Lasten futissunnuntai villitsee Vapriikissa
20.4.2026 08:13:29 EEST | Vapriikki | Tiedote
Museokeskus Vapriikissa virittäydytään sunnuntaina 26. huhtikuuta jalkapallohuumaan koko perheen voimin. Päivän aikana kävijät pääsevät testailemaan pallonkäsittelytaitojaan, pelaamaan jalkapallopelejä ja sukeltamaan MM-kisojen värikkääseen historiaan. Tapahtumapäivänä Vapriikin näyttelyihin pääsee koko päivän lastenlipun hinnalla, 8 eurolla.

Päivä käynnistyy futisfanin kasvomaalauksella, jossa voi koristautua suosikkijoukkueensa väreihin. Pelimuseon areenalla testataan jalkapallovideopelejä eri aikakausilta aina retrokoneista nykylaitteisiin asti. Tapahtumatilassa pääset mukaan freestyle-jalkapallon Suomen mestarin Alexander Wessbergin osallistavaan temppukouluun, ja kaveria voi haastaa Subsoccer-peliin.
Ohjelmassa on myös lyhyitä tietoiskuja Jalkapallon MM-kisat -näyttelyssä, kannattajien käsikorupaja sekä teemakierros sankareista ja antisankareista jalkapallon MM-historiassa.
Ohjelma:
Klo 10–12 Futisfanin kasvomaalaus
Futisfiilis alkaa tästä! Tunnusta väriä hakemalla suosikkimaajoukkueesi tunnus kasvoihin tai käteen.
Klo 11–17 Kovimmat jalkapallopelit
Brasilia vai Saksa? Messi vai Maradona? Tule Pelimuseoon testaamaan jalkapallovideopelejä eri aikakausilta retrokoneista nykylaitteisiin! Peluuttajana Jukka O. Kauppinen.
Klo 12 ja 14 Alexander Wessberg – temppuja ja liikettä
Suomen mestari Alexanderin esityksessä näet todellista pallotaituruutta! Vauhdikkaan show’n jälkeen luvassa on temppukoulu, johon jokainen voi osallistua oman taitotasonsa mukaan.
Klo 13 ja 13.30 Tietoisku: Parhaista parhaat
Tule kuulemaan näyttelyn parhaista parhaimmat palat lyhyelle tietoiskulle! Kesto n. 15 min.
Klo 13–15 Kannattajan käsikorupaja
Kasaa itsellesi komein käsikoru kesän kisoihin.
Klo 15 Teemakierros: Sankarit ja antisankarit MM-kisoissa
Palaa jalkapallon MM-kisojen historian suurimpiin hetkiin: huikeisiin maaleihin ja tuuletuksiin, traagisiin tunarointeihin ja kiistanalaisimpiin otteluihin. Montako tuomiota Luis Suárez sai vastapelaajien puremisesta? Kuinka Andrés Escobar laukoi oman maalin ja tuli murhatuksi? Miten Diego Maradona kiipesi huipulle ja luisui uransa häpeälliseen päätökseen? Teemakierroksella kuulet, keitä ovat MM-kisojen parhaat sankarit ja pahimmat antisankarit.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Museolehtori Reetu Suominen, puh. 040 658 9854
Tietoja julkaisijasta
Vapriikissa viihtyvät kaikenikäiset museovieraat. Voit tutustua kerralla yli kymmeneen näyttelyyn. Historiaa, luonnontieteitä ja tekniikkaa. Vapriikki kuuluu Tampereen historiallisiin museoihin, joita ovat myös Museo Milavida ja Amurin museokortteli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vapriikki
Aikamatka Tampereelle 1900-luvun alkuun – Vapriikki avaa uuden valokuvanäyttelyn26.5.2026 10:16:13 EEST | Tiedote
Vapriikki avaa 4.6. uuden näyttelyn, joka johdattaa kävijän aikamatkalle Tampereen menneisyyteen historiallisin valokuvin. Vapriikin kuva-arkiston kuvien kautta kävijä pääsee kokemaan, millaiselta Tampere näytti 1900-luvun alussa, viimeisen kahdenkymmenen vuoden aikana ennen Suomen itsenäistymistä - teollisuuskaupunki rakennuksineen, katuineen, toreineen, tehtaineen ja ihmisineen.
Tue uudistuvaa Suomen pelimuseota – tukipaketit nyt myynnissä20.5.2026 13:51:30 EEST | Tiedote
Museokeskus Vapriikin verkkokaupassa on myynnissä tukipaketteja Suomen pelimuseon uutta näyttelyä varten. Nyt voi varmistaa etukäteen pääsyn uudistettuun museoon ja ikuistaa nimensä museon verkkosivuille! Tukipakettien avulla yleisö voi osallistua pelimuseon syksyn uudistukseen ja olla mukana rakentamassa entistä elämyksellisempää kokonaisuutta.
Amurin museokortteli avautuu kesäksi7.5.2026 12:00:35 EEST | Tiedote
Kesämuseo Amurin kaupunginosassa Tampereella avautuu jälleen 12.5. kello 10. Nostalgisessa puutalokorttelissa pääsee tutustumaan tamperelaisiin koteihin ja niiden kuvitteellisten asukkaiden elämäntarinoihin 1880-luvulta 1970-luvulle. Museo on avoinna 6.9. saakka tiistaista sunnuntaihin klo 10–18. Tänä kesänä asiakkaita ilahduttaa museosauna, joka lämpiää kymmenenä iltana. Viime kesän suosittu kesäteatteri tekee myös paluun museokorttelin pihalle.
Tampereen historialliset museot saivat Ekokompassi‑sertifikaatin4.5.2026 13:41:20 EEST | Tiedote
Tampereen historialliset museot ovat saaneet Ekokompassi‑ympäristösertifikaatin tunnustuksena pitkäjänteisestä ja konkreettisesta ympäristötyöstä. Sertifikaatti kattaa kaikki museokokonaisuuden kohteet ja tukee museoiden tavoitetta toimia vastuullisesti, yhdenvertaisesti ja kestävän kehityksen periaatteita noudattaen. Tampereen historiallisia museoita ovat museokeskus Vapriikki, Museo Milavida ja Amurin museokortteli sekä museoiden kokoelmakeskus historiallisten museoiden kokoelmien osalta.
Museoiden yötä vietetään Tampereella lauantaina 16.5.27.4.2026 09:34:40 EEST | Tiedote
Museoiden yö -tapahtuma valtaa jälleen Tampereen ja tarjoaa katsottavaa ja koettavaa lauantaina 16.5.2026. Tapahtumarannekkeella voi vierailla 25 kohteessa, nähdä yli 100 ohjelmanumeroa, seurata huikeita esityksiä sekä osallistua työpajoihin. Ohjelmaa on tarjolla klo 18:sta lähtien puoleen yöhön asti, ja kohteiden välillä voi kulkea Museoiden yö -busseilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme