Jäteveron uudistus jäi tekemättä – materiaalien kierrätyksen kannusteet edelleen puutteelliset
2.9.2026 11:51:53 EEST | Kierrätysteollisuus ry | Tiedote
Orpon hallitus päätti luopua jäteveron laajentamisesta vuoden 2027 talousarvioesityksessään. Kierrätysteollisuus pitää ratkaisua valitettavana, sillä jätevero on yksi tehokkaimmista keinoista ohjata materiaaleja takaisin kiertoon ja vauhdittaa kiertotalousinvestointeja.

Hallitus julkaisi eilen vuoden 2027 talousarvioesityksen. Orpon hallitus ilmoitti, että jäteveron laajentamisesta luovuttiin, vaikka verouudistusta on valmisteltu ja sen vaikutuksia selvitetty useiden vuosien ajan ympäristöministeriön toimesta.
Kierrätysteollisuus pitää ratkaisua erittäin valitettavana. Kierrätysteollisuus on pitkään esittänyt jäteveron asteittaista laajentamista nykyistä useampiin jätejakeisiin. Tavoitteena on ollut lisätä materiaalien kierrätystä, vähentää neitseellisen raaka-aineiden käyttämistä ja luoda kannusteita uusille kiertotalousinvestoinneille.
– Lausuntokierroksella ollut jäteverolain muutos oli pistemäinen verolaajennus, joka koski jokseenkin yllätyksenä tulleita jätevirtoja. Siinä mielessä uudistuksesta luopuminen on ymmärrettävää. Hämmentävää on se, ettei veron laajentamisen kanssa edetty sellaisten isojen virtojen verottamiseen, joissa on tunnistettu selvityksissä hyödyntämispotentiaalia, toteaa Kierrätysteollisuuden toimitusjohtaja Mia Nores.
Kierrätysteollisuuden mukaan jäteveron ensisijainen tehtävä on ohjata materiaaleja takaisin kiertoon. Nykyinen veropohja jättää edelleen suuren osan loppusijoitettavista materiaaleista verotuksen ulkopuolelle eikä kannusta riittävästi hyödyntämään materiaaleja uudelleen.
– Maa- ja kiviainekset ja tietyt vaaralliset jätteet on tunnistettu jo edellisellä hallituskaudella jätevirroiksi, jotka olisi perusteltua ottaa jäteveron piiriin. Kyse olisi ollut uudistuksen helpoimmin toteutettavasta ensimmäisestä vaiheesta. Kun edes tätä askelta ei otettu, siirtyy koko jäteveron uudistaminen käytännössä seuraavan hallituksen pöydälle, Nores sanoo.
Jäteveron laajentamisen on aiemmin kaavailtu tuovat myös lisätuloja valtiontalouteen. Nyt uudistuksen menetetään verotuotot.
– Suomessa puhutaan paljon kiertotalouden kasvumahdollisuuksista ja investointien vauhdittamisesta. Samalla jätämme käyttämättä yhden tehokkaimmista taloudellisista ohjauskeinoista materiaalien kierrätyksen edistämiseksi, Nores sanoo.
Kierrätysteollisuus on esittänyt pitkäjänteistä tiekarttaa, jonka avulla verotusta voitaisiin laajentaa vaiheittain ja ennakoitavasti tavalla, joka tukee materiaalien kiertoa, innovaatioita ja investointeja.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mia NoresToimitusjohtajaKierrätysteollisuus
Puh:044 330 0928mia.nores@kierratysteollisuus.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Kierrätysteollisuus ry on Suomessa toimivien kierrätys- ja kiertotalousalan yritysten toimialajärjestö.
Kierrätysteollisuuden yritykset tarjoavat käytännön ratkaisuja materiaalien kierrättämiseen ja kiertotalouden vauhdittamiseen vihreässä siirtymässä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kierrätysteollisuus ry
Kierrätysteollisuus: Hallituksen on turvattava reilu kilpailu ja uudistettava jäteverotusta1.9.2026 15:32:59 EEST | Tiedote
Orpon hallitus on käynnistänyt useita kiertotaloutta edistäviä uudistuksia. Niiden loppuunsaattaminen on ratkaisevaa kierrätysteollisuuden investointiympäristön parantamiseksi. Kilpailun tasapuolisuutta edistävät hallitusohjelman mukaiset muutokset jätelaissa ja jäteveron laajentaminen tulee viedä määrätietoisesti maaliin.
Kierrätysteollisuuden puheenjohtaja Kari Rahkonen valittu FEADin hallitukseen16.6.2026 17:19:01 EEST | Tiedote
Kierrätysteollisuus ry:n hallituksen puheenjohtaja Kari Rahkonen on valittu eurooppalaisen jäte- ja kierrätysalan kattojärjestö FEADin hallitukseen kolmivuotiselle toimikaudelle. Valinta vahvistaa suomalaisen kierrätysalan ääntä EU-tasolla.
Suomalaiset maksavat piiloveroa – Jätehuollon perusmaksua kerätään laajasti ja vain 10 % käytöstä kohdistuu viranomaistehtävistä aiheutuvien kustannusten kattamiseen10.4.2026 14:46:10 EEST | Tiedote
Monilla alueilla peritään erillinen jätehuollon perusmaksu kaikilta kotitalouksilta, loma-asunnoista ja myös kiinteistöistä, joissa ei asuta. Kierrätysteollisuus ry selvitti, miten kuntien keräämää perusmaksua käytetään Suomessa. Perusmaksun kertymä on huomattava, eikä kuntalaisilta kerättyä rahaa aina käytetä lain edellyttämällä tavalla. Perusmaksun tarpeellisuutta tulisi kunnissa arvioida uudelleen.
EU-tuomioistuimen ratkaisu kyseenalaistaa jätealan julkisomisteisten konsernien in house -rakenteet Suomessa15.1.2026 16:47:39 EET | Tiedote
EU-tuomioistuin on julkaissut ratkaisun, joka edistää reilua kilpailua ja lisää markkinoiden avoimuutta. Ratkaisun mukaan in house -hankintojen edellytyksiä arvioitaessa on huomioitava koko konsernin yhteenlaskettu liikevaihto eikä sidosyksikkömyynnin rajoituksia voi kiertää siirtämällä markkinaehtoista toimintaa tytäryhtiöihin. Ratkaisu koskee erityisesti julkisomisteisia konserneja, joilla on samanaikaisesti sekä in house ‑toimintaa että markkinaehtoista liiketoimintaa tytäryhtiöidensä kautta. Päätös on tärkeä kierrätysalalle.
Hankintalain muutos tukee yhdyskuntajätteen kierrätystä ja kilpailuneutraliteettia – eikä se ole ristiriidassa perustuslain kanssa18.9.2025 16:05:02 EEST | Tiedote
Hankintalain muutos on Kierrätysteollisuus ry:n teettämän oikeudellisen arvion mukaan mahdollista toteuttaa, eikä se ole jätealan osalta perustuslain tai EU-lainsäädännön vastainen. Lakimuutos on tarpeellinen, koska nykyinen sääntely ei turvaa riittävästi kilpailun tasapuolisuutta. Lakimuutos edistäisi myös kierrätystä. Yhdyskuntajätteen kierrätystavoitteet jäävät toteutumatta, koska nykyinen järjestelmä ohjaa jätettä liikaa energiahyödyntämiseen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme