Skarta suunnittelee aurinkovoimalaa ja sähkövarastoa Siikajoelle
17.6.2026 10:28:31 EEST | Skarta Energy Oy | Tiedote
Olkinevalle suunnitellaan noin 150 megawatin aurinkovoimalaa ja sähkövarastoa, joka auttaa tasaamaan aurinkovoiman tuotannon vaihteluja.

Teollisen mittakaavan aurinkovoimaan erikoistunut Skarta Energy suunnittelee Siikajoen Olkinevalle aurinkovoiman ja sähkövaraston kokonaisuutta. Hankealue sijaitsee noin kymmenen kilometriä Siikajoen keskustasta lounaaseen.
Skarta on tehnyt alueesta maanvuokrasopimukset yksityisten maanomistajien kanssa. Hankealueen koko on noin 207 hehtaaria.
“Jokainen hankealue on erilainen. Siksi suunnittelun alkuvaiheessa on tärkeää kuunnella paikallisia ihmisiä, ymmärtää alueen olosuhteet ja arvioida vaikutukset huolellisesti. Olkinevalla tutkimme, miten aurinkovoima, sähkövarasto ja alueen nykyinen maankäyttö voidaan sovittaa yhteen mahdollisimman hyvin”, kertoo Skarta Energyn projektipäällikkö Suvi Kyllönen.
Toteutuessaan hanke toisi Siikajoelle kiinteistöverotuloja ja vahvistaisi paikallista elinvoimaa. Lisäksi maanomistajille maksettavat vuokratulot jäisivät alueelle.
Kunnanjohtaja Tiina Hovin mukaan Siikajoki suhtautuu uusiin hankkeisiin ja investointeihin lähtökohtaisen myönteisesti.
“Elinvoiman vahvistaminen ja yritysmyönteisyys ovat osa meidän strategiaamme. Kunnan näkökulmasta on toki tärkeää, että uudet hankkeet selvitetään perusteellisesti ja niiden vaikutukset ymmärretään ennen päätöksentekoa. Huolellisten selvitysten ja tiedon pohjalta on helppo toimia”, kunnanjohtaja Tiina Hovi sanoo.
Suunniteltu hankealue on tällä hetkellä pääosin peltoa. Skartan mukaan pellot pysyvät viljelykäytössä ainakin siihen saakka, kunnes mahdollinen rakentaminen alkaa.
”Tarkoituksena on selvittää, voidaanko tänne sijoittaa kääntyviä paneeleja. Niitä käytetään maailmalla juuri sellaisilla alueilla, joissa halutaan yhdistää maatalous ja aurinkovoiman tuotanto”, kertoo Suvi Kyllönen Skartalta.
Kääntyvät paneelit voidaan nostaa pystyyn niiton ajaksi, jolloin niittokone mahtuu kulkemaan niiden välistä.
Hankkeen suunnittelu on alkuvaiheessa. Skarta on tutkinut jo alueen rakennettavuutta. Tällä hetkellä tehdään ensimmäisiä luontoselvityksiä, valmistellaan YVA-menettelyn tarveharkintahakemusta ja valmistellaan kaavoituskonsultin kilpailutusta. Konsultin tehtävänä olisi valmistella Siikajoen kunnalle kaavoitusaloite, joka on tarkoitus tuoda kunnan käsittelyyn syksyllä 2026.
Jos hanke etenee suunnitellusti, rakentaminen voisi alkaa aikaisintaan 2028.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Suvi KyllönenProjektipäällikköSkarta Energy Oy
Puh:+358 50 599 9892suvi.kyllonen@skarta.fiKuvat

Power to change tomorrow
Skarta Energy on uusiutuvan energian kehittäjä ja tuottaja. Olemme erikoistuneet aurinkovoimahankkeisiin, joita täydennämme energian varastoinnilla toimitusvarman tulevaisuuden energian takaamiseksi. Skarta Energyn tavoitteena on saavuttaa 800 MWp:n aurinkovoimakapasiteetti omassa tuotannossaan vuoden 2030 loppuun mennessä. Lue lisää www.skarta.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Skarta Energy Oy
Pyhäsalmen kaivoksen aurinkopuiston kaupallinen sähköntuotanto käynnistyi9.6.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Suomen ensimmäinen kaivosalueelle rakennettu aurinkopuisto on otettu käyttöön ja sähköntuotanto käynnistyi 4.6.2025. Aurinkopuisto on Skarta Energyn ja Solarigo Systems Oy:n yhteishanke. Aurinkopuisto rakennettiin kaivoksen käytöstä poistetulle ja täytetylle rikastushiekka-altaalle.
Commercial electricity production at the Pyhäsalmi mine solar park started9.6.2025 14:00:00 EEST | Press release
Finland's first solar park built in a mining area has been commissioned, and electricity production started on 4 June 2025. The solar park is a joint project of Skarta Energy and Solarigo Systems Oy. The solar park was built on the mine's decommissioned and filled tailings pond.
Skarta Energyn Utajärven aurinkopuiston sähköntuotanto käynnistyi21.5.2025 14:00:00 EEST | Tiedote
Joulukuussa 2023 Skarta Energy uutisoi laajasti, kun Utajärven aurinkopuistohankkeen investointipäätös julkistettiin. Voimalaitoksen rakentaminen aloitettiin alkuvuonna 2024. Nyt ensimmäiset 51,9 MWp puiston kapasiteetista on liitetty Fingridin kantaverkkoon ja sähköntuotanto on käynnistynyt.
Electricity production at Skarta Energy's Utajärvi solar park started21.5.2025 14:00:00 EEST | Press release
In December 2023, Skarta Energy reported widely when the investment decision for the Utajärvi solar park project was announced. The construction of the power plant began in early 2024. The first 51.9 MWp of the park's capacity has now been connected to Fingrid's (Finland's transmission system operator) main grid and electricity production has started.
Skarta Energyn Utajärven aurinkopuiston akkuratkaisusta investointipäätös6.5.2025 09:32:14 EEST | Tiedote
Skarta Energyn Utajärvelle rakenteilla olevaan aurinkopuistoon tulee 20 MW:n (40 MWh) akkuratkaisu. Isosuon hybridivoimalaitoksen akkuratkaisun toteutuksesta on sovittu NYABin kanssa, joka on toiminut myös aurinkopuiston rakentajana (EPC-toimijana). Asennustyöt aloitetaan heti ja akku on käyttövalmiina kesäkuussa 2026. Aurinkoenergian tuotanto riippuu sääolosuhteista, joten tarvitaan tasapainottavia elementtejä varastoimaan ylimääräistä energiaa ja pitämään sähköjärjestelmä tasapainossa. ”Aurinkovoiman kehittäjänä ja rakentajana Skarta Energy suunnittelee ja toteuttaa hankkeita, joissa akkuvarastot yhdistetään osaksi kokonaisuutta. Jokaisessa uudessa aurinkovoimapuistossa harkitaan akkuvaraston lisäämistä, ja tulevaisuudessa jokainen aurinkopuisto on todennäköisesti hybridiratkaisu, jossa aurinkopaneelit ja akut toimivat rinnakkain. Tämä auttaa varastoimaan aurinkoenergiaa silloin, kun tuotanto on korkeimmillaan, ja hyödyntämään sitä myöhemmin”, sanoo Arttu Niemelä, Energy Market Speci
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme