Akavan jäsenmäärä kasvoi vuonna 2021
30.3.2022 12:00:56 EEST | Akava ry | Tiedote
– Voimme olla tyytyväisiä jäsenmäärämme kehitykseen. Se kertoo, että liittojemme palvelut ja toiminta koetaan hyödylliseksi. Liittomme ovat tehneet hyvää työtä, kun ne tarjoavat jäsenten tarvitsemia palveluita ja kehittävät niitä edelleen, sanoo Akavan puheenjohtaja Sture Fjäder.
Akavan liitoissa on yli 115 000 opiskelijajäsentä. Opiskelijajäsenten määrä kasvoi yli kahdellatuhannella vuoden 2021 aikana.
– Erityisen iloinen olen opiskelijajäsenten määrän kasvusta. He kokevat liittojen toiminnan hyödylliseksi. Työelämään siirtyminen on merkittävä vaihe nuorten elämässä, ja liitot pystyvät toiminnallaan tukemaan heitä siinä, Fjäder jatkaa.
Akavan liitoista suurimman jäsenkasvun sai Suomen Ekonomit, jossa on nyt 56 653 jäsentä. Vuonna 2021 Suomen Ekonomeihin liittyi 1 814 uutta jäsentä.
– Yhteisöstämme löytää onnistumisen ja kehittymisen mahdollisuuksia. Toisaalta kaksi viimeisintä vuotta ovat myös osoittaneet, että mitä tahansa voi tapahtua, joten avun varmistaminen uran kaikkiin käänteisiin on yksinkertaisesti järkevää. Ekonomit ovat huomanneet, että tähän yhteisöön kannattaa kuulua, iloitsee Suomen Ekonomien toiminnanjohtaja Jari Elo.
Akavan liittojen jäsenistä yksityinen sektori työllistää 56 prosenttia, kunnat 30 prosenttia ja valtio 10 prosenttia. Loput reilusta neljästä prosentista ovat ammatinharjoittajia tai seurakunnan tai määrittämättömän työnantajan työllistämiä.
Akavan hallitus vahvisti jäsenmäärät kokouksessaan 29. maaliskuuta 2022. Jäsenmäärätiedot ovat käytettävissä osoitteessa www.akava.fi/jasenmaarat.
Lisätietoja
Puheenjohtaja Sture Fjäder, Akava, puh. 0400 609 717
Toiminnanjohtaja Jari Elo, Suomen Ekonomit, puh. 040 500 9840
Avainsanat
Tietoja julkaisijasta
Akava on korkeakoulutettujen työmarkkinakeskusjärjestö, johon kuuluu 36 jäsenliittoa. Akavan liittojen jäsenenä on sekä palkansaajia että ammatinharjoittajia ja yrittäjiä, mutta myös opiskelijoita. Akavan liittoihin liitytään suoritetun tutkinnon, asematason tai ammatin perusteella.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Akava ry
Miia Ijäs-Idrobo Akavan koulutuspolitiikan päälliköksi17.9.2026 09:02:21 EEST | Tiedote
Filosofian tohtori Miia Ijäs-Idrobo on valittu Akavan koulutuspolitiikan päälliköksi. Hän vastaa Akavan koulutus- ja tiedepoliittisen vaikuttamistyön valmistelusta ja kehittämisestä. Ijäs-Idrobo aloittaa uudessa tehtävässään Akavassa 5. lokakuuta 2026.
Akava: Perusteettomiin palkkaeroihin puuttumiseen tarvitaan tehokkaita keinoja15.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Hallituksen esitys palkka-avoimuusdirektiivin kansallisesta toimeenpanosta etenee eduskunnan käsittelyyn. Akava korostaa, että esitystä on korjattava eduskunnassa ja samanarvoinen työ on määritettävä laissa. Oikeussuojan parantamiseksi Akava esittää matalan kynnyksen oikeussuojakeinoa, jossa työntekijä voisi itse tai ammattiliittonsa avustuksella saattaa palkkasyrjintäasian yhdenvertaisuus- ja tasa-arvolautakunnan käsiteltäväksi.
Palkansaajakeskusjärjestöt: Hyvä arviointiväline ei korvaa palkka-avoimuusdirektiivin toimeenpanon puutteita3.9.2026 12:11:29 EEST | Tiedote
Sosiaali- ja terveysministeriö julkaisi uuden mallin työn vaativuuden arviointiin. SAK, Akava ja STTK pitävät mallia tärkeänä välineenä, mutta yksinään se ei pysty korvaamaan palkka-avoimuusdirektiivin kansallisen toimeenpanon puutteita.
Akava: Osaamis- ja koulutustason nosto jäi budjettiriihessä huomiotta1.9.2026 20:43:34 EEST | Tiedote
Akava katsoo, että Petteri Orpon hallituksen viimeisen budjettiriihen linjaukset jäivät niukoiksi. Hallituksen olisi pitänyt panostaa työllisyyttä ja tuottavuutta parantaviin uudistuksiin. Akavan mielestä uusilla toimilla ja päätöksillä olisi pitänyt tukea talouden myönteistä kehitystä ja vauhdittaa työllisyyden paranemista.
Akava: akavalaisten työuupumusriski kasvaa yhä – psykososiaalisen kuormituksen hallintaa parannettava27.8.2026 07:16:55 EEST | Tiedote
Tuoreen Akava Works -työolotutkimuksen tulokset kertovat akavalaisten työuupumusriskin kasvaneen verrattuna vuoden 2024 tuloksiin: yli puolet akavalaisista kokee, että heillä on suuri tai melko suuri työuupumusriski. Tilanne on huonontunut kaikilla työnantajasektoreilla. Akava korostaa, että uusi asetus psykososiaalisen kuormituksen hallinnasta tukisi johtajia ja esihenkilöitä siten, että haitallista kuormitusta voidaan ennaltaehkäistä ja hallita paremmin työpaikoilla.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
