Kalasatamassa Junatien metrosillan työmaalla tehdään louhintoja – pienet viivästykset metroliikenteessä mahdollisia
17.6.2026 13:31:34 EEST | Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy uusii Junatien metrosiltaa. Työmaalla aloitetaan louhintaan liittyvät poraukset keskiviikkona 17.6. ja tämän jälkeen räjäytystyöt maanantaina 22.6. Työmaalla louhitaan kalliota uuden sillan välitukien rakentamisen takia.

Louhintoja tehdään 22.-26.6. muutaman kerran päivässä kello 9.30-14.30. Louhinta-aika on ruuhka-aikojen ulkopuolella ja räjäytykset pystytään ajoittamaan pääsääntöisesti normaalien vuorojunien väliin. Näin toimien metroliikenteelle ei ennakoida aiheutuvan merkittävää haittaa, mutta pienet viivästykset yksittäisille junille ovat mahdollisia.
Seuraavan kerran louhintoja tehdään 13.-17.7. Louhinnat saadaan kokonaisuudessaan päätökseen arviolta syyskuun loppuun mennessä.
Louhinnat sekä muut työt aiheuttavat melua
Työmaalla tehdään myös muuta melua aiheuttavaa työtä. Junatien metrosillan alapuolisella alueella pontitetaan ja porapaalutetaan kaivantojen tukiseiniä uuden sillan välitukien perustamiseksi. Työt jatkuvat arviolta syyskuun loppuun.
Myös Itäväylän varrella pontitetaan ja porapaalutetaan tukiseinää arviolta heinäkuun loppuun.
Näitä töitä ei tehdä yhtäjaksoisesti, vaan niistä syntyy lyhytkestoista melua. Meluavaa työtä tehdään arkisin klo 7–20 välillä. Pahoittelemme häiriötä ja kiitämme kärsivällisyydestä.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Jari HumalajokiKreate, työpäällikkö
Puh:040 043 7884jari.humalajoki@kreate.fiKuvat

Linkit
Me Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy:ssä mahdollistamme pääkaupunkiseudun kestävän kasvun rakentamalla tulevaisuuden raideverkostokaupunkia ja pitämällä sen liikkeessä. Vastaamme joukkoliikenneinfran rakentamisesta sekä metrojunien ja raitiovaunujen liikennöinnistä, kunnossapidosta ja kehittämisestä laadukkaasti ja kustannustehokkaasti. Järjestämme kaupunkipyöräpalvelun ja liikennöimme Suomenlinnan lauttoja tytäryhtiömme kautta. Kannamme vastuun koko toimintamme elinkaaren päästöistä ja teemme valintoja, jotka muuttavat koko alan toimintaa, koska haluamme olla kestävien kaupunkien paras liikuttaja ja kehittäjä ̶ nyt ja tulevaisuudessa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pääkaupunkiseudun Kaupunkiliikenne Oy
Itäkeskuksen tulevan joukkoliikenneterminaalin toivotaan olevan sujuva ja turvallinen26.6.2026 12:00:00 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy teetätti käyttäjätutkimuksen, jossa selvitettiin käyttäjien toiveita tulevalle uudelle Itäkeskuksen joukkoliikenneterminaalille. Syksyllä käynnistyy arkkitehtuurikilpailu Itäkeskuksen joukkoliikenneterminaalin suunnittelusta.
Sateenkaariratikan kyydissä Pride-kulkueessa tänä vuonna Sateenkaariseniorit24.6.2026 09:27:10 EEST | Tiedote
Viime vuodesta asti katukuvaa on ihastuttanut Kaupunkiliikenteen sateenkaariratikka, joka pääsee tänäkin vuonna avaamaan Helsinki Pride -kulkueen Aleksanterinkadulla lauantaina 27.6. klo 12. Kaupunkiliikenne on kolmatta vuotta Helsinki Priden virallinen Working with Pride -kumppani.
Kuljettajakoulutukset alkavat Kruunusilloilla heinäkuussa17.6.2026 10:36:03 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy aloittaa kuljettajakoulutukset Kruunusiltojen raitiotieradalla heinäkuussa. Lähes 600 raitiovaununkuljettajaa perehdytetään uuteen rataan.
Tapiolan metroasemalla liukuportaita suljettuna 29.6.–16.8. paloilmaisinhuoltojen vuoksi16.6.2026 13:29:47 EEST | Tiedote
Tapiolan metroasemalla tehdään heinä-elokuussa paloilmaisinjärjestelmän huoltotöitä liukuportaiden yläpuolisissa kattorakenteissa. Työn aikana liukuportaita on kesän aikana sujettuna.
Kulosaaren alueen metrosiltoja peruskorjataan12.6.2026 09:13:53 EEST | Tiedote
Kaupunkiliikenne Oy korjaa Kulosaaren alueen metrosiltoja vuosina 2027–2028. Siltatyöt tehdään samaan aikaan, kun Junatien metrosilta Kalasataman ja Sörnäisten välillä uusitaan.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme