MTK:n metsävaltuuskunta: Jäitä hattuun puumarkkinoilla
14.11.2013 10:23:31 EET | Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry | Tiedote
Valitettavasti merkkejä ostoaktiivisuuden voimakkaasta hiipumisesta on näkyvissä eri puolilla maata, kertoo MTK:n metsänhoitoyhdistyksille tällä viikolla tekemä puumarkkinakysely. Markkinoille saatua positiivista kierrettä ei kannattaisi lyhytjänteisellä toiminnalla katkaista. Puumarkkinamekanismi toimii niin, että tarjonnan ylläpitäminen edellyttää kysyntää. Eli jos kysyntä hiipuu, hiipuu myös tarjonta.
Puumarkkinakyselystä käy myös ilmi, että ostoaktiivisuudessa on merkittäviä eroja yrityksittäin ja alueittain. Metsänomistajalle tämä tarkoittaa sitä, että kilpailutuksen ja tarjousten vertailun merkitys korostuu ja kannattaa kääntyä oman metsänhoitoyhdistyksensä puoleen, jossa on paras tieto paikallisesta tilanteesta. Leimikon kilpailutukseen ja markkinointiin on tämän vuoden aikana tullut avuksi metsänhoitoyhdistysten puumarkkinat.fi -palvelu, joka myös kertoo yhdellä silmäyksellä alueittaisen puun tarjonnan.
Metsäteollisuuden markkinanäkymien perusteella puukaupan on tarvetta käydä aktiivisesti myös tulevina kuukausina. Valitettavasti yhtä aikaa kysynnän hiipumisen kanssa tulee viestejä tuontipuun lisääntymisestä. Metsänomistajat eivät edelleenkään niele sitä, että puuta tuodaan selvästi kotimaata korkeammilla tehdashinnoilla ulkomailta.
Yrittäjämäinen metsätalous on ainoa lääke paremmin toimiville puumarkkinoille ja sen edistämiseksi tarvitaan kaikkien metsäalan toimijoiden yhteistyötä
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja: metsävaltuuskunnan puheenjohtaja Mikko Tiirola puh. 044 538 4280 ja metsäjohtaja Juha Hakkarainen puh. 0400 870 867
Tietoja julkaisijasta
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Maa- ja Metsätaloustuottajain Keskusliitto MTK ry
Uusi hanke tukee metsänomistajia ilmastoviisaissa valinnoissa19.5.2026 13:43:31 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain keskusliitto MTK ry on saanut Juuret tiedossa -hankekokonaisuudesta merkittävän rahoituksen Ilmastoviisas metsänomistaja: tieto, toiminta ja omistajuus (ILMO) -hankkeelle. Juuret tiedossa -kokonaisuuden tavoitteena on edistää ilmastokestäviä metsänhoidon käytäntöjä, vahvistaa talousmetsien kasvukykyä ja kasvattaa hiilinieluja nyt ja pitkällä aikavälillä.
MTK:n Hemmilä: Droonit voivat mullistaa viljelyn tarkkuuden – sääntely ei saa hidastaa käyttöönottoa19.5.2026 09:29:38 EEST | Tiedote
Raskailla maatalousdrooneilla voidaan saada suomalaisille maatiloille lisää tehokkuutta, tarkkuutta ja säästöjä viljelyyn sekä vahvistaa satovarmuutta muuttuvissa oloissa. Suomen on tärkeää pysyä mukana nopeasti etenevässä maatalousteknologian kehityksessä. Uusien ratkaisujen käyttöönottoa ei saa hidastaa pitkillä lupaprosesseilla.
Yhden varaan ei voi enää rakentaa – monialaisuus tekee maatilasta kestävän6.5.2026 15:31:45 EEST | Artikkeli
Maatalous on murroksessa. Yhteen tuotantosuuntaan nojaava tila on yhä useammin haavoittuva taloudellisesti, ekologisesti ja sosiaalisesti. Tulevaisuuden menestys syntyy monipuolistamisesta, monialaisuudesta sekä yhteistyöstä ja jatkuvasta uudistumisesta.
Maanomistajan omaisuudensuoja ei toteudu riittävästi – lakiin tarvitaan korjauksia5.5.2026 12:33:05 EEST | Tiedote
MTK kritisoi uutta yhdyskuntakehittämislain lakiluonnosta, joka jättää maanomistajan omaisuudensuojan liian heikoksi. MTK:n mukaan esitys ylläpitää nykytilaa, jossa pakkolunastusta voidaan käyttää liian kevyin perustein ja maanomistajan asema jää turvattomaksi. Lainsäädäntöä on muutettava.
MTK:n Hemmilä: Ruokamarkkinoiden reagoitava nopeasti Iranin sodan synnyttämään kustannuskriisiin28.4.2026 12:51:10 EEST | Tiedote
Maa- ja metsätaloustuottajain Keskusliiton (MTK) puheenjohtaja Tero Hemmilä vaatii koko ruokaketjussa nopeita toimia Iranin sodan aiheuttaman kustannuskriisin hillitsemiseksi maataloudessa. Hallituksen kehysriihi ei tarjonnut ratkaisuja tilanteeseen, joka heijastuu jo suoraan kotimaiseen ruoantuotantoon. Sen takia markkinoiden on reagoitava.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

