Kela muistuttaa: toukokuussa työttömyystuet maksetaan kahdessa osassa
18.5.2026 13:28:28 EEST | Kela/FPA | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi).
Kela maksaa toukokuussa työttömyystuet asiakkaille kahdessa erässä. Toisessa erässä maksetaan työmarkkinatuki tai peruspäiväraha, joka on myönnetty huhtikuun loppuun asti. Toisessa erässä maksetaan yleistuki, joka on myönnetty toukokuun alusta alkaen. Asiakkaiden ei kannata huolestua, vaikka yleistuen maksu näkyy OmaKelassa muutaman päivän viiveellä.
Kelaan on tullut paljon puheluita asiakkailta, jotka ovat olleet huolissaan työttömyystuen maksusta tai määrästä.
Kela alkoi maksaa yleistukea työttömille 1.5.2026. Samalla työmarkkinatuki ja peruspäiväraha lakkautettiin. Muutos vaikuttaa työttömyystukien maksueriin toukokuussa.
Toukokuun työttömyystuet maksetaan asiakkaille kahdessa erässä. Toisessa erässä maksetaan työmarkkinatuki tai peruspäiväraha, joka on myönnetty 30.4.2026 asti. Toisessa erässä maksetaan yleistuki, joka on myönnetty 1.5.2026 alkaen.
Yleistuen maksutiedot näkyvät viiveellä OmaKelassa
Kun asiakas täyttää työttömyysajan ilmoituksen OmaKelassa, hänelle näkyvät ensin vain tiedot työmarkkinatuen tai peruspäivärahan maksusta. Asiakkaat ovat huolestuneet, koska näkyvä summa on ollut tavallista pienempi. Tiedot yleistuen maksusta tulevat näkyviin OmaKelaan vasta muutama päivä työttömyysajan ilmoituksen täyttämisen jälkeen.
Asiakkaat ovat ihmetelleet myös sitä, että työttömyysajan ilmoituksen saapumisvahvistuksessa näkyy tavallista pienempi summa.
– Teknisistä syistä saapumisvahvistuksessa näkyy nyt toukokuussa vain työmarkkinatuen ja peruspäivärahan osuus, ei yleistukea. Asiakkaiden ei tarvitse huolestua tästä, Kelan työttömyysetuuksien ratkaisukeskuksen päällikkö Sarita Alarotu sanoo.
Yleistuen määrä on sama kuin työmarkkinatuen ja peruspäivärahan
Ensimmäiset yleistuen maksuerät on maksettu asiakkaille 6. toukokuuta. Yleistuen perusmäärä on sama kuin aiemmin työmarkkinatuen ja peruspäivärahan eli 37,21 euroa päivässä (noin 800 euroa kuukaudessa).
Yleistuessa on kuitenkin tarveharkinta, joka voi vaikuttaa tuen määrään, jos hakijalla on muita kuin palkkatuloja. Tarveharkinta tarkoittaa, että yleistukeen vaikuttavat pääomatulot ja muut kuin palkkatulot, kuten omaishoidon tuki, osingot tai vuokratulot.
Yleistuki on Kelan uusi työttömyystuki, joka on korvannut peruspäivärahan ja työmarkkinatuen. Yleistukea maksetaan työttömille, joilla ei ole oikeutta ansiopäivärahaan tai joiden ansiopäivärahakausi on päättynyt. Yleistukea saa noin 240 000 työtöntä.
Lisätietoa
Yhteyshenkilöt
Sarita Alaroturatkaisukeskuksen päällikköKela
Puh:020 635 6041sarita.alarotu@kela.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Handläggningstiderna för de första ansökningarna om allmänt stöd är längre än vanligt hos FPA14.7.2026 12:52:40 EEST | Pressmeddelande
Handläggningen av ansökningar från kunder som ansöker om allmänt stöd för första gången tar för närvarande längre än vanligt hos FPA. Orsaken till att handläggningstiderna är längre just nu är att arbetslösheten har ökat, att många studerande har slutfört sina studier och att många sökandes perioder med inkomstrelaterad dagpenning tar slut. FPA uppskattar att situationen lättar inom de närmaste veckorna.
Yleistuen ensimmäisten hakemusten käsittelyajat ovat Kelassa tavallista pidempiä14.7.2026 12:52:40 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Yleistuen ensimmäisten hakemusten käsittely kestää tällä hetkellä Kelassa tavallista pidempään. Käsittelyaikojen pitenemiseen ovat syinä työttömyyden kasvu, opiskelijoiden valmistuminen ja ansiopäivärahakausien päättyminen. Kela arvioi saavansa tilanteen purettua lähiviikkojen aikana.
Studielån för det kommande läsåret kan lyftas redan i augusti2.7.2026 08:53:46 EEST | Pressmeddelande
Studerande kan lyfta studielån för den kommande höstterminen från början av augusti. Studielånet inverkar också på den studerandes möjligheter att få utkomststöd.
Tulevan lukuvuoden opintolainaa voi nostaa jo elokuussa2.7.2026 08:53:46 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Pressrelease in English (kela.fi). Opiskelijat voivat nostaa tulevan syyslukukauden opintolainaa elokuun alusta alkaen. Opintolaina vaikuttaa myös opiskelijan mahdollisuuteen saada toimeentulotukea.
Student loan funds for the coming academic year can be taken out already in August2.7.2026 08:53:46 EEST | Press release
Students can take out student loan funds for the coming autumn term starting from the beginning of August. The student loan also affects the student’s eligibility for social assistance.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme