EK:n Vientibarometri: Epävarmuus ja kohoavat hinnat yritysten suurin huoli – EU:lta kaivataan uusia kauppadiilejä ja jämäkkyyttä Trumpin edessä
17.3.2026 14:00:00 EET | Elinkeinoelämän keskusliitto EK | Tiedote
Maailmatilanteen kasvava epävarmuus on tällä hetkellä suomalaisyritysten ylivoimaisesti suurin huolenaihe vientimarkkinoilla. Kotimaassa taas pelätään kohoavien kustannusten syövän yritysten kansainvälistä kilpailukykyä, vaikka odotukset viennin kasvulle ovat vahvistuneet syksyisestä. EU:lta yritykset odottavat tiukempia toimia Trumpin tulleihin ja uusia kauppadiilejä viennin vauhdittamiseksi.
EK:n helmikuisen Vientibarometrin perusteella viennin kasvuodotukset ovat vahvistuneet 7 prosenttia verrattuna syyskuun arvioihin: 47 prosenttia yrityksistä arvioi vientinsä kasvavan seuraavan puolen vuoden aikana ja 45 prosenttia odottaa sen säilyvän ennallaan. 8 prosenttia varautuu viennin supistumiseen, kun syyskuussa vastaava luku oli 13 prosenttia.
Kyselytulokset kerättiin ennen Lähi-idän kriisin leimahtamista. EK:n johtajan Timo Vuoren mukaan sen vaikutukset voivat varjostaa näkymiä jatkossa, eritoten poikkeusolojen pitkittyessä:
"Polttoaineiden ja logistiikan kallistuminen on huono uutinen Suomelle, sillä jo nyt 56 prosenttia vientiyrityksistä ilmoittaa korkean kustannustason isoimmaksi vientijarruksi kotimaassa."
Läsnäolo USA:n markkinoilla ennallaan
Alkuvuosi horjutti EU:n ja USA:n Skotlannissa sopimaa tullidiiliä. 58 prosenttia Suomen vientiyrityksistä suosittaa, että EU varautuu tiukkoihin vastatoimiin, jos Valkoisesta talosta tulee uusia negatiivisia tulliesityksiä. Joka viides yritys olisi valmis irtisanoutumaan Skotlannin EU-USA-diilistä. Lähes yhtä moni toivoo EU:n jatkavan nykyistä sovittelevaa linjaa USA:n kanssa.
”Trumpin tullipolitiikan liikkumatila ei ole enää rajaton USA:n sisäpolitiikassakaan. Raja voi tulla vastaan myös EU:ssa, kun Skotlannin diilistä on tullut liikkuva maali. Suomalaisten vientiyritysten arviot kertovat, että tiukemmille vastatoimille löytyy kannatusta. EU:n on saatava kaikkien tuotteiden tullit mahdollisimman alas, mukaan lukien teräsjohdannaiset”, Timo Vuori korostaa.
Sinällään vientisektorin sitoutuminen USA:n markkinoihin on samalla tasolla kuin puoli vuotta aiemmin syyskuussa: 40 prosenttia suomalaisyrityksistä arvioi USA-viennin vähenevän hieman ja 13 prosenttia merkittävästi. Vain 2 prosenttia aikoo vetäytyä USA:sta kokonaan. Lähes 90 prosenttia yrityksistä siirtää korotetut tullit kokonaan tai osittain amerikkalaisen asiakkaan hintoihin. Vain 8 prosenttia vientiyrityksistä harkitsee siirtävänsä tuotantoa tai alihankintaa USA:han.
Kauppasopimuksista vetoapua viennille
69 prosenttia yrityksistä näkee geopoliittisen epävarmuuden suurimmaksi haasteeksi vientimarkkinoillaan. Vastavoimaksi yritykset toivovat EU:n aktiivisen kauppapolitiikan jatkamista. 62 prosenttia toivoo kaupan syventämistä Aasian maiden kanssa ja 45 prosenttia Latinalaisen Amerikan kanssa.
”Yritysten odotuksiin vastaamiseksi on tärkeää, että Mercosur-sopimus saatetaan komission toimesta väliaikaisesti voimaan jo alkukesään mennessä. Olisi kestämätöntä, jos Eurooppa antaisi Mercosur-mahdollisuuden livetä käsistään. Ripeää toimeenpanovaihetta tarvitaan myös EU-Intia-sopimukselle”, toteaa Timo Vuori.
EK:n Vientibarometriin vastasi 3.2 - 20.2.2026 yhteensä 354 yritystä. Yritykset edustavat laajasti eri toimialoja ja erikokoisia ulkomaankauppaa käyviä yrityksiä.
Tutustu tuloksiin infografiikan muodossa.
Lisätiedot:
johtaja Timo Vuori, puh. 050 553 5319, etunimi.sukunimi@ek.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Satu ToivonenTiedottaja
Yrittäjyys, elinkeinopolitiikka
Energia, ilmasto, liikenne, ympäristö
EU-asiat, Brysselin toimisto
Kauppapolitiikka, kansainvälistyminen
Ukraina, jälleenrakentaminen
Tietoja julkaisijasta
Elinkeinoelämän keskusliitto EK on suomalaisten yritysten merkittävin puolestapuhuja. Välitämme elinkeinoelämän yhteisiä viestejä ja ratkaisuehdotuksia politiikan päättäjille ja yhteiskunnalliseen keskusteluun.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Elinkeinoelämän keskusliitto EK
Datakeskusten talousvaikutuksista tarvitaan faktoihin perustuvaa keskustelua6.5.2026 13:14:46 EEST | Tiedote
Datakeskusten talousvaikutuksista on viime päivinä käyty vilkasta julkista keskustelua. Keskustelussa on kuitenkin esitetty myös virheellisiä väittämiä, minkä vuoksi aiheesta on tärkeää tuoda esiin tutkittua tietoa.
MEDIAKUTSU 11.5. Energiakriisin status ja EU:n ilmastopolitiikka – mitä edessä?29.4.2026 13:17:47 EEST | Kutsu
MEDIAINFO: Energiakriisin status ja EU:n ilmastopolitiikka – mitä edessä? Aika: ma 11.5. klo 15–15.45 (Suomen aikaa) Toteutus: Teams Hyvä toimittaja / toimitus Tervetuloa kuulemaan EK:n briiffiä lähiviikkojen energia- ja ilmastoaiheista. Äänessä ovat energia-asiantuntijamme Arttu Karila (Helsinki) ja EU-sääntelyyn erikoistunut johtava asiantuntija Kati Ruohomäki (Bryssel) sekä Outokumpua edustava Heidi Peltonen, Vice President, Sustainability. Aihetta kommentoi myös EK:n vihreän kasvun johtaja Ulla Heinonen. Persianlahden energiakriisin status Onko näköpiirissä toipumista vai kärjistymistä, mihin on varauduttava? EU:n energia- ja ilmastopolitiikka tienhaarassa Päästökauppa on vastatuulessa; mitä uudistuksia kesällä odotetaan? Miten komission energiakriisitoimet ja uudet valtiontukijoustot vaikuttavat jäsenmaiden energiahintoihin ja Suomen kilpailuetuun? Outokummun odotukset EU:n ilmasto- ja energiapolitiikalle Ilmoittaudu Teams-infoon tämän linkin kautta: https://tapahtumat.ek.fi/atten
Yritysten luottamus vahvistui huhtikuussa vähän27.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Suomen elinkeinoelämän luottamus vahvistui vähän huhtikuussa. Rakentamisen luottamus laski, mutta muiden toimialojen indikaattorit vahvistuivat hieman.
EK:n Suhdannebarometri: Suhdanteet elpyneet jonkin verran – globaalit riskit painavat27.4.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
EK:n huhtikuussa tekemän Suhdannebarometrin mukaan Suomen elinkeinoelämän suhdannekuva vahvistui jonkin verran alkuvuonna, vaikka monien toimialojen tilanne onkin vielä heikko. Voimakkaimmin paranivat teollisuuden suhdanteet, kun tuotanto kasvoi laajalti ja myös henkilöstöä lisättiin vähän. Palveluissa ja erityisesti rakentamisessa kokonaiskuva on selvästi heikompi.
EK välitti pääministerin viestin jäsenyrityksilleen: Kannustamme yhdessä yrityksiä työllistämään nuoria24.4.2026 15:26:01 EEST | Tiedote
Elinkeinoelämän keskusliitto on välittänyt pääministeri Petteri Orpon viestin kaikkiin jäsenyrityksiinsä. Viestissään pääministeri korostaa nuorten työllistymisen merkitystä ja kannustaa yrityksiä tarjoamaan kesätyö- ja harjoittelupaikkoja.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme