Villisikahavaintojen uusi verkkopalvelu tukee afrikkalaisen sikaruton torjuntaa
24.9.2026 12:00:00 EEST | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK, Suomen Sikayrittäjät ry, Suomen Metsästäjäliitto ja Suomen Metsästäjäliiton Kymen piiri ovat avanneet valtakunnallisen villisikahavaintojen verkkopalvelun. Palvelun tarkoituksena on nopeuttaa villisikahavaintojen välittymistä metsästäjille ja tukea villisikakannan tehokasta hallintaa tilanteessa, jossa afrikkalainen sikarutto (ASF) on levinnyt Suomeen.

Uusi havaintopalvelu löytyy osoitteesta villisikahavainnot.fi. Sen avulla villisikojen näkö- ja jälkihavainnot saadaan nopeasti metsästäjien käyttöön, mikä helpottaa metsästyksen kohdentamista alueille, joilla villisikoja liikkuu. Villisikakannan hallinta on yksi keskeisimmistä keinoista poistaa afrikkalainen sikarutto Suomesta.
Palvelun käyttö on maksutonta niin havaintojen kirjaajille kuin tietoja hyödyntäville metsästäjille. Järjestelmä toimii koko Suomessa, ja kaikki sinne kirjatut havainnot ovat avoimesti kaikkien käyttäjien nähtävillä.
– Toivomme, että kaikki villisikahavainnot, myös metsästäjien havainnot, kirjataan palveluun mahdollisimman nopeasti ja kattavasti. Mitä enemmän ajantasaista tietoa on käytettävissä, sitä tehokkaammin metsästystä voidaan kohdentaa, sanoo Suomen Sikayrittäjät ry:n toiminnanjohtaja Ari Berg.
Palvelu on avoin kaikille villisikahavaintoja tekeville. Havainnon yhteydessä ilmoitetaan havaintopaikka sekä arvio eläinten määrästä. Näköhavaintojen lisäksi myös jälkihavainnot kannattaa kirjata järjestelmään.
Käyttäjät voivat liittyä sähköpostilistalle ja saada tiedon uusista havainnoista välittömästi.
– Villisian metsästäjien kannattaa ottaa palvelu käyttöön heti. Nopea tiedonkulku auttaa metsästäjiä reagoimaan tuoreisiin havaintoihin ja tehostaa metsästystä, kannustaa Suomen Metsästäjäliiton järjestöpäällikkö Teemu Simenius.
Metsästäjät ovat jo pitkään tehneet merkittävää työtä Suomen villisikakannan hallinnassa.
– Villisikakanta ei ole päässyt kasvamaan Suomessa hallitsemattomasti kuten esimerkiksi Ruotsissa. Afrikkalaisen sikaruton leviämisen myötä villisikojen metsästystä on kuitenkin tehostettava kaikilla käytettävissä olevilla keinoilla, toteaa MTK:n kenttäjohtaja Timo Leskinen.
Palvelun toimittaja ja ylläpitäjä on Kaakon Nettipalvelu Oy.
Lisätietoja
Ari Berg, toiminnanjohtaja, Suomen Sikayrittäjät ry, p. 040 566 7328
Timo Leskinen, kenttäjohtaja, MTK ry, p. 040 075 4235
Teemu Simenius, järjestöpäällikkö, Suomen Metsästäjäliitto ry, p. 050 331 5330
Avainsanat
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Omena kuuluu myös pääruokaan: kotimaisen omenan satokausi on huipussaan24.9.2026 13:06:16 EEST | Tiedote
Omenaviikkoa vietetään 28.9.–4.10. Kotimainen omena on nyt parhaimmillaan, ja se sopii paljon muuhunkin kuin piirakkaan. Omena on raikas pari possulle ja kalkkunalle, antaa kastikkeeseen makeutta ja happamuutta, ja sen voi useimmiten käyttää kuorineen.
MTK ja SLC pyytävät KKV:tä selvittämään S-ryhmän ketjuyhteistyön kielteisiä vaikutuksia kilpailuun24.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Tuottajajärjestöt MTK ja SLC ovat jättäneet Kilpailu- ja kuluttajavirastolle päivittäistavarakaupan suurinta toimijaa S-ryhmää koskevan toimenpidepyynnön. Sen perusteena on S-ryhmän epäilty kilpailulain vastainen menettely, jolla itsenäisten alueosuuskauppojen välinen kilpailu on poistettu ja joka on vahvistanut S-ryhmän ostajavoimaa päivittäistavaroiden hankintamarkkinoilla kilpailulle haitallisella tavalla. Menettely heikentää sekä kuluttajien että tavarantoimittajien asemaa markkinoilla, järjestöt katsovat.
Metsänomistajien tyytyväisyys antaa hyvän pohjan uudistetuille metsänhoitoyhdistysten puukauppapalveluille23.9.2026 15:13:52 EEST | Tiedote
Metsänomistajien tyytyväisyys metsänhoitoyhdistysten palveluihin on kasvussa, käy ilmi MTK:n syksyn Metsätutka-kyselystä. Erityisesti tyytyväisyys puukauppa- ja metsähoitopalveluihin on korkealla tasolla. Metsänhoitoyhdistykset panostavat metsänomistajalähtöisten palveluiden kehittymiseen erityisesti uusien puukaupallisten palveluiden kautta.
Luomupeltoala kasvaa, vaikka tilojen määrä vähenee23.9.2026 08:36:00 EEST | Tiedote
Suomessa luomutilojen määrä on vähentynyt viimeisen viiden vuoden aikana noin kymmenellä prosentilla. Samaan aikaan luomupeltoala on kuitenkin jatkanut kasvuaan. Kehitys kertoo siitä, että luomutuotanto säilyttää vahvan asemansa suomalaisessa maataloudessa ja että sitä harjoitetaan yhä laajemmalla peltoalalla tilamäärän supistuessa.
Kenen ehdoilla kuntia rakennetaan? Yhdyskuntakehittämislaki tarvitsee vahvemman maanomistajanäkökulman17.9.2026 10:49:43 EEST | Tiedote
Valtioneuvosto lähetti tiistaina 15. syyskuuta eduskunnalle esityksen uudeksi yhdyskuntakehittämislaiksi. MTK katsoo, että esitys painottaa edelleen liikaa kuntien maapoliittista itsevaltiutta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme