Älykkäiden sähköverkkojen kehitys vauhtiin miljoonarahoituksella
27.3.2026 07:30:00 EET | Tampereen yliopisto | Tiedote
Sähköverkkojen toimintavarmuutta ja häiriönsietokykyä parantava nelivuotinen tutkimushanke saa miljoonan euron rahoituksen STEK ry:ltä. Tampereen yliopiston ja Vaasan yliopiston yhteishankkeessa kehitetään älykäs kokonaisarkkitehtuuri, joka yhdistää sähköverkon reaaliaikaisen tilannekuvan, hajautetun ohjauksen ja virtualisoidun suojausautomaation. Tavoitteena on parantaa Suomen sähköjärjestelmän kykyä kestää häiriöitä ja nopeuttaa palautumista esimerkiksi myrskyjen ja kyberiskujen jälkeen.

Vaikka Suomen sähkönjakelun luotettavuus on kansainvälisesti huippuluokkaa, kasvaa yhteiskunnan riippuvuus sähköstä jatkuvasti. Viime vuosina sähköverkkoja ovat koetelleet myrskyt, laiterikot ja energiainfrastruktuuriin kohdistuneet kyberuhat. Tampereen yliopiston johtamassa Virtualized Technology Assisted Situational Awareness and Multilayer Resilient Control for Microgrids (ViSMART_MG) – tutkimushankkeessa kehitetään innovatiivisia työkaluja ja toimintamalleja, joilla varmistetaan sähkönjakelu vaikeissakin olosuhteissa.
Hanke sai rahoitusta Sähkötekniikan ja energiatehokkuuden edistämiskeskus STEK ry:n “Sähkö- ja energiajärjestelmän resilienssi”- teemahausta, jossa etsittiin keinoja tehdä sähköverkosta paremmin häiriöitä kestävä, tukea uusiutuvan energian luotettavaa käyttöä ja kehittää uudenlaista yhteistyötä sähköjärjestelmän kokonaisturvallisuuden vahvistamiseksi.
Digitaaliset kaksoset ja ohjelmistopohjainen suojaus tuovat joustavuutta
Tempereen ja Vaasan yliopistojen tutkijat kehittävät hajautettua ohjausta ja virtualisoitua suojausautomaatiota digitaalisten kaksosten avulla.
Hajautettu ohjaus ja älykkäät algoritmit varmistavat, että sähköjärjestelmän eri osat kykenevät automaattisesti tasapainottamaan ja suojaamaan itseään esimerkiksi laitevikojen tai kyberhyökkäysten sattuessa. Ohjelmistopohjaiset, virtualisoidut suojausjärjestelmät puolestaan tuovat joustavuutta ja nopeutta perinteisten suojauslaitteiden rinnalle.
Yhdessä nämä käytännölliset ja testatut ratkaisut luovat perustan sähköverkolle, joka sopeutuu muutoksiin ja häiriöihin aiempaa tehokkaammin.
– Ratkaisuistamme on laajasti hyötyä yhteiskunnan toimijoille: sähkönjakeluyhtiöt saavat parempia työkaluja katkosten ehkäisyyn ja häiriöiden korjaamiseen, ja energiajärjestelmien operaattorit sekä palveluntarjoajat voivat tarjota asiakkailleen luotettavampaa ja kustannustehokkaampaa sähköä, sanoo hankkeen vetäjä, apulaisprofessori Hamed Badihi Tampereen yliopistosta.
Yhteistyöllä kohti käytännön sovelluksia ja laajempaa vaikuttavuutta
Toteutuksessa korostuvat monialainen yhteistyö ja käytännön kokeilut. Konsortio tekee tiivistä yhteistyötä jakeluverkkoyhtiöiden, teollisuuden toimijoiden ja viranomaisten kanssa. Hanke toimii kivijalkana uudelle ekosysteemille, jonka odotetaan laajentuvan ja saavan lisärahoitusta vuoteen 2029 mennessä.
Hankkeen edetessä mukaan on tarkoitus liittää uusia kumppaneita pilotointeja varten. Näin varmistetaan, että projektin tulokset otetaan käytäntöön ja että ne tukevat alan standardisoinnin, sääntelyn ja liiketoimintamallien uudistuksia.
Kestävästä sähköinfrasta menestystekijä ja jopa vientituote
Tutkimus- ja kehitystyön tuloksena syntyvät modulaariset ja skaalautuvat teknologiat voivat kiinnostaa myös kansainvälisiä verkkoyhtiöitä ja teknologiatoimittajia.
– Hankkeessa yhdistyy teknologinen kunnianhimo ja konkreettiset ratkaisut, joilla voidaan parantaa sähköverkon häiriönsietokykyä ja niistä palautumista. Lisäksi hankkeen tavoitteet ovat täysin linjassa STEKin mission kanssa: hanke vauhdittaa energiamurrosta vaikuttavilla toimenpiteillä, ja hankkeen tuottama lisäarvo voi parhaimmillaan realisoitua uusiksi innovaatioiksi ja liiketoiminnaksi alalle. Juuri tällaisia laajan vaikuttavuuden hankkeita STEK haluaa jatkossakin rahoittaa, jotta energiamurros etenee kestävästi ja tehokkaasti, toteaa STEKin toimitusjohtaja Tapio Koivu.
Projektin tulokset vahvistavat energia-alan kykyä integroida hajautettuja ja uusiutuvia energialähteitä sähköverkkoon turvallisesti ja tehokkaasti, luoden pohjaa entistä ketterämmälle ja kestävämmälle sähköinfrastruktuurille – niin Suomessa kuin kansainvälisesti.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Hamed Badihi, hankkeen vetäjä, apulaisprofessori, Tampereen yliopisto, +358 50 569 5950, hamed.badihi@tuni.fi
Tapio Koivu, toimitusjohtaja, STEK ry, +358 50 516 0664, tapio.koivu@stek.fi
Kuvat

Linkit
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 23 200 opiskelijaa ja henkilöstöä noin 4 200. Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa. www.tuni.fi
Sähkötekniikan ja energiatehokkuuden edistämiskeskus STEK ry on yleishyödyllinen yhdistys, jonka tehtävä on rahoittaa sähkö- ja energia-alan uudistumista. Rahoitamme fokusoidusti energiamurrosta edistäviä hankkeita, panostamme siinä tarvittavan osaamisen kehittämiseen, ja haluamme varmistaa, että toimialalla riittää jatkossakin osaavaa työvoimaa. www.stek.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Tutkimus osoittaa suuria eroja hyvinvointialueiden kulttuurihyvinvointityössä17.4.2026 12:27:51 EEST | Tiedote
Uusi tutkimus yhdistää kulttuuriosallistumista yhä tiiviimmin kansanterveystyöhön. Tutkimus korostaa tarvetta systemaattiselle kansalliselle ohjaukselle ja tiiviille yhteistyölle, jotta kulttuurin hyvinvointivaikutukset voidaan hyödyntää täysimääräisesti väestön terveyden ja hyvinvoinnin edistämisessä.
EMBARGO 15.4. klo 17: Tampereen yliopiston Vuoden Alumniksi on valittu teknologia- ja perheyrittäjä, kasvatustieteilijä Marjo Miettinen15.4.2026 17:00:00 EEST | Tiedote
Tampereen yliopiston Vuoden Alumniksi on valittu sähköteknologiayritys Ensto Oy:n hallituksen puheenjohtaja, kasvatustieteilijä ja luokanopettaja Marjo Miettinen. Valintaan vaikutti Miettisen pitkäaikainen työ teknologiayritysten, elinkeinoelämän ja koulutuksen eteen. Nykyisessä tehtävässään Ensto Oy:ssä hän edistää vihreää siirtymää sekä luotettavaa ja turvallista sähkönjakelua. Nimitys julkistettiin yliopiston vuosijuhlassa keskiviikkona 15.4.
EU:n vaikutusvalta on kasvanut korkeakoulupolitiikassa15.4.2026 08:38:00 EEST | Tiedote
Tampereen yliopiston tutkimuksen mukaan EU:n korkeakoulupolitiikkaan liittyvät verkostot ovat laajentuneet ja monipuolistuneet, ja EU on hiljalleen kasvattanut vaikutusvaltaansa koulutuspolitiikassa. Tutkimus myös osoittaa, miten arvojen ja tiedon välistä neuvottelua tehdään poliittisissa verkostoissa.
Sukupuolenkorjaushoidot eivät ole yhteydessä nuorten mielenterveyden paranemiseen14.4.2026 08:40:00 EEST | Tiedote
Laaja suomalainen rekisteritutkimus osoitti, että osalla nuorista vakavat mielenterveyden häiriöt lisääntyvät sukupuolenkorjaushoitojen jälkeen.
Tero Järvinen on Tampereen yliopiston Vuoden keksijä10.4.2026 10:35:00 EEST | Tiedote
Epidermolysis bullosa on vakava harvinainen ihosairaus, joka vaikeissa tautimuodoissa johtaa kuolemaan jo vauvana ja lievemmissäkin muodoissa aggressiivisiin ihosyöpiin. Tampereen yliopiston Vuoden keksijä, professori Tero Järvinen, on kehittänyt lääkemolekyylin, joka antaa uutta toivoa EB-potilaille Suomessa ja maailmalla. Järvisen innon ja motivaation juuret ovat syvällä perustutkimuksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme