Uusia jäseniä Ilmarisen hallintoneuvostoon
24.3.2026 11:52:39 EET | Ilmarinen | Tiedote
Ilmarisen varsinainen yhtiökokous valitsi 24.3.2026 kolme uutta jäsentä hallintoneuvostoon.
Uusina jäseninä Ilmarisen hallintoneuvostoon valittiin:
- Kalle Härkki, toimitusjohtaja, Teknologian tutkimuskeskus VTT Oy
- Päivi Lindqvist, talousjohtaja, Patria Oyj
- Markus Oksa, toimitusjohtaja, Bravedo Oy.
Hallintoneuvoston puheenjohtaja Ilkka Hämälä jäi pois tehtävästään. Hänen tilallaan uutena hallintoneuvoston ja vaalivaliokunnan puheenjohtajana aloitti Finnairin toimitusjohtaja Turkka Kuusisto.
Hallintoneuvoston kokoonpano löytyy Ilmarisen verkkosivuilta.
Yhtiökokous päätti korottaa hallintoneuvoston vuosipalkkioita ja kokouspalkkioita. Vuonna 2026 hallintoneuvoston puheenjohtajan vuosipalkkio on 6 830 euroa, varapuheenjohtajien 4 730 euroa ja jäsenten 3 150 euroa. Kokouspalkkio on 700 euroa kokoukselta ja poissaolo hallintoneuvoston kokouksesta pienentää vuosipalkkiota 750 eurolla poissaoloa kohden.
Yhtiökokous vahvisti vuoden 2025 tilinpäätöksen ja konsernitilinpäätöksen, päätti voiton käytöstä hallituksen esityksen mukaisesti sekä myönsi vastuuvapauden vuodelta 2025 hallintoneuvoston ja hallituksen jäsenille sekä toimitusjohtajalle.
Yhtiökokous valitsi Ilmarisen tilintarkastajaksi uudelleen tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy:n. Päävastuullisena tilintarkastajana jatkaa KHT Antti Suominen. Tilintarkastusyhteisö Ernst & Young Oy toimii myös kestävyysraportoinnin varmentajana, päävastuullisena kestävyysraportointitarkastajana KRT Antti Suominen.
Lue lisää:
Lisätiedot:
- Juulia Kurunsaari, lakiasiainjohtaja, Ilmarinen, p. 040 900 9002, juulia.kurunsaari@ilmarinen.fi
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Ilmarinen on työeläkeyhtiö ihmistä varten. Huolehdimme 1,1 miljoonan ihmisen eläketurvasta ja pidennämme työuria, jotta jokainen voi suhtautua huomiseen luottavaisena ja toiveikkaana. Me teemme töitä tänään, jotta asiakkaittemme toimeentulo on turvattu huomenna. Näin varaudumme hyvään huomiseen. Eläkevastuiden katteena on yli 60 miljardin euron sijoitusvarallisuus. Lisätietoja: www.ilmarinen.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Ilmarinen
Ilmarisen suhdanneindeksi: Työntekijämäärän kasvu jatkuu15.5.2026 08:58:31 EEST | Tiedote
Työntekijämäärä nousi huhtikuussa Ilmarisen suhdanneindeksiin kuuluvissa yrityksissä +0,3 prosenttia verrattuna edelliseen vuoteen. Plusmerkkinen tulos on toinen lähes kolmen vuoden negatiivisen kehityksen jälkeen.
Water is Ilmarinen’s most important natural resource exposure8.5.2026 08:46:02 EEST | Press release
Water-related ecosystem services are Ilmarinen’s most significant nature dependencies across its investments. Water is also the area where Ilmarinen’s investments have their greatest nature impacts.
Vesi on Ilmarisen sijoituksille tärkein luonnonvara8.5.2026 08:45:09 EEST | Tiedote
Veteen liittyvät ekosysteemipalvelut ovat merkittävimpiä Ilmarisen sijoitusten luontoriippuvuuksia. Veteen kohdistuvat myös Ilmarisen sijoitusten suurimmat luontovaikutukset.
Tutkimus: Eläkeläiset säästävät yhä enemmän tilille28.4.2026 10:08:50 EEST | Tiedote
Jopa puolet (51 %) eläkeläisistä ilmoittaa taloudellisen varautumisen keinokseen rahan säästämisen tilille. Tilisäästämisen suosio on noussut seitsemän viime vuoden aikana selvästi. Tiedot selviävät Ilmarisen tuoreesta kyselytutkimuksesta.
Ilmarinen’s early 2026: Customer acquisition at record level, solvency remained strong24.4.2026 13:07:55 EEST | Tiedote
Ilmarinen’s return on investment in January–March was –0.5 per cent. Solvency is strong and cost-effectiveness is at a good level. Customer acquisition in the early part of the year was going at record pace.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme