Pakkasvakka rakentaa uuden automaattisen valmistuotevaraston Apetitin Säkylän pakastetehtaan yhteyteen
19.3.2026 09:00:00 EET | Apetit Oyj | Tiedote
Apetit ja Pakkasvakka Oy ovat allekirjoittaneet pitkäaikaisen yhteistyösopimuksen, jonka puitteissa Pakkasvakka investoi uuteen automaattiseen valmistuotevarastoon Apetitin tehdasalueelle Säkylässä.
Uuden automaattivaraston koko on noin 16 000 lavapaikkaa. Varastoa tulee operoimaan Pakkasvakka.
Uusi valmistuotevarasto palvelee sekä Apetitin että Pakkasvakan kasvun tavoitteita.
”Lähdemme innolla syventämään yhteistyötä Apetitin kanssa. Rakennustyöt aloitetaan välittömästi. Nyt tehtävä investointi on selvästi Pakkasvakan historian merkittävin”, Pakkasvakan toimitusjohtaja Tuure Hulmi kertoo.
Automatisoitu valmistuotevarasto parantaa logistista tehokkuutta ja vastaa kasvaneisiin kapasiteettitarpeisiin. Varaston on tarkoitus olla testiajovaiheessa jo tämän vuoden puolella.
Nykyisin Apetitin valmistuotteiden varastointi tapahtuu Pakkasvakan tiloissa tehdasalueen ulkopuolella. Uusi valmistuotevarasto rakennetaan suoraan Apetitin rakennusten yhteyteen.
”Olemme erittäin tyytyväisiä, että pääsemme toteuttamaan nykyaikaisen varastoratkaisun yhteistyössä pitkäaikaisen kumppanin kanssa. Uusi automaattivarasto tuo mahdollisuuksia kehittää toimintaa ja toisaalta vähentää huomattavasti logistisia tarpeita nykytilanteeseen nähden”, Apetitin tuotantojohtaja Ari Kulmala sanoo.
Yhteyshenkilöt
Tuure Hulmi
toimitusjohtaja, Pakkasvakka Oy
0500 590 095
tuure.hulmi@pakkasvakka.fi
pakkasvakka.fi
Miika KemiläViestintä- ja vastuullisuusjohtajaApetit Oyj
Puh:+358104024044miika.kemila@apetit.fiApetit on suomalainen elintarvikeyhtiö, joka perustaa toimintansa ainutlaatuiseen ja kestävään arvoketjuun. Toimimme tiiviissä yhteistyössä alkutuotannon kanssa kotimarkkinoillamme Suomessa ja Ruotsissa. Luomme kasviksista hyvinvointia tuottamalla herkullisia ja arkea pelastavia ruokaratkaisuja. Jalostamme rypsistä ja rapsista laadukkaita kasviöljyjä sekä rapsipuristeita. Apetit Oyj:n osake on listattu Nasdaq Helsingissä. Lue lisää: apetit.fi

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Apetit Oyj
Pakasteherneen kylvöt Suomessa käynnistyivät vappuaattona30.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Kevät on ollut viileä ja kuiva, mutta peltojen ripeä kuivuminen on mahdollistanut kylvöjen aloittamisen hieman viime vuosia aikaisemmin. Apetit viljelyttää pakastehernettä alkaneella kasvukaudella Suomessa ja Ruotsissa yhteensä noin 6 000 hehtaarilla.
Näin onnistuvat vapun munkit ja churrot – ammattilaisen tärkeimmät vinkit uppopaistoon24.4.2026 13:00:00 EEST | Tiedote
Vapun perinteiset herkut munkit ja tippaleivät syntyvät uppopaistamalla öljyssä. Paistoöljyksi sopii parhaiten tasapainoisen makuinen kotimainen rypsi-rapsiöljy. Apetitin kasvisruokamestari Teemu Hursti tarjoaa vinkit, joilla saavutat maukkaan ja kuohkean lopputuloksen. Vapun herkut syntyvät turvallisesti, kun huomioit muutaman asian.
Herkullinen kanakeitto täydentää Apetitin pakastekeittojen valikoimaa – Kotimainen kolmen porkkanan sekoitus on kevään värikkäin uutuus27.3.2026 13:00:00 EET | Tiedote
Apetitin pakastekeittojen valikoima täydentyy suositulla kanakeitolla. Apetit Kotimainen Kanakeitto sopii makumaailmaltaan koko perheelle ja sillä on Sydänmerkki. Apetit Kotimainen Kolmen porkkanan sekoitus on puolestaan pakastealtaan uusi yhden juureksen värikäs ja monikäyttöinen sekoitus.
RypsiRapsi-foorumi vahvistaa kotimaisten öljykasvien viljelyvarmuutta - kevätöljykasvien kokonaisala nousemassa viime vuodesta25.3.2026 10:15:00 EET | Tiedote
VYR:n kylvöaikomuskyselyn mukaan kevätöljykasvien kokonaisala olisi nousemassa viime vuodesta. Vuoden 2025 kotimaisten syysöljykasvien satotasot olivat erinomaisia – lajikekokeiden osalta jopa poikkeuksellisia. Kevätöljykasvien satotasoissa oli runsaasti vaihtelua. RypsiRapsi-foorumin kolmas toimintavuosi tulee yhdistämään lajike- ja viljelymenetelmäkokeita.
Suomalaiset syövät liian vähän palkokasveja – Palko+ -sekoitusten mukana saa päivän palkokasviannoksen ohella myös lisää kasviksia10.2.2026 10:00:00 EET | Tiedote
Vuonna 2024 julkaistuissa kansallisissa ravitsemussuosituksissa palkokasvit nostettiin esiin omana ryhmänään, sillä ne ovat hyvä valinta sekä terveyden että ympäristön kannalta. Suurin osa suomalaisista ei ole viime vuosina vielä löytänyt palkokasvien äärelle*. Apetitin Palko+ -uutuudet yhdistävät maukkaasti trendikkäitä palkokasveja sekä vihanneksia ja tarjoavat helpon ja herkullisen vaihtoehdon lisätä palkokasveja arkeen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme