Vasemmistoliitto

Mai Kivelä: Hallitus yrittää lakaista lohduttoman huonon ilmastopolitiikkansa maton alle

17.2.2026 14:00:00 EET | Vasemmistoliitto | Tiedote

Jaa

Vasemmistoliiton kansanedustaja Mai Kivelä arvostelee Orpon hallituksen ilmastostrategiaa lohduttoman huonoksi. Hän piti vasemmistoliiton ryhmäpuheen, kun eduskunta käsitteli hallituksen ilmasto- ja energiastrategian selontekoa. Kivelä on ympäristövaliokunnan jäsen.

Kansanedustaja Mai Kivelä
Kuva: Elisa Salomäki

Kivelä muistuttaa, että ilmastokriisin estäminen on edelleen tärkeimpiä tehtäviämme. Hänen mukaansa Suomen ilmastopolitiikka on kuitenkin romahtanut kokoomuksen johdolla. Nyt hallitus yrittää epätoivoisesti lakaista koko sotkun maton alle.

– Hallituksen on ryhdyttävä kantamaan vastuuta ilmastopolitiikasta! On aika lopettaa tämä ponneton ilmastopoliittinen esitys, jonka kulmakiviä ovat olleet epätodennäköisyyksiin tuudittautuminen, numeroilla kikkailu ja aktiivinen harhaanjohtaminen, Kivelä sanoo.

Kivelän mukaan hallituksen ilmastostrategia on lohduttoman huono: se ei tuo mitään aidosti uusia toimia ilmastopolitiikan ongelmien ratkaisemiseksi. Tärkeimmät toimet loistavat edelleen poissaolollaan. Hallituksen esittämä toimenpidepaketti ei ole aikataulussa eikä vastaa niihin tavoitteisiin, joihin Suomi on ilmastolaissa ja EU-tasolla sitoutunut.

– Hallitus ei edes yritä uskottavasti esittää tavoittelevansa päästövähennyssitoumuksiamme. Kysyn hallitukselta: missä ovat ne toimet, joilla päästövähennyskuilu kurotaan umpeen? Vai sanoudutteko julkisesti irti lakiin kirjatusta ilmastotavoitteestamme, Kivelä kysyy.

Oikeistohallituksen ilmastopolitiikan suurimpia häpeäpilkkuja on täysi toimettomuus maankäyttösektorilla. Maankäyttösektorin asema on ilmaston kannalta kriittinen, mutta siitä huolimatta hallitus pitää kiinni siitä, että metsien käyttöä ei rajoiteta.

– Kun muut teollisuudenalat kantavat vastuunsa, metsäteollisuuden annetaan lintsata yhteisistä ilmastotalkoista. Onko tällainen tilanne hallituksen mielestä hyväksyttävä? Ja onko hallituksesta hyväksyttävää, että muut toimijat ja kansalaisyhteiskunta joutuvat maksamaan tästä vapaamatkustamisesta koituvan hintalapun?

Tutkijat ovat todenneet, että hakkuiden hillitseminen on välttämätöntä ilmastotavoitteiden saavuttamiseksi. Kivelä vaatiikin hallitusta tekemään nyt valintoja tosiasioihin pohjautuen.

– Haluan kuulla hallitukselta, kumpi on sille tärkeämpi linjaus: Ilmastolain tavoitteet vai se, ettei metsien käyttöä rajoiteta? Koska tilanne on tämä: molemmista ei voi pitää kiinni.

Yhteyshenkilöt

Liitteet

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Vasemmistoliitto

Vasemmistonaiset: Seksuaalinen häirintä ja vihapuhe uhkaavat demokratiaa11.2.2026 11:20:40 EET | Tiedote

Eduskunnassa ilmi tulleet avustajiin kohdistuneet häirintätapaukset osoittavat, että seksuaalinen ja sukupuolittunut häirintä läpäisee politiikan kaikki tasot. Työpaikoilla, kuten eduskunnassa, tapahtuva seksuaalinen häirintä on kielletty työsuojelulaissa ja työnantajalla on velvollisuus ennaltaehkäistä häirintää sekä päävastuu häirintään puuttumisessa. Politiikassa luottamushenkilöinä toimivia naisia ja vähemmistöjen edustajia ei suojaa yhtä vahvat lakipykälät. Sukupuoli voi toimia rikoksen koventamisperusteena ja vihapuhe voi täyttää rikoksen tunnusmerkistön, mutta Suomen lainsäädännössä ei erikseen mainita vihapuhetta eikä aseteta sille rangaistuksia, kuten on esimerkiksi Saksassa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye