S Pankin High Yield -rahastolle jälleen Lipper-palkinto Pohjoismaiden parhaana
28.4.2026 10:00:00 EEST | S-Pankki Oyj | Tiedote
S‑Pankki High Yield Eurooppa Korko -sijoitusrahasto on saanut jälleen arvostetun LSEG Lipper Fund Awards Nordics ‑palkinnon. Rahasto palkittiin Pohjoismaiden parhaana eurooppalaisiin high yield ‑lainoihin sijoittavana rahastona viiden vuoden tarkastelujaksolla. Kyseessä on jo viides Lipper‑tunnustus rahastolle.
Rahastosta vastaa S‑Pankin senior salkunhoitaja Pekka Siltala, jonka johdolla rahasto on menestynyt johdonmukaisesti erilaisissa markkinaympäristöissä.
”Lipper‑palkinto on yksi kansainvälisesti arvostetuimmista rahastotunnustuksista. On hienoa nähdä, että pitkäjänteinen tekeminen sekä tiukka riskienhallinta näkyvät tuloksissa myös muuttuvassa markkinatilanteessa”, Siltala sanoo.
S‑Pankki High Yield Eurooppa Korko ‑rahasto sijoittaa eurooppalaisiin korkeamman riskin yrityslainoihin. Luonteeltaan high yield ‑markkina on vaativa ja nopeatempoinen, ja salkunhoitajan työssä yhdistyvät yrityskohtaiseen analyysiin perustuvat sijoituspäätökset, makrotalouden seuranta sekä jatkuva markkinasignaalien tulkinta.
”High yield ‑markkinoilla pienilläkin muutoksilla esimerkiksi rahoitusoloissa tai yritysten tulosnäkymissä voi olla suuri vaikutus. Työ on mielenkiintoista juuri siksi, että se vaatii jatkuvaa hereillä oloa ja kykyä reagoida nopeasti”, Siltala kuvaa.
”Nykyisessä maailmantilanteessa High Yield ‑markkinoihin vaikuttavat muun muassa korkotaso, talouskasvun näkymät ja geopoliittinen epävarmuus.”
Rahasto rahoittamassa myös suomalaista taloutta
S-Pankki High Yield Eurooppa Korko Sijoitusrahasto sijoittaa eurooppalaisten yritysten ohella myös suomalaisten yhtiöiden liikkeeseen laskemiin yrityslainoihin. Näin rahaston kautta kanavoituu rahoitusta kotimaiseen yritystoimintaan, investointeihin ja työllisyyteen.
High yield ‑markkina on yrityksille tärkeä rahoituskanava erityisesti tilanteissa, joissa pankkirahoituksen saatavuus on rajallisempaa tai yritys on kasvun, investointien tai rakennemuutoksen vaiheessa. Rahaston sijoitukset tukevat suomalaista taloutta osana laajempaa eurooppalaista yritysrahoitusta ja täydentävät pankkikeskeistä rahoitusjärjestelmää markkinaehtoisella pääomalla.
”High yield ‑rahoituksella on merkittävä rooli elinkeinoelämän investointien ja kasvuhankkeiden mahdollistajana. Sijoittajien varat kanavoituvat konkreettisesti reaalitalouteen yritysten toiminnan ja kehityksen tukemiseksi”, Siltala toteaa.
LSEG Lipper Fund Awards -palkinnot perustuvat Lipper Leader for Consistent Return -luokitukseen, joka on riskikorjattu mittari, joka lasketaan 36, 60 ja 120 kuukauden ajalta. Lipper Leaders -rahastoluokitukset eivät ole eivätkä ole tarkoitettu sijoitusneuvonnaksi, ostosuositukseksi minkään toimijan yhdestäkään arvopaperista millään toimialueella. Lisätietoja: lipperfundawards.com.
Tässä materiaalissa esitetyt tiedot ovat luonteeltaan informatiivisia, eikä niitä tule pitää kehotuksena yksittäistä rahoitusvälinettä koskevien liiketoimien toteuttamiseen. Rahastoja hallinnoi S-Pankki Rahastoyhtiö Oy. S-Pankki Oyj välittää toimeksiantoja rahastoihin. Tutustu huolellisesti rahaston hinnastoon, rahastoesitteeseen ja avaintietoasiakirjaan sekä rahaston ehtoihin ennen sijoituspäätöksen tekemistä.
Median yhteydenotot
S-Pankin viestintä
010 767 9300
viestinta@s-pankki.fi
Tietoja julkaisijasta
S-Pankki on kotimainen pankki ja osa S-ryhmää. Olemme olemassa siksi, että jokaisella olisi mahdollisuus vähän rahakkaampaan huomiseen. Meillä on yli kolme miljoonaa asiakasta ja tunnemme asiakkaidemme arjen. Tuomme siihen helppoutta ja hyötyä muun muassa helppokäyttöisten digitaalisten palveluidemme avulla. Täyden palvelun pankkina olemme tukena elämän pienissä ja suurissa käännekohdissa. s-pankki.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta S-Pankki Oyj
S-Bankens undersökning: Amorteringsfria perioder för bostadslån används med eftertanke – unga bryter det traditionella tänkesättet på bostadslån23.6.2026 07:00:00 EEST | Pressmeddelande
Den finska bostadslånekulturen är i en långsam förändring. Amorteringsfria perioder används fortfarande med eftertanke och framför allt som stöd i föränderliga livssituationer, men unga förhåller sig mer avslappnat till flexibiliteten i bostadslån. S-Bankens expert påpekar att utnyttjandet av flexibiliteten i bästa fall kan hjälpa till att förbereda sig på vardagens ekonomiska påfrestningar och göra den egna ekonomin mer hållbar.
S-Pankin tutkimus: Asuntolainan lyhennysvapaita käytetään harkiten – nuoret murtavat asuntolainan perinteisen ajattelutavan23.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomalaisten asuntolainakulttuuri on hitaassa muutoksessa. Lyhennysvapaita käytetään edelleen harkiten ja ennen kaikkea muuttuvien elämäntilanteiden tukena, mutta nuoret suhtautuvat asuntolainan joustoihin muita rennommin. S-Pankin asiantuntija muistuttaa, että joustojen hyödyntäminen voi parhaimmillaan auttaa varautumaan arjen talouspaineisiin ja vahvistaa oman talouden kestävyyttä.
S-Bankens prognos för bostadsmarknaden: Oron tynger fortfarande bostadsmarknaden, men ränteutsikterna kan vända redan i höst16.6.2026 08:00:00 EEST | Pressmeddelande
Innevarande år 2026 har varit svårt för bostadsmarknaden, och bostadshandeln, som tilltog en aning i fjol, började minska igen. Även en permanent vändning i utvecklingen av bostadspriserna väntas fortfarande. Janne Ronkanen, ekonom på S-Banken, förutspår att priserna på gamla aktielägenheter sjunker med två procent i år, men att priserna börjar stiga nästa år i takt med att den ekonomiska tillväxten tilltar och ränteläget blir stabilare.
S-Pankin asuntomarkkinaennuste: Huolet painavat yhä asuntomarkkinaa, mutta korkonäkymä voi syksyllä jo kääntyä16.6.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Alkanut vuosi 2026 on ollut asuntomarkkinoille haastava ja viime vuonna hienoisesti vilkastunut asuntokauppa kääntyi jälleen laskuun. Myös asuntojen hintakehityksen pysyvää käännettä odotellaan edelleen. S-Pankin ekonomisti Janne Ronkanen ennustaa vanhojen osakeasuntojen hintojen laskevan tänä vuonna 2 %, mutta hintojen kääntyvän ensi vuonna nousuun vahvistuvan talouskasvun sekä korkotilanteen tasaantumisen myötä.
Yhdysvaltojen keskuspankin korkokokouksen ennakko: Warshin debyytti paineessa – korot ennallaan nyt, mutta suunta kiristyy15.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote
Yhdysvaltain keskuspankin Fedin odotetaan jättävän ohjauskoron ennalleen 17. kesäkuuta pidettävässä korkokokouksessa. Kokous on Kevin Warshin ensimmäinen pääjohtajana, ja korkotason odotetaan pysyvän 3,5–3,75 prosentin vaihteluvälissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme