Ikäihmisten palvelujen toukokuun laskutuksessa viiveitä
30.6.2026 15:50:30 EEST | Pirkanmaan hyvinvointialue | Tiedote
Pirkanmaan hyvinvointialueen ikäihmisten palvelujen toukokuun laskutus on osittain myöhässä. Viiveet johtuvat uuden asiakastietojärjestelmä Sagan käyttöönotosta sekä siihen liittyvistä järjestelmäkorjauksista ja kirjausten tarkistuksista.
Pirkanmaan hyvinvointialueella on käynnissä ikäihmisten palvelujen ensimmäinen laskutus uudessa asiakastietojärjestelmä Sagassa. Käyttöönotto on aiheuttanut viiveitä toukokuun laskujen lähettämiseen. Toukokuun palveluista laskutetaan asiakkaita takautuvasti lähikuukausina.
Viiveet voivat vaikuttaa arviolta noin 12 000 asiakkaaseen.
Laskutus viivästyy tämänhetkisen arvion mukaan joillakin viikoilla. Kesäkuun palvelujen laskutuksen tilannetta arvioidaan erikseen myöhemmin.
Viivästyksiä on
- ikäihmisten ympärivuorokautisen palveluasumisen
- kotihoidon ja kotona asumisen tukipalveluiden
- yhteisöllisen asumisen laskutuksessa
Myös omaishoidon vapaisiin liittyvässä laskutuksessa voi olla viiveitä. Osa laskuista on jo lähetetty.
Kotona asumisen tukipalveluista siivouspalvelujen laskutus viivästyy pidempään.
Pirkanmaan hyvinvointialue pahoittelee laskutuksen viivästymistä. Viive ei vaadi asiakkailta toimenpiteitä. Asiakkaiden ei tarvitse olla yhteydessä hyvinvointialueeseen laskun viivästymisen vuoksi, vaan laskua voi odottaa rauhassa.
Jos jokin askarruttaa laskutuksessa, asiakas voi olla yhteydessä ikäihmisten asiakasmaksujen palveluun:
ikimaksut@pirha.fi
03 384 5194 (ma-to klo 9–12)
Jos asiakas tarvitsee laskulle lisää maksuaikaa, hän voi olla yhteydessä laskussa mainittuihin yhteystietoihin heti laskun saatuaan.
Yhteyshenkilöt
Virtanen PasiTalousjohtaja
Puh:040 779 9002pasi.virtanen@pirha.fiPirkanmaan hyvinvointialue
Me hoidamme – tarjoamme sosiaali- ja terveydenhuollon palveluita sekä pelastuspalveluita kaikille pirkanmaalaisille. Toimimme laajasti noin 700 toimipisteessä ja olemme helposti tavoitettavissa myös digitaalisesti. Meillä toimii Suomen toiseksi suurin yliopistollinen sairaala Tays. Tutkimuksella ja koulutuksella tähtäämme tulevaisuuteen, mutta asukkaiden arjessa olemme tässä ja nyt, kaikkina päivinä ja aikoina. Meitä pirhalaisia on noin 20 000, ja olemmekin Pirkanmaan suurin työyhteisö.
Lisätietoja pirha.fi.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pirkanmaan hyvinvointialue
Digihoitopolun vaikutuksia verenpainetaudin hoitoon tutkitaan Pirkanmaalla – Osallistujia haetaan kuudelta sote-asemalta2.10.2026 12:23:12 EEST | Tiedote
Pirkanmaalla käynnistyy tutkimus, jossa selvitetään älypuhelimella käytettävän digitaalisen hoitopolun ja digitaalisen viestiyhteyden vaikutuksia verenpainetaudin hoitoon. Tutkimus järjestetään Akaan, Hatanpään, Hervannan, Linnainmaan, Sastamalan ja Valkeakosken sosiaali- ja terveysasemilla.
Ikäihmisten palveluiden arki näkyy jatkossakin somessa – yhteiset somekanavat vahvistavat tietosuojaa2.10.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Pirkanmaan hyvinvointialueen ikäihmisten palveluiden somejulkaisut löytyvät jatkossa yhteisistä Pirhan ikäihmisten palvelut -kanavista. Uusien tilien tavoitteena on helpottaa ajantasaisen tiedon löytymistä yhdestä paikasta sekä vahvistaa asiakkaiden tietosuojaa.
Hyvinvointialue selvittää Tampereen kehitysvammaisten asuntotukisäätiön toimitilojen hankkimista1.10.2026 16:34:56 EEST | Tiedote
Tampereen kehitysvammaisten asuntotukisäätiö on tarjonnut Pirkanmaan hyvinvointialueelle ostettavaksi säätiön omistuksessa olevat toimitilat ja niihin liittyvät maanvuokraoikeudet. Kohteista seitsemän sijaitsee Tampereella ja yksi Mänttä-Vilppulassa. Asiaa käsitellään 6.10. konserni- ja toimitilajaostossa.
Aluehallitus käsittelee lääke- ja laitetutkimusten kansallista mallia sekä työllisyyden yhdyspintojen kehittämistä 5.10.30.9.2026 15:56:17 EEST | Tiedote
Aluehallitus käsittelee maanantaina 5.10. kliinisten lääke- ja laitetutkimusten kansallisen koordinaatio- ja toimintamallin selvitystä sekä työllisyyden yhdyspintojen kehittämistä ja tavoitteita vuosille 2026–2027.
Uusi kliininen erikoistumiskoulutus syventää sairaanhoitajien osaamista leikkaussalityössä30.9.2026 15:32:59 EEST | Tiedote
Pirkanmaan, Kanta-Hämeen ja Etelä-Pohjanmaan hyvinvointialueet sekä Tampereen ammattikorkeakoulu ovat käynnistäneet hankkeen, jossa suunnitellaan työelämälähtöinen intraoperatiivisten sairaanhoitajien kliininen erikoistumiskoulutus. Koulutus on suunnattu leikkaussalissa sekä heräämössä työskenteleville sairaanhoitajille.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme