Palkansaajakeskusjärjestöt: Hyvä arviointiväline ei korvaa palkka-avoimuusdirektiivin toimeenpanon puutteita
3.9.2026 12:11:29 EEST | Akava ry | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö julkaisi uuden mallin työn vaativuuden arviointiin. SAK, Akava ja STTK pitävät mallia tärkeänä välineenä, mutta yksinään se ei pysty korvaamaan palkka-avoimuusdirektiivin kansallisen toimeenpanon puutteita.
Sosiaali- ja terveysministeriö julkaisi tänään 3.9.2026 raportin Työn vaativuuden arviointimalli organisaatioiden arviointityön tueksi. Raportti tarjoaa työpaikoille vapaaehtoisen, sukupuolineutraalin ja objektiivisen mallin työn vaativuuden ja samanarvoisen työn arviointiin.
SAK, Akava ja STTK pitävät mallia tärkeänä ja käyttökelpoisena. Se vastaa EU:n palkka-avoimuusdirektiivin vaatimuksiin ja voi auttaa työpaikkoja arvioimaan erilaisia töitä yhteisillä, objektiivisilla ja sukupuolineutraaleilla kriteereillä.
Mallin laativat Johanna Maaniemi ja Harri Hietala sosiaali- ja terveysministeriön toimeksiannosta. Toteutukseen osallistui ministeriön kolmikantainen ohjausryhmä, jossa myös palkansaajakeskusjärjestöt olivat mukana.
Kansallinen lainsäädäntö on jäämässä puutteelliseksi
Palkka-avoimuusdirektiivin keskeinen lähtökohta on samapalkkaisuus eli se, että samasta tai samanarvoisesta työstä on maksettava sama palkka.
Palkansaajakeskusjärjestöt ovat huolissaan siitä, että hallituksen esitys direktiivin kansalliseksi toimeenpanoksi ei turvaa riittävästi samanarvoisen työn arviointia, joka on olennainen osa direktiivin tavoitteiden toteutumista.
Vaikka työpaikoille tarjotaan nyt hyviä arviointivälineitä, niiden mahdollisuudet edistää samapalkkaisuutta jäävät väistämättä rajallisiksi ilman riittävän selkeää sääntelyä. Mikäli hallituksen esitys etenee esitetyssä muodossa, Suomen lainsäädännöstä tulee puuttumaan muutosten voimaantulon jälkeenkin samanarvoisen työn määritelmä direktiivin edellyttämällä tavalla.
Direktiivin kansallinen toimeenpano on myös viivästynyt. Direktiivi olisi tullut panna täytäntöön viimeistään 7.6.2026, mutta hallituksen esityksen käsittely alkaa eduskunnassa vasta syyskuussa.
Palkansaajakeskusjärjestöt korostavat, että palkka-avoimuusdirektiivi on pantava Suomessa täytäntöön vähintään direktiivin vähimmäisvaatimusten mukaisesti. Työpaikoille tarjottavan arviointivälineen ja lainsäädännön on tuettava samaa tavoitetta eli samapalkkaisuuden toteutumista käytännössä.
Lisätietoja
SAK, työmarkkinapäällikkö Jaana Ylitalo puh. 050 588 1170
Akava, tasa-arvo- ja työympäristöasioiden päällikkö Lotta Savinko puh. 040 504 4356
STTK, juristi, työlainsäädäntö Sanna Rantala puh. 040 646 9864
Akava ry
Akava on korkeakoulutettujen ja korkeakouluopiskelijoiden palkansaajakeskusjärjestö. Edustamme 35 jäsenliittoa, joissa on yli 600 000 jäsentä. Tavoitteenamme on hyvä ja tuottava työelämä, joka perustuu korkeaan osaamiseen. Sen avulla voimme saavuttaa vahvan työllisyyden ja luoda vastuullista talouskasvua.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Akava: Osaamis- ja koulutustason nosto jäi budjettiriihessä huomiotta1.9.2026 20:43:34 EEST | Tiedote
Akava katsoo, että Petteri Orpon hallituksen viimeisen budjettiriihen linjaukset jäivät niukoiksi. Hallituksen olisi pitänyt panostaa työllisyyttä ja tuottavuutta parantaviin uudistuksiin. Akavan mielestä uusilla toimilla ja päätöksillä olisi pitänyt tukea talouden myönteistä kehitystä ja vauhdittaa työllisyyden paranemista.
Akava: akavalaisten työuupumusriski kasvaa yhä – psykososiaalisen kuormituksen hallintaa parannettava27.8.2026 07:16:55 EEST | Tiedote
Tuoreen Akava Works -työolotutkimuksen tulokset kertovat akavalaisten työuupumusriskin kasvaneen verrattuna vuoden 2024 tuloksiin: yli puolet akavalaisista kokee, että heillä on suuri tai melko suuri työuupumusriski. Tilanne on huonontunut kaikilla työnantajasektoreilla. Akava korostaa, että uusi asetus psykososiaalisen kuormituksen hallinnasta tukisi johtajia ja esihenkilöitä siten, että haitallista kuormitusta voidaan ennaltaehkäistä ja hallita paremmin työpaikoilla.
Opiskelijajärjestöt: Sateenkaarinuorten syrjintään työelämässä ja koulutuksessa on puututtava konkreettisin toimin17.6.2026 07:01:00 EEST | Tiedote
Keskusteluilmapiirin koventuessa koulutuksen ja työelämän tulee tarjota ympäristöjä, joissa jokainen saa olla turvallisesti oma itsensä. Suomen ammattiin opiskelevien liitto SAKKI ry, Akavan opiskelijat ja STTK-Opiskelijat vaativat työelämään konkreettisia toimia syrjinnän ehkäisemiseksi ja yhdenvertaisuuden edistämiseksi, kuten esihenkilöiden kouluttamista ja tehokasta puuttumista syrjintätapauksiin.
Akava: Osaava henkilöstö tekee korkeakoulujen ja tutkimuksen tulevaisuuden15.6.2026 12:40:02 EEST | Tiedote
Akava pitää opetus- ja kulttuuriministeriössä valmistellun Korkeakoulutuksen ja tutkimuksen vision 2040 tavoitteita oikeansuuntaisina. Koulutustason nostaminen, laadun vahvistaminen, tieteen vapauden turvaaminen sekä jatkuvan oppimisen kehittäminen ovat välttämättömiä toimia Suomen sivistyksen, kilpailukyvyn ja kestävän kasvun vahvistamiseksi. Tavoitteiden toteutuminen edellyttää kuitenkin pitkäjänteisiä investointeja ja riittäviä resursseja.
SAK, Akava ja STTK: Työeläkejärjestelmän parempi rahoitusasema luo turvaa nuorille ja tuleville sukupolville15.6.2026 07:11:36 EEST | Tiedote
Eläketurvakeskuksen tuoreet pitkän aikavälin laskelmat antavat myönteisen kuvan suomalaisen työeläkejärjestelmän tulevaisuudesta. Työeläkemaksujen sovittua kehitystä se ei muuta, mutta parantuneet näkymät vahvistavat mahdollisuuksia varautua tulevaan, toteavat palkansaajakeskusjärjestöt SAK, Akava ja STTK.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme