Kustos ry-Julkishallinnon palvelukumppanit

Kustos: Hankintalain muutos rajoittaa kuntien ja hyvinvointialueiden valinnanvapautta

26.5.2026 07:57:00 EEST | Kustos ry-Julkishallinnon palvelukumppanit | Tiedote

Jaa

Tällä hetkellä kunnilla ja hyvinvointialueilla on täysi oikeus päättää, tuottavatko ne palvelunsa itse, hankkivatko ne palvelunsa avoimilta markkinoilta vai käyttävätkö ne osaomistamiaan inhouse-yhtiöitä. Jatkossa näin ei olisi, mikäli hallituksen esittämä hankintalain muutos etenee laiksi. Se rajoittaa suoraan kuntien ja hyvinvointialueiden nykyistä valinnanvapautta, Kustos ry muistuttaa.

Hankintalain muutos rajoittaa kuntien ja hyvinvointialueiden valinnanvapautta, Kustos ry muistuttaa.
Hankintalain muutos rajoittaa kuntien ja hyvinvointialueiden valinnanvapautta, Kustos ry muistuttaa.

Nykylainsäädännössä kunnilla ja hyvinvointialueilla on valinnanvapaus järjestää palvelunsa tuottamisen tilanteeseen sopivimmalla ratkaisulla ilman keinotekoisia rakenteellisia rajoituksia.

Kunnat ja hyvinvointialueet käyttävät jo nyt markkinoita silloin, kun markkinoilta löytyy paras ratkaisu. Vastaavasti ne tuottavat palvelunsa itse – tai käyttävät inhouse-yhtiöitä silloin, kun ne ovat kokonaistaloudellisesti, toiminnallisesti tai turvallisuuden näkökulmasta parempi vaihtoehto.

Hallituksen esittämä 10 prosentin vähimmäisomistusvaatimus poistaisi tämän valinnanvapauden erityisesti pienemmiltä kunnilta ja hyvinvointialueilta ja muilta julkistoimijoilta, kuten yliopistoilta. Käytännössä laki estäisi niitä käyttämästä nykyisiä inhouse-ratkaisuja, vaikka ne olisivat alueelle toimivin, turvallisin tai edullisin vaihtoehto – tai kaikkia edellä lueteltuja.

Markkinat keskittyvät, kustannukset nousevat

Kustos ry pitää täysin ristiriitaisena, että lakimuutosta perustellaan kilpailun ja valinnanvapauden lisäämisellä, vaikka lakimuutos tosiasiassa tavoittelee vaihtoehtojen tietoista vähentämistä. Sekä Kilpailu- ja kuluttajavirasto että Valtiovarainministeriö ovat lakilausunnoissaan arvioineet, ettei lakimuutos todennäköisesti lisää palveluiden siirtymistä markkinoille, vaan ainoastaan keskittää markkinoita suurille toimijoille, vähentäen pk-yritysten osuutta julkispalvelujen tarjonnassa. Markkinoiden keskittyminen myös nostaa kustannuksia.

Valtiovarainministeriö on myös arvioinut, että esitys lisää hallinnollista taakkaa, nostaa kustannuksia ja aiheuttaa merkittäviä ongelmia erityisesti pienille kunnille ja hyvinvointialueille. Myös Kilpailu- ja kuluttajavirasto KKV on todennut, että omistusrajoitusten vaikutuksista ei ole näyttöä kilpailun merkittävästä lisääntymisestä ja että uudistus voi johtaa pysyvästi korkeampiin kustannuksiin.

Kustos ry:n mukaan julkisessa keskustelussa esillä ollut noin 410 miljoonan euron muutoskustannus antaa lisäksi vakavasti puutteellisen kuvan kokonaisvaikutuksista. Hyvinvointialueet ovat arvioineet omien kustannustensa nousevan jo yksinään satoihin miljooniin euroihin. Lisäksi inhouse-yhtiöiden omistusjärjestelyt, sopimusmuutokset, ICT-siirtymät, kilpailutukset ja palvelurakenteiden uudelleenorganisointi voivat nostaa kokonaiskustannukset miljardiluokkaan.

Tämä on tiedossa: Kyberturva vaarantuu

Valtion kyberturvallisuusjohtaja Rauli Paananen on varoittanut toistuvasti, että nykyisten inhouse-rakenteiden hajottaminen voi vakavasti heikentää Suomen kyberturvallisuutta. Monilla inhouse-yhtiöillä on keskeinen rooli kuntien, hyvinvointialueiden ja osin myös valtionhallinnon kriittisten ICT-palveluiden jatkuvuuden turvaamisessa.

Hallituksen esitys siis rajoittaa kuntien ja hyvinvointialueiden valinnanvapautta, kasvattaa kustannuksia ja lisää samalla turvallisuusriskejä. Viisainta olisi haudata tämä lakiehdotus ja uudistaa julkishankintaa, Valtiovarainministeriötä lainaten siten, että uusintatarkastelussa lakimuutos ”ottaa huomioon yleisen edun”, jota lakiehdotus ei tällä hetkellä tee.

EU valmistelee parhaillaan hankintoja ohjaavaa direktiiviä, joka tulee erittäin suurella todennäköisyydellä muuttamaan myös Suomen kansallista hankintalainsäädäntöä. Nykyisestä hankintalakimuutoksesta ehtivät siis toteutumaan vain hallinnolliset muutoskulut ennen kuin laki menee jälleen uusiksi, mikä aiheuttaa uusia muutoskuluja. Vastuullinen päättäjä tunnustaa tämän tosiasian, pidättäytyy keskeneräisen lain voimaansaattamisesta ja huomioi tulevat EU-lainsäädännön muutokset hankintalaissa.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Linkit

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Kustos ry-Julkishallinnon palvelukumppanit

Mihin katosi kaksi kolmasosaa hankintalain todellisista kustannuksista?19.5.2026 07:57:00 EEST | Tiedote

Vain kunnille koituvat kustannukset ovat mukana hankilakimuutoksen laskelmissa, vaikka myös hyvinvointialueet ja inhouse-yhtiöt ovat molemmat raportoineet vähintään satojen miljoonien, jopa miljardien muutoskustannuksista. Kustos pitää vakavana ongelmana, että lakimuutoksen taloudellisia vaikutuksia arvioidaan edelleen puutteellisilla ja rajatuilla laskelmilla, vaikka merkittävä osa kustannuksista on pitkään ollut lakivalmistelun aikana julkisesti tiedossa.

Valiokunnat sivuuttivat ministeriöiden varoitukset hankintalakiesityksestä: Merkittäviä riskejä hyvinvointialueille, kyberturvallisuudelle ja julkiselle taloudelle20.4.2026 11:34:36 EEST | Tiedote

Sosiaali- ja terveysministeriön (STM) sekä valtiovarainministeriön (VM) eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnalle antamat lausunnot antavat poikkeuksellisen kriittisen ja yksityiskohtaisen arvion käsittelyssä olevasta hankintalakiesityksestä. Silti muun muassa eduskunnan Sosiaali- ja terveysvaliokunta sivuuttaa ministeriöiden esiin nostamat, sidosyksikkösääntelyyn, hyvinvointialueiden toimintaan, kyberturvallisuuteen sekä julkisen talouden kestävyyteen liittyvät merkittävät riskit.

VM: Hankintalain muutos lisää kustannuksia, ei luo markkinoita ja vaarantaa kyberturvan8.4.2026 12:30:53 EEST | Tiedote

Valtiovarainministeriö (VM) varoittaa, että hankintalain muutos ei lisää kilpailua eikä markkinaehtoista palvelutuotantoa, vaan kasvattaa kustannuksia, hallinnollista taakkaa ja riskejä erityisesti pienissä kunnissa. VM on erityisen huolissaan lakimuutoksen aiheuttamasta kyberturvavaarasta ja kansallisen tietoteknologisen suvereniteetin vaarantumisesta. Ministeriö esittää näkemyksensä eduskunnan perustuslakivaliokunnalle 16.3.2026 antamassaan harvinaisen suorasanaisessa lausunnossaan.

Kuusi esimerkkiä hankintalakimuutoksen vaarallisista ja kalliiksi tulevista käytännön vaikutuksista7.4.2026 12:12:38 EEST | Tiedote

Pohjois-Suomeen jopa 600 ICT-kilpailutusta! Pienkuntien muutoskustannus talous- ja henkilöstöhallinnon uudelleenjärjestelystä 2 miljoonaa euroa per kunta! Ei lonkkaleikkauksia Etelä-Pohjanmaalla ja Pohjanmaalla! Kansallinen kyberturva vaarantuu, jos laki estää inhouse-yhtiön kriittisten palveluiden runkoverkon käytön! Tekstiilipesu keskittyy jatkossa yhdelle yritykselle! Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Pohjanmaan kunnat vaille yhteistä ruokapalvelua! Siinä kuusi konkreettista esimerkkiä suunnitellun hankintalain vaikutuksista joka puolella Suomea.

Ehdotettu hankintalaki ei tuo miljardeja markkinaan, vain 50–150 miljoonaa euroa9.3.2026 07:59:00 EET | Tiedote

Suunnitellun hankintalain vaikutuksista on pitkään liikkunut voimakkaasti harhaanjohtavia tietoja, erityisesti sen vaikutuksesta markkinoille siirtyvään liiketoimintaan. Lähemmässä tarkastelussa käy ilmi, että markkinoille voisi siirtyä enintään 50–150 miljoonaa euroa nykyisten sidosyksiköiden liikevaihdosta. Pelkästään muutoskustannuksia lakimuutoksesta aiheutuisi kuitenkin 1–2 miljardia euroa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye