Jyväskylän yliopisto

Business Finlandilta miljoonarahoitus mielen hyvinvoinnista kertovan datan tutkimukseen – tutkimus luo ensiaskeleet saavutettavammille palveluille

2.3.2023 08:45:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Jaa
Jyväskylän yliopiston koordinoimassa hankkeessa luodaan tietopohjaa teknologiaratkaisuille, joilla mielenterveyspalveluista voitaisiin saada nykyistä saavutettavampia. Projekti toteutetaan Jyväskylän yliopiston, Aalto-yliopiston ja Helsingin yliopiston yhteistyönä. Hankkeen kokonaisbudjetti on yhteensä 2,4 milj. euroa, josta Jyväskylän yliopiston osuus on 1,3 milj. euroa. JYU:n oman rahoituksen osuus kokonaisbudjetista on 390 000 euroa.
Hankkeen tavoitteena on kehittää luotettavia indikaattoreita yksilön psyko-fysiologisesta voinnista. Tulevaisuudessa indikaattorien avulla voitaisiin kehittää teknologisia, digitaaliseen hoitopolkuun liitettyjä ratkaisuja, jotka parantaisivat hoidon saavutettavuutta. Kuvituskuva.
Hankkeen tavoitteena on kehittää luotettavia indikaattoreita yksilön psyko-fysiologisesta voinnista. Tulevaisuudessa indikaattorien avulla voitaisiin kehittää teknologisia, digitaaliseen hoitopolkuun liitettyjä ratkaisuja, jotka parantaisivat hoidon saavutettavuutta. Kuvituskuva.

Maailmanlaajuisesti arviolta kaksi miljardia aikuista kärsii mielenterveyden ongelmista ja määrä kasvaa hälyttävää vauhtia. Mielenterveyden tunnistamiseen, hoitoon ja seurantaan onkin välttämätöntä kehittää tehokkaampia ja laajemmin skaalautuvia keinoja.

DIGIMIND-hankkeen tavoitteena on kehittää luotettavia indikaattoreita yksilön psyko-fysiologisesta voinnista, jotka perustuvat aivojen ja autonomisen hermoston mittaustietoihin ja niiden koneoppimispohjaiseen luokitteluun.

Tulevaisuudessa tällaisen tiedon avulla voitaisiin kehittää teknologisia, digitaaliseen hoitopolkuun liitettyjä ratkaisuja. Ratkaisut mahdollistaisivat seurannan etäkäytössä, mikä tekisi hoidosta ja yksilöllisestä hoitoonohjauksesta helpommin saavutettavia.

– Tällä hetkellä kerätään lisääntyvässä määrin erilaista mittaustietoa hermoston tilasta myös luonnollisissa tilanteissa, mutta sen merkitystä mielentilan kannalta ei juurikaan tunneta. Tavoitteena on löytää luotettavia indikaattoreita, joita voitaisiin mitata kuluttajakäyttöön soveltuvilla laitteilla, ns. raskaan sarjan kuvantamislaitteiden kuten MEG:n tai magneettikuvauksen sijasta, Jyväskylän yliopiston neurotieteen apulaisprofessori Tiina Parviainen kertoo.

Hankeyhteistyöstä hyötyvät myös yritykset

Parviainen johtaa Jyväskylän yliopiston osuutta hankkeesta. Hankkeen muut johtajat ovat Aalto-yliopiston lääketieteellisen kuvantamisen professori Lauri Parkkonen sekä Helsingin yliopiston tietojenkäsittelytieteen, erityisesti koneoppimisen professori Aapo Hyvärinen. Yliopistoilla ja toteutuksesta vastaavilla tutkijoilla on taustalla pitkäaikainen yhteistyö neurotieteiden, aivokuvantamisen, signaalinkäsittelyn ja koneoppimismenetelmien soveltamisessa.

Parviainen kertoo yritysyhteistyön tuovan etuja niin tutkimukselle kuin yritysten liiketoiminnalle. Business Finlandin rahoituksella hanke on osa Tietoevry Oyj:n tiekarttaa. Tiekartat ovat veturiyritysten näkemyksiä siitä, millaisia ratkaisuja, teknologioita, ja osaamisia tarvitaan määriteltyjen missioiden saavuttamiseen.

Hankkeeseen osallistuvien neljän yrityksen edustajat tuovat hankkeeseen tietoa omalta asiantuntemusalueeltaan, muun muassa tietojärjestelmistä, ohjelmistoista ja fysiologisista mittausteknologioista. Hankkeen nähdäänkin luovan myös tutkimuslaitosten ja yritysten yhdessä muodostaman ekosysteemin, jonka pohjalta on mahdollista jatkaa muodostetun konseptin konkreettisempaa toteutusta.

– Hanke tulee luomaan tärkeää osaamista ihmistieteiden ja teknologisen osaamisen rajapinnalle. Hankeyhteistyö tarjoaa lyhyellä ja pitkällä tähtäimellä merkittävää hyötyä suomalaisten yritysten kansainväliselle viennille ja liiketoiminnan kehittämiselle, Parviainen kuvailee.

Kolmevuotisessa Psykofysiologinen mittaus ja seuranta mielentilan digitaalisena indikaattorina (DIGIMIND) -hankkeessa ovat mukana Jyväskylän yliopiston, Helsingin yliopiston ja Aalto-yliopiston lisäksi myös Tietoevry Oyj, Polar Electro Oy, Aisti Health Oy sekä Vigofere Oy. Myönnetyn Business Finland-rahoituksen muotona on kumppanuusmalli Co-Innovation.

Lisätietoja:

apulaisprofessori Tiina Parviainen, JYU
tiina.m.parviainen@jyu.fi, puh. +358 40 805 3533

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

viestinnän asiantuntija
Kirke Hassinen
kirke.m.hassinen@jyu.fi
puh. +358 50 462 6920

Kuvat

Hankkeen tavoitteena on kehittää luotettavia indikaattoreita yksilön psyko-fysiologisesta voinnista. Tulevaisuudessa indikaattorien avulla voitaisiin kehittää teknologisia, digitaaliseen hoitopolkuun liitettyjä ratkaisuja, jotka parantaisivat hoidon saavutettavuutta. Kuvituskuva.
Hankkeen tavoitteena on kehittää luotettavia indikaattoreita yksilön psyko-fysiologisesta voinnista. Tulevaisuudessa indikaattorien avulla voitaisiin kehittää teknologisia, digitaaliseen hoitopolkuun liitettyjä ratkaisuja, jotka parantaisivat hoidon saavutettavuutta. Kuvituskuva.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Väitös: Varhaiskasvatuksen johtamiskulttuuri vaikuttaa uudistusten toteutumiseen23.2.2026 07:15:00 EET | Tiedote

Varhaiskasvatuksen johtaminen on muuttunut viime vuosina aiempaa vaativammaksi. Kehityksen taustalla ovat sekä muuttuneet odotukset varhaiskasvatuksen tehtävästä että koulutuspoliittiset linjaukset. Samalla päiväkotien arkea ovat muovanneet merkittävät rakenteelliset ja poliittiset uudistukset. Väitöstutkimus osoittaa, että muutosten toteutuminen arjessa riippuu ratkaisevasti siitä, miten johtaminen päiväkodeissa toimii.

Yläkoululaiset disinformaation keskellä – tutkimuksessa selvitetään, kuka tunnistaa harhaanjohtavan tiedon ja miksi19.2.2026 11:45:02 EET | Tiedote

Disinformaatio eli tarkoituksellisesti harhaanjohtava tieto on yhä näkyvämpi osa nuorten arkea. Sosiaalisen median kanavat, algoritmit ja nopeasti leviävä sisältö altistavat yläkoululaiset virheelliselle tiedolle päivittäin. Jyväskylän yliopiston tutkimushankkeessa selvitetään, kuinka hyvin nuoret tunnistavat disinformaation ja mitkä tekijät vaikuttavat heidän kykyynsä erottaa tosi valheesta.

Suomen Akatemia rahoittaa musiikin kansainvälisen huippututkijan paluun Jyväskylän yliopistoon19.2.2026 08:30:00 EET | Tiedote

Suomen Akatemia on myöntänyt yhteensä 27,5 miljoonaa euroa Suomen ulkopuolelta kutsuttavien korkeatasoisten tutkijoiden rekrytoimiseen. Jyväskylän yliopistoon myönnettiin 2,5 miljoonan euron rahoitus musiikin huippututkija Tuomas Eerolan rekrytointiin. Rahoituksen turvin kaikkiaan 11 kansainvälistä tutkijaa siirtyy suomalaisiin yliopistoihin professorin tehtäviin ja perustaa niihin tutkimusryhmänsä.

Jyväskylän Kauppalaisseuran Säätiöltä merkittävä tuki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoululle - Säätiö myönsi apurahoja 265 000 euroa18.2.2026 21:00:00 EET | Tiedote

Jyväskylän Kauppalaisseuran Säätiö sr. on lahjoittanut Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoululle 190 000 euron apurahan 18.2.2026. Apurahatilaisuudessa Säätiö jakoi apurahoja kauppatieteiden opiskeluun sekä korkeakouluasteisen kaupallisen koulutuksen ja liikesivistyksen ylläpitoon ja tukemiseen Jyväskylässä yhteensä 265 000 euroa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye