för Finland och Norge delar ut 60 000 euro för norsk-finska samhälls- och kulturprojekt.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme