Lempäälän kunta

Tubettaja Niilo22 valittiin Vuoden Lempoksi Lempäälässä

9.9.2026 19:00:00 EEST | Lempäälän kunta | Tiedote

Jaa

Vuoden Lempoksi 2026 on valittu lempääläinen tubettaja Niilo22, oikealta nimeltään Mikael Kosola. Vuoden Lempo -työryhmä oli yksimielinen päättäessään valinnasta.

Työryhmä painotti erityisesti sitä, että hän on tehnyt Lempäälää tunnetuksi vuosien ajan omalla persoonallisella tavallaan. Kosola on ollut tunnettu tubettaja jo vuodesta 2008. YouTubessa hänellä on seuraajia yli 100 000 ja videoilla yli 90 miljoonaa katselukertaa. Persoonana hän on nostanut esille koulukiusaamisen haittoja ja näyttänyt esimerkkiä, kuinka vaikeuksistakin huolimatta ihminen voi pärjätä eikä esimerkiksi lukihäiriötä tarvitse hävetä.

Mikael Kosola on hyvin otettu saamastaan kunnianosoituksesta. Kosola kiittää kaikkia lempääläisiä.

”Lempäälä on rauhallinen paikka asua ja liikkua”, toteaa tuore Vuoden Lempo 2026.

"Niilo22 on tunnettu aitoudestaan ja häneen on helppo samaistua. Moni seuraaja näkee Niilo22:ssa ihmisen, joka ei peittele vaikeuksiaan, vaan niistä huolimatta jatkaa eteenpäin. Hän nostaa julkaisuissaan esiin hienosti elämää ja arkea Lempäälässä, ehkäpä asumisen ja arjen leppeyttäkin. Lisäksi Niilo22 toimii hienosti vastakohtana kiillotetulle somekulttuurille, ja aitoutta me kaikki tarvitsemme elämäämme entistä enemmän, sanoo Lempäälän kunnanjohtaja Noora Pajari.

Lokakuussa Kosolasta on tulossa Kauko Röyhkän kirjoittama kirja ”Niilo22 - Näihin kuviin, näihin tunnelmiin”. Se on rehellinen kasvutarina miehestä, jolle kamera on ollut välillä ainoa ystävä.

Vuoden Lempo

Vuoden Lempoksi valitaan vuosittain henkilö tai yhteisö, joka on toiminut Lempäälän hyväksi. Vuoden Lempo on valittu Lempäälässä vuodesta 1994 lähtien.

Lempon valinnan tarkoituksena on myönteisen julkisuuden saaminen ja Lempäälän tunnetuksi tekeminen. Vuoden Lempo voi olla toiminut kulttuurin, urheilun, järjestöelämän, politiikan, vapaaehtoistyön, liike-elämän yms. aloilla.

Vuoden Lempon valitsee Lempo-työryhmä, johon kuuluvat edustajat Lempäälän kunnasta, Lempäälä-Seurasta, Lempäälän Yrittäjistä ja Lions Club Lempäälästä.


Lisätietoa: 

Lempäälän kunnanhallituksen puheenjohtaja Riina Aspila
lh.riina.aspila@lempaala.fi

Lempäälän kunnanjohtaja Noora Pajari
noora.pajari@lempaala.fi 

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Linkit

Lempäälän kunta

Lempäälä on 25 000 asukkaan vetovoimainen ja kasvava kunta Tampereen kaupunkiseudulla. Sijaintimme Suomen kasvukäytävällä luo hyvän perustan kuntamme tulevaisuudelle.

Lempäälässä on tutkitusti hyvä asua, tehdä työtä ja yrittää. Tärkein tehtävämme on huolehtia kuntalaisten hyvinvoinnista kaikissa elämänkaaren vaiheissa.

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Lempäälän kunta

Saikantalo valmistui Lempäälässä – avautuu käyttöön Asuntomessuilla22.4.2026 09:07:51 EEST | Tiedote

Lempäälän kunnan rakennushanke, varhaiskasvatukselle ja perusopetukselle rakennettu Saikantalo on valmistunut. Rakennushankkeen päättymisen jälkeen rakennuksessa alkavat irtokalustetoimitukset sekä tilojen varustelu. Kesällä Saikantalo toimii messukohteena sekä Asuntomessut Oy:n käytössä messuorganisaation toimistotiloina ja ravintolatoimitsijan käytössä. Saikan koulu ja päiväkoti Saikka aloittavat toimintansa tiloissa 17.8.2026.

Pirkanmaan Jätehuolto Oy on vuokraamassa tontin Lempäälän kunnalta – uusi jäteasema Marjamäkeen6.2.2026 08:20:58 EET | Tiedote

Lempäälän kunnanhallitus käsittelee 9. helmikuuta pidettävässä kokouksessaan yritystontin vuokraamista Pirkanmaan Jätehuolto Oy:lle Marjamäen alueelta. Tontti on kooltaan 9820 neliömetriä, ja se käsittää määräalan tilan Peräsalo 418-439-2-389 alueelta. Vuokrattavalle tontille on suunnitteilla Pirkanmaan Jätehuollon uusi jäteasema Lempäälän kunnan asukkaita varten. Jäteasemalla välivarastoidaan kotitalouksien kookkaita jätteitä, kuten esimerkiksi huonekaluja, remontti- ja siivousjätteitä, metallia ja sähkölaitteita. Lisäksi Pirkanmaan Jätehuolto vastaanottaa asemalla lasipakkauksia, kartonkipakkauksia ja paperia sekä järjestää risujen vastaanottotoiminnan. Pirkanmaan Jätehuollon mukaan uusi jäteasema mahdollistaa toiminnalle lisää tilaa ja laajemmat aukioloajat. Uusi asema on tarkoitus avata asiakkaille keväällä 2028. Moisiolammentien jäteasema poistuu käytöstä siinä yhteydessä, kun uusi asema avautuu käyttöön. Tontin vuokrahinta on 15 319, 20 euroa vuodessa. Lisätietoa: tonttipäällikkö

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye