SDP

SDP:n Nasima Razmyar: Hallitus on kyvytön oppimaan omista virheistään

20.4.2026 17:08:39 EEST | SDP | Tiedote

Jaa

Hallituspuolueiden asenne Espanjan esimerkkiin osoittaa, että Orpon hallituksen reseptillä on turha odottaa talouskasvua jatkossakaan, sanoo SDP:n varapuheenjohtaja Nasima Razmyar.

Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP
Kuva: Jukka-Pekka Flander / SDP

 – Espanjassa vaikea talous- ja työllisyystilanne on saatu käännettyä parempaan päin. Voisi kuvitella, että hallitus tervehtisi tätä ilolla ja olisi valmis tarkastelemaan, voisiko Suomi ottaa joissain asioissa Espanjasta oppia. Hallituksen mielestä Espanjan esimerkistä ei saisi nähtävästi edes puhua – ehkä siksi, että maassa on sosialidemokraattinen pääministeri, jonka ihmisläheinen, taloudesta kestävällä tavalla huolehtiva politiikka eroaa kylmän oikeistolaisesta linjasta. Tämä varmistaa sen, että hallitus ei tule jatkossakaan oppimaan omista virheistään.

 – Suomen talous- ja työllisyystilanne on erittäin vaikea. SDP on valmis katsomaan avoimesti ympärilleen ja oppimaan muiden maiden esimerkistä. Espanjassa on onnistuttu kääntämään korkeaa työttömyyttä laskuun, parannettu tavallisten ihmisten ostovoimaa ja panostettu onnistuneesti vihreään siirtymään, Razmyar luettelee.

Razmyar huomauttaa, että Orpon hallitus on epäonnistunut niin talouskasvun kuin työpaikkojenkin luomisessa, ja myös lupaukset velkaantumisen lopettamisesta ovat osoittautuneet tyhjäksi puheeksi.

 – Kaksi kolmesta suomalaisesta ajattelee Orpon hallituksen onnistuneen heikosti. Joku toinen hallitus saattaisi tässä tilanteessa miettiä, olisiko syytä vaihtaa suuntaa, mutta kokoomusvetoisen hallituksen reseptinä on tarjota lisää samaa tehotonta lääkettä, ja syyttää sosialidemokraatteja kaikista omista epäonnistumisistaan.

Hallitus kokoontuu huomenna kehysriiheen pohtimaan keinoja kääntää Suomen talous kasvuun. Mediatietojen mukaan hallitus pohtii ainakin kotitalousvähennyksen väliaikaista korottamista, varainsiirtoveron väliaikaista poistamista ja korjausrakentamisen vauhdittamista korjausavustuksilla.

 – Näiden tietojen perusteella hallitus näyttää viimein tulleen sosialidemokraattien linjalle. Parempi myöhään kuin ei milloinkaan, mutta hallituksen odotellessa Suomen työttömyys on romahtanut EU:n heikoimmaksi ja velkavuori jatkanut kasvuaan, Razmyar toteaa.

Yhteyshenkilöt

Nasima RazmyarSDP:n varapuheenjohtaja, kansanedustaja

Eduskunta-avustaja Merja Pulliainen p. +358 50 306 1120

nasima.razmyar@eduskunta.fi

Kuvat

Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Kuva: Jukka-Pekka Flander
Lataa

SDP

Siltasaarenkatu 18-20 C

00530 HELSINKI

09 478 988 (vaihde)

https://www.sdp.fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta SDP

SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi: Kokoomuksen puheiden ja tekojen välillä on ammottava aukko6.6.2026 15:18:00 EEST | Tiedote

– Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo puhui linjapuheessaan perhevapaa- ja raskaussyrjinnästä, mutta hänen itse johtamansa hallitus lisää sitä helpottamalla perusteettomien pätkätöiden teettämistä. Orpo puhui myös siitä, miten lapsilla pitää olla tasa-arvoiset mahdollisuudet hyvään elämään, mutta samaan aikaan hallitus on lisännyt köyhyydessä elävien lasten määrää 30 000 lapsella. Orpo puhui vakaasta arjesta, mutta hänen johtamansa hallitus lisää työelämän epävarmuutta ja pätkätöitä. Olikohan Orpon puhe Suomen ennätys siinä, miten suuri voi olla puoluejohtajan puheiden ja tekojen välinen ristiriita? SDP:n puoluesihteeri Mikkel Näkkäläjärvi kysyy.

SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto: Kokoomus tarjoilee vauhdin sokaisemaa tyhjää puhetta6.6.2026 14:58:26 EEST | Tiedote

SDP:n varapuheenjohtaja Pinja Perholehto arvioi, että pääministeri Petteri Orpon (kok.) linjapuheen suurin ongelma oli se, mitä siitä puuttui. – Kokoomuksella on kova kiire rakentaa pr-kampanjoita ja huudella muiden vaihtoehtojen perään. Mutta kun annettiin oma paikka laukoa, puuttuivat Orpolta vastaukset kaikkiin ongelmiin, joita kokoomusvetoinen hallitus on ollut luomassa: katastrofaaliseen työttömyyteen, heikentyneeseen hoitoonpääsyyn ja julkisen talouden tasapainottamiseen. Orpo ei kyennyt mainitsemaan puheessaan juuri mitään muuta kuin veronkevennyksiä velaksi. Onko nyt siis niin, että kokoomus jättää sotkut seuraavien siivottavaksi, kysyy Perholehto.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye