Anna-Kaisa Säkkinen Jyväskylän yliopiston viestintäjohtajaksi
28.6.2019 15:16:18 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Anna-Kaisa Säkkinen on valmistunut vuonna 2005 Jyväskylän yliopistosta yhteiskuntatieteiden maisteriksi valtio-opista. Hän on suorittanut EU-opinnot opiskelijavaihdossa Pariisissa, useita esimiesvalmennuksia sekä aloittanut psykologian perusopinnot Helsingin avoimessa yliopistossa. Globaalissa kemianyhtiö Kemirassa Säkkisen ensisijainen työkieli on englanti.
Säkkinen on työskennellyt yli 10 vuotta vaativissa viestinnän tehtävissä, josta viimeiset kuusi vuotta Kemira Oyj:n globaalin viestintätiimin esimiehenä. Hän tuntee hyvin viestinnän keskeiset prosessit ja hänellä on monipuolinen kokemus viestinnän suunnittelusta, toteutuksesta sekä uudistamisesta kansainvälisessä organisaatiossa. Työtehtäviin on sisältynyt digitaalinen viestintä ja sen sisältö- ja kohdeyleisölähtöinen kehittäminen, brändiuudistusten jalkauttaminen sekä verkkosivu-uudistusten toteuttaminen. Säkkinen on vastannut myös johdon tuesta eri viestintätilanteissa sekä mediasuhteista, sisäisestä viestinnästä ja kriisiviestinnästä. Hänellä on myös vahva kokemus Kemira Oyj:n tutkimustoiminnan viestinnästä.
Ennen johtajan tehtävää hän on työskennellyt Kemirassa viestintäpäällikkönä ja tiedottajana.
Säkkinen asuu Porvoossa ja hän on aloittanut perheensä kanssa muuttovalmistelut Jyväskylän seudulle.
- On merkityksellistä päästä työskentelemään sivistysyliopistossa. Jyväskylän yliopiston strategia, Osaava ja hyvinvoiva ihminen, puhutteli minua ja jaan strategian mukaiset arvot henkilökohtaisesti. Olen erittäin iloinen uusista työtehtävistäni ja odotan innolla, että pääsen edelleen kehittämään arvostamani yliopiston brändiä ja tukemaan strategian toteuttamista,Anna-Kaisa Säkkinen sanoo.
- Haimme vahvaa markkinointiviestinnän ammattilaista, jolla on viestinnän johtamisen ja kansainvälisen brändin kehittämisen kokemusta. Saamme Anna-Kaisasta yliopistoomme laaja-alaisen viestinnän ammattilaisen, jolle akateeminen toimintaympäristö ja arvomaailma on tärkeää, rehtori Keijo Hämäläinen kertoo.
Viestintäjohtajan tehtävänä on varmistaa, että viestintä tukee yliopiston strategian toteuttamista ja tavoitteiden saavuttamista. Hänen tehtäviinsä kuuluu yliopiston brändin edelleen kehittäminen sekä markkinointi- ja viestintästrategian suunnittelu ja toteuttaminen. Työssä painottuvat opiskelijamarkkinointi ja tiedeviestintä. Viestintäjohtaja toimii viestintä ja yhteisöllisyys- vastuualueen johtajana, jossa viestintä- ja markkinointitiimin lisäksi toimivat kumppanuustiimi ja yliopistopaino.
Yhteyshenkilöt
talous- ja palvelujohtaja Päivi Seppä, p. 050 591 9522 tai paivi.seppa@jyu.fi
henkilöstöjohtaja Katja Sorri, p. 040 835 5929 tai katja.m.sorri@jyu.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Kietoutuneet molekyylit sitovat sulfaattia – tulevaisuuden ratkaisuja vedenpuhdistukseen ja ympäristön seurantaan11.3.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkijat ovat kehittäneet uudenlaisen luokan synteettisiä molekyylejä, jotka pystyvät sitomaan ennennäkemättömän tehokkaasti vedessä esiintyvää sulfaattia, joka on laajalle levinnyt teollinen ja ympäristöllinen haitta-aine. Kietoutuneita molekyylirakenteita on pitkään pidetty lähinnä kemiallisina erikoisuuksina, mutta tutkimus osoittaa, että niitä voidaan suunnitella käytännön sovelluksiin, kuten veden puhdistukseen, kemikaalien havaitsemiseen ja ympäristön seurantaan.
Minna Canth -luennoitsijana vaikuttaja, kansalaisaktivisti Katariina Räikkönen10.3.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Kasvatustieteiden ja psykologian tiedekunta järjestää vuosittain maaliskuussa Minna Canth -luentotilaisuuden Minna Canthin ja tasa-arvon päivän yhteyteen. Jyväskylän yliopiston opettajankoulutuslaitos jakaa tilaisuudessa Minna Canth -tasa-arvotunnustuksen.
Väitöstutkimus: Odotusaikana luodaan pohja yhteisvanhemmuuden ensiaskelille9.3.2026 13:11:11 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistossa tarkastettava väitöstutkimus osoittaa, että vanhempien odotukset toimivat tärkeinä varhaisina ennusmerkkeinä siitä, millaiseksi yhteisvanhemmuus lapsen syntymän jälkeen muotoutuu. Tulokset korostavat, että perheille tulisi tarjota tukea toimivan yhteisvanhemmuuden rakentamiseen jo ennen lapsen syntymää. Yhteisvanhemmuudella viitataan tapoihin, joilla aikuiset toimivat yhdessä vanhemman rooleissaan, perhemuodosta riippumatta. KM Emmi Lindroosin väitöskirjassa tutkittiin suomalaisten pariskuntien odotuksia ja kokemuksia yhteisvanhemmuudesta vanhemmuuden alkutaipaleella.
Yhteishaku 2026 alkaa: Tarjolla uusia diplomi-insinöörikoulutuksia ja S2-väyliä9.3.2026 11:47:52 EET | Tiedote
Korkeakoulujen kevään toinen yhteishaku on käynnissä 10.–24.3.2026. Jyväskylän yliopistossa on tarjolla yli 2 800 aloituspaikkaa 106 hakukohteessa kuudessa tiedekunnassa ja Kokkolan yliopistokeskus Chydeniuksessa. Suosituimpia koulutusalojamme ovat olleet kauppatieteet, psykologia, luokanopettajankoulutus, liikuntapedagogiikka ja liikuntabiologia.
Vuosijuhla 2026: tunnustuksia yliopistoyhteisön huipputekijöille4.3.2026 19:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopisto vietti vuosijuhlaa 4.3. jakamalla tunnustuksia tieteen ja opetuksen saralla ansioituneille yliopistolaisille. Jyväskylän yliopistosäätiö myönsi yhdeksän palkintoa, kaikki arvoltaan 3 000 euroa. Lisäksi jaettiin Ellen ja Artturi Nyyssösen säätiön tunnustuspalkinto 5 000 euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

