Kela julkaisi ehdotuksensa seuraavalle hallituskaudelle: sujuvampaa sosiaaliturvaa ja digitalisaation tehokasta hyödyntämistä
15.6.2026 08:57:45 EEST | Kela/FPA | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi).
Kela on julkaissut ehdotuksensa lainsäädännön kehittämiseksi hallituskaudelle 2027–2031. Kela ehdottaa muun muassa toimia, jotka tekisivät sosiaaliturvasta asiakkaille nykyistä selkeämmän ja edistäisivät viranomaispalvelujen digitalisaatiota.
Kela on koonnut seuraavalle hallitukselle ehdotuksia lainsäädännön kehittämiseen.
– Haluamme rakentaa sujuvaa ja ymmärrettävää sosiaaliturvaa, joka vastaa ihmisten tarpeisiin eri elämäntilanteissa. Samalla meidän on vahvistettava niin sosiaaliturvajärjestelmän kuin sen toimeenpanon vaikuttavuutta ja tehokkuutta. Tämä edellyttää esimerkiksi digitalisaation esteiden purkamista ja tiedon liikkuvuutta, sanoo Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen.
Kelan ehdotukset seuraavalle hallituskaudelle ovat tiivistettynä
- sosiaaliturvan sujuvoittaminen
- digitalisaation esteiden purku
- Kanta-palvelujen täysimääräinen hyödyntäminen
- kuntoutuksen kehittäminen ja työkyvyn vahvistaminen
- koordinoitu tuki syrjäytymisvaarassa oleville nuorille
- sairausvakuutusjärjestelmän kehittäminen
- lääkekorvausten toimeenpanon kehittäminen
- korkeakouluopiskelijoiden opiskeluterveydenhuollon kehittäminen
- vammaisten tulkkauspalvelun kehittäminen
- rahoituksen varmistaminen
- sosiaaliturvan rahoituksen turvaaminen
- uusien EU-velvoitteiden toimeenpanon rahoittaminen
- päätoimitalon peruskorjaus.
Ehdotuksiin sisältyy esimerkiksi lääkeluottokokeilun vakinaistaminen. Lääkeluotto auttaa pienituloisia selviämään suurista lääkekustannuksista ja tukee hoidon jatkuvuutta. Kela esittää myös tekoälyn käytön rajojen selkeyttämistä lainsäädännössä siten, että tekoälyä voidaan hyödyntää nykyistä enemmän päätöksenteossa ja palvelutarpeiden tunnistamisessa.
Kela haluaa myös vahvistaa työkyvyn tukea. Kuntoutuksen tulee olla ensisijainen vaihtoehto työkyvyn heiketessä, ja sosiaaliturvan on tuettava joustavammin osa-aikaista työntekoa. Osatyökyvyttömyyseläke tulee lisätä myös kansaneläkejärjestelmään, ja valmennukselliset palvelut tulee lisätä osaksi Kelan ammatillista kuntoutusta.
Kela esittää myös Kanta-palvelujen ja Kanta-tietojen tehokkaampaa hyödyntämistä. Kanta on koko Suomen yhteinen digitaalinen palvelu, jonka avulla sosiaali- ja terveydenhuollon tiedot ovat käytettävissä siellä, missä niitä tarvitaan. Kanta‑palvelujen rahoitukseen on kohdistunut viime vuosina merkittäviä leikkauksia.
– Yhteiskunnan on järkevää panostaa kansallisiin palveluihin eikä tehdä samoja asioita useaan kertaan. Kanta-palvelujen käyttöä ja kehittämistä on vahvistettava. Kannan tietoja tulisi hyödyntää esimerkiksi tekoälysovellusten laadukkaana datapohjana, sanoo Lehtonen.
Tiedotetta on korjattu klo 12:44. Aiemmin tiedotteessa kerrottiin, että osatyökyvyttömyyseläke tulisi siirtää kansaneläkejärjestelmään. Muutettiin tämä kohta muotoon "Osatyökyvyttömyyseläke tulee lisätä myös kansaneläkejärjestelmään".
Lisätietoa
Kelan ehdotuksia lainsäädännön kehittämiseksi hallituskaudella 2027–2031 | Tietoa Kelasta | Kela
Yhteyshenkilöt
Auli Valli-LintuLainsäädännön kehittämisjohtajaKela
Puh:020 634 1303etunimi.sukunimi@kela.fiAnna-Stiina LundqvistJohtava yhteiskuntasuhteiden asiantuntijaKela
Puh:020 634 1424etunimi.sukunimi@kela.fiKelan viestintäKelan viestinnän mediapuhelin palvelee arkisin klo 9–16. Numerossa ohjaamme haastattelupyyntöjä asiantuntijoillemme. Voit jättää haastattelupyynnön myös sähköpostitse.
Puh:020 634 7745viestinta@kela.fiKansaneläkelaitos (Kela) hoitaa Suomen sosiaaliturvaan kuuluvien perusturvaa eri elämäntilanteissa.

Muut kielet
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kela/FPA
Kelan johtajaksi on valittu Kirsi Varhila17.6.2026 16:45:09 EEST | Tiedote
VTM Kirsi Varhila on valittu Kelan johtajan virkaan. Varhila aloittaa tehtävässään elokuussa. Johtajan toimialaan kuuluvat asiakkaan lähipalvelut, valtakunnalliset asiakkuuspalvelut ja tietopalvelut.
FPA har fakturerat kommunerna delvis felaktigt för utgifter för arbetslöshetsförmåner – faktureringen korrigeras retroaktivt17.6.2026 12:48:11 EEST | Pressmeddelande
Då arbetslöshetsförmånerna fakturerats av kommunerna har ett fel uppdagats i samband med faktureringen av arbetslöshetsförmåner till invandrare. På grund av felet har kommunerna fakturerats också för sådant arbetsmarknadsstöd och allmänt stöd som hör till statens finansieringsansvar. Problemet påverkar inte FPA:s personkunder.
Kela on laskuttanut kunnilta työttömyysturvamenoja osin virheellisesti – laskutus korjataan takautuvasti17.6.2026 12:48:11 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Työttömyystukien kuntalaskutuksessa on havaittu maahanmuuttajien työttömyystukien laskutukseen liittyvä virhe. Virheen vuoksi kunnilta on laskutettu myös sellaisia työmarkkinatuen ja yleistuen menoja, jotka kuuluisivat valtion rahoitusvastuulle. Ongelma ei vaikuta Kelan henkilöasiakkaisiin.
Det nya beställningssystemet för tolktjänsten för personer med funktionsnedsättning väcker intresse men också osäkerhet17.6.2026 10:05:12 EEST | Pressmeddelande
FPA har med hjälp av en kundenkät utrett hurdana förväntningar tolktjänstkunderna har på det kommande systemet för beställning av tolkning. Enligt enkäten väcker systemet intresse, men en del av kunderna behöver ännu information och stöd innan systemet tas i bruk.
Vammaisten tulkkauspalvelun uusi tilausjärjestelmä kiinnostaa mutta aiheuttaa myös epävarmuutta17.6.2026 10:05:12 EEST | Tiedote
Läs meddelandet på svenska (fpa.fi). Kela selvitti asiakaskyselyllä, millaisia odotuksia vammaisten tulkkauspalvelun asiakkailla on tulevasta Tulkkauksen tilausjärjestelmästä. Kyselyn mukaan järjestelmä kiinnostaa, mutta osa asiakkaista kaipaa vielä tietoa ja tukea ennen käyttöönottoa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme