Uutta tietoa työkyvyttömyydestä: Isot erot määräaikaisissa ja pysyvissä työkyvyttömyyseläkkeissä
12.3.2026 12:43:16 EET | Ilmarinen | Tiedote
Määräaikaisissa ja pysyvissä työkyvyttömyyseläkkeissä on suuret erot eri ikäryhmien ja lääketieteellisten diagnoosien jakautumisessa. Tieto käy ilmi työeläkeyhtiö Ilmarisen uudistetusta työkyvyttömyyseläkeindeksistä.

Ilmarinen julkaisee ensimmäisenä Suomessa määräaikaisten työkyvyttömyyseläkkeiden syyt ikäryhmittäin ja toimialoittain.
– Lisäsimme indekseihin ennen julkaisematonta tietoa määräaikaisista työkyvyttömyyseläkkeistä. Työkyvyttömyys on vaihteleva ja moniulotteinen ongelma, kun sitä tarkastellaan etuuslajeittain ja ikäryhmittäin, Ilmarisen johtava asiantuntija Anssi Smedlund sanoo.
Ilmarisen työkyvyttömyyseläkeindeksi (ilmarinen.fi) on aiemmin kertonut, miten pysyvien työkyvyttömyyseläkkeiden lääketieteelliset diagnoosit vaihtelevat toimialoittain.
– Asiantuntija-aloilla mielenterveyden häiriöt ovat yleisin pysyvän työkyvyttömyyden syy. Fyysisesti kuormittavilla aloilla ongelmat keskittyvät tuki- ja liikuntaelinten sairauksiin. Henkilöstömäärään suhteutettuna mielenterveyden häiriöt vievät kuitenkin pysyvästi työkyvyn yhtä usein alasta riippumatta.
Mielenterveyden häiriöt koostuvat määräaikaisissa työkyvyttömyyseläkkeissä
Nyt julkaistut tilastot osoittavat, että mielenterveyden häiriöt korostuvat määräaikaisissa etuuksissa lähes kaikilla toimialoilla verrattuna pysyviin etuuksiin. Poikkeus on kuitenkin rakentamisen toimiala, jossa myös määräaikaisissa etuuksissa korostuvat tuki- ja liikuntaelinsairaudet. Ammatillisen kuntoutuksen syissä korostuvat useimmilla toimialoilla tuki- ja liikuntaelinten sairaudet.
Kun työkyvyttömyyden syitä tarkastellaan etuuslajeittain ja ikäryhmittäin, nähdään, että nuorilla mielenterveyden häiriöt ovat yleisin syy sekä määräaikaisissa että pysyvissä etuuksissa. Yli 55-vuotiailla työkyvyttömyyden syy on useimmiten tuki- ja liikuntaelinten sairaus.
– Nuorilla mielenterveyden häiriöiden suuri suhteellinen osuus johtuu siitä, että muita sairauksia on vähemmän kuin vanhemmilla ihmisillä. Työuran loppupäässä tuki- ja liikuntaelinten nousevaa osuutta selittää puolestaan se, että vanhuuseläkeikä on noussut asteittain, Smedlund taustoittaa.
– Kun vanhuuseläkeikä nousee, yhä suurempi osa työntekijöistä joutuu työkyvyttömyyseläkkeelle nimenomaan tuki- ja liikuntaelinten sairauksien takia, hän sanoo.
Kolme kiinnostavaa indeksiä
Ilmarinen julkaisee talouden, työn ja työkyvyttömyyden kannalta tärkeitä tilastoja indekseissään. Indeksejä on kolme (ilmarinen.fi): suhdanneindeksi, työkyvyttömyyseläkeindeksi ja työuraindeksi.
Indeksit sisältävät useita eri tilastoja, jotka kootaan ja päivitetään Ilmarisen kattavasta yksityisen sektorin datasta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anssi Smedlund, johtava asiantuntija, Ilmarinen. p. 040 533 7452, anssi.smedlund@ilmarinen.fi
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Ilmarinen on työeläkeyhtiö ihmistä varten. Huolehdimme 1,1 miljoonan ihmisen eläketurvasta ja pidennämme työuria, jotta jokainen voi suhtautua huomiseen luottavaisena ja toiveikkaana. Me teemme töitä tänään, jotta asiakkaittemme toimeentulo on turvattu huomenna. Näin varaudumme hyvään huomiseen. Eläkevastuiden katteena on yli 60 miljardin euron sijoitusvarallisuus. Lisätietoja: www.ilmarinen.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmarinen
Mediakutsu iAreenaan 18.3. - Teemana: Pitkäikäisten yhteiskunta13.3.2026 12:27:30 EET | Kutsu
Lämpimästi tervetuloa iAreena-webinaariin - ikääntyvien asioihin pureutuvaan ajankohtaisfoorumiimme! Julkaisemme tuloksia tuoreesta tutkimuksesta, jossa kartoitettiin eläkeläisten ajatuksia eläkeaikaan siirtymisestä, ikäasenteista, eläkeaikaan varautumisesta sekä toimeentulosta.
Jo yli puolet Ilmarisen kotimaisista kiinteistöistä edistää ilmastonmuutoksen hillintää27.2.2026 08:02:46 EET | Tiedote
Valtaosa Ilmarisen kotimaisista suorista kiinteistösijoituksista edistää ilmastonmuutoksen hillintää EU-taksonomian eli kestävän rahoituksen luokittelujärjestelmän mukaisesti.
Ilmarisen hallintoneuvoston puheenjohtajaksi Turkka Kuusisto26.2.2026 13:14:43 EET | Tiedote
Ilmarisen hallintoneuvoston uudeksi puheenjohtajaksi on valittu Finnairin toimitusjohtaja Turkka Kuusisto.
Ilmarinen: Työkykyjohtaminen auttaa työnantajaa toimimaan vastuullisesti18.2.2026 08:24:54 EET | Tiedote
Ilmarinen nostaa työkykyjohtamisen yhdeksi kestävyystyönsä kärjeksi. Lisäksi sosiaalisessa vastuussa korostuu oman henkilöstön osaaminen. Sijoitusten ilmastotyö on edennyt hyvin, ja yhtiö vaikuttaa sijoituskohteisiinsa omistajaohjauksella, käy ilmi Ilmarisen kestävyysraportista.
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärä jatkoi hidasta laskuaan16.2.2026 10:21:16 EET | Tiedote
Työntekijämäärä väheni tammikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä -0,6 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Myös positiivista kehitystä tapahtui usealla alalla, ja Länsi-Suomessa työntekijämäärä jopa nousi +0,5 prosenttia.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme