Lasten futissunnuntai villitsee Vapriikissa
20.4.2026 08:13:29 EEST | Vapriikki | Tiedote
Museokeskus Vapriikissa virittäydytään sunnuntaina 26. huhtikuuta jalkapallohuumaan koko perheen voimin. Päivän aikana kävijät pääsevät testailemaan pallonkäsittelytaitojaan, pelaamaan jalkapallopelejä ja sukeltamaan MM-kisojen värikkääseen historiaan. Tapahtumapäivänä Vapriikin näyttelyihin pääsee koko päivän lastenlipun hinnalla, 8 eurolla.

Päivä käynnistyy futisfanin kasvomaalauksella, jossa voi koristautua suosikkijoukkueensa väreihin. Pelimuseon areenalla testataan jalkapallovideopelejä eri aikakausilta aina retrokoneista nykylaitteisiin asti. Tapahtumatilassa pääset mukaan freestyle-jalkapallon Suomen mestarin Alexander Wessbergin osallistavaan temppukouluun, ja kaveria voi haastaa Subsoccer-peliin.
Ohjelmassa on myös lyhyitä tietoiskuja Jalkapallon MM-kisat -näyttelyssä, kannattajien käsikorupaja sekä teemakierros sankareista ja antisankareista jalkapallon MM-historiassa.
Ohjelma:
Klo 10–12 Futisfanin kasvomaalaus
Futisfiilis alkaa tästä! Tunnusta väriä hakemalla suosikkimaajoukkueesi tunnus kasvoihin tai käteen.
Klo 11–17 Kovimmat jalkapallopelit
Brasilia vai Saksa? Messi vai Maradona? Tule Pelimuseoon testaamaan jalkapallovideopelejä eri aikakausilta retrokoneista nykylaitteisiin! Peluuttajana Jukka O. Kauppinen.
Klo 12 ja 14 Alexander Wessberg – temppuja ja liikettä
Suomen mestari Alexanderin esityksessä näet todellista pallotaituruutta! Vauhdikkaan show’n jälkeen luvassa on temppukoulu, johon jokainen voi osallistua oman taitotasonsa mukaan.
Klo 13 ja 13.30 Tietoisku: Parhaista parhaat
Tule kuulemaan näyttelyn parhaista parhaimmat palat lyhyelle tietoiskulle! Kesto n. 15 min.
Klo 13–15 Kannattajan käsikorupaja
Kasaa itsellesi komein käsikoru kesän kisoihin.
Klo 15 Teemakierros: Sankarit ja antisankarit MM-kisoissa
Palaa jalkapallon MM-kisojen historian suurimpiin hetkiin: huikeisiin maaleihin ja tuuletuksiin, traagisiin tunarointeihin ja kiistanalaisimpiin otteluihin. Montako tuomiota Luis Suárez sai vastapelaajien puremisesta? Kuinka Andrés Escobar laukoi oman maalin ja tuli murhatuksi? Miten Diego Maradona kiipesi huipulle ja luisui uransa häpeälliseen päätökseen? Teemakierroksella kuulet, keitä ovat MM-kisojen parhaat sankarit ja pahimmat antisankarit.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Museolehtori Reetu Suominen, puh. 040 658 9854
Tietoja julkaisijasta
Vapriikissa viihtyvät kaikenikäiset museovieraat. Voit tutustua kerralla yli kymmeneen näyttelyyn. Historiaa, luonnontieteitä ja tekniikkaa. Vapriikki kuuluu Tampereen historiallisiin museoihin, joita ovat myös Museo Milavida ja Amurin museokortteli.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vapriikki
Vietä syysloma Vapriikissa – Museossa ohjelmaa joka arkipäivä5.10.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Syyslomaviikolla 12.–16.10. Vapriikki on avoinna joka päivä kello 10–18, myös maanantaina. Viiden teemapäivän aikana luvassa on retropelejä, Tampereen historiaa, kiviaarteita, urheiluhuumaa, temppukoulua, askartelua ja seikkailuja. Syysloman kohokohta on uudistetun Suomen pelimuseon avautuminen lauantaina 10.10. Pelimuseon uudistukset näkyvät myös lomaviikon ohjelmassa, jossa pääsee tutustumaan uusiin pelipisteisiin ja vanhoihin suosikkeihin.
Tampereen päivän kunniaksi uutta Kummeli-sisältöä Amurin museokortteliin1.10.2026 10:54:58 EEST | Tiedote
Amurin museokorttelissa vietetään Tampereen päivää sunnuntaina 4.10., ja museoon on maksuton sisäänpääsy kello 10–17. Juhlan kunniaksi museokorttelin julkisivuilla on nähtävillä hyvin tamperelaista sisältöä. Kummeli-ryhmä on toteuttanut neljä lyhyttä, varsin kummelimaista videota, joissa perehdytään Amurin museokortteliin ja sen historiaan. Videot ovat katsottavissa omalla puhelimella seinäkylteissä olevien QR-koodien avulla.
Uudistettu Suomen pelimuseo avautuu yleisölle lauantaina 10.10.30.9.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Suomen pelimuseon näyttely on kansainvälisessä mittakaavassa ainutlaatuinen kokonaisuus, joka kertoo suomalaisten pelien pitkästä historiasta ja niiden merkityksestä pelaajilleen. Kymmenen vuotta täyttävä museo saa uudistuksen myötä lisätilaa ja uuden visuaalisen ilmeen. Uudistettu Pelimuseo avautuu yleisölle syyslomaviikonloppuna lauantaina 10.10.
Laukauksia jäältä! – Jukka Raution 30-vuotisjuhlanäyttely avautuu Vapriikissa 7.10.24.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Vapriikissa 7.10. avautuva Laukauksia jäältä -näyttely juhlistaa jääkiekkovalokuvaaja Jukka Raution 30-vuotista uraa. Näyttely kokoaa yhteen Raution vaikuttavimpia kuvia Liigasta, MM-kisoista ja olympialaisista sekä kertoo suomalaisen jääkiekkokuvauksen muutoksesta vuosikymmenten ajalta.
Vaalimisen arvoiset -kulttuuriympäristöseminaari Vapriikissa 17.9.15.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Syyskuu tarjoaa runsaasti Euroopan kulttuuriympäristöpäivien tapahtumia. Pirkanmaan maakuntamuseo järjestää seminaarin Vaalimisen arvoiset – Yhteinen kulttuuriympäristö käsissämme museokeskus Vapriikissa torstaina 17.9.2026. Eri alojen asiantuntijat pureutuvat kulttuuriympäristön arvoihin ja niiden merkitykseen muuttuvassa yhteiskunnassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme