Business Finlandilta miljoonarahoitus mielen hyvinvoinnista kertovan datan tutkimukseen – tutkimus luo ensiaskeleet saavutettavammille palveluille

Maailmanlaajuisesti arviolta kaksi miljardia aikuista kärsii mielenterveyden ongelmista ja määrä kasvaa hälyttävää vauhtia. Mielenterveyden tunnistamiseen, hoitoon ja seurantaan onkin välttämätöntä kehittää tehokkaampia ja laajemmin skaalautuvia keinoja.
DIGIMIND-hankkeen tavoitteena on kehittää luotettavia indikaattoreita yksilön psyko-fysiologisesta voinnista, jotka perustuvat aivojen ja autonomisen hermoston mittaustietoihin ja niiden koneoppimispohjaiseen luokitteluun.
Tulevaisuudessa tällaisen tiedon avulla voitaisiin kehittää teknologisia, digitaaliseen hoitopolkuun liitettyjä ratkaisuja. Ratkaisut mahdollistaisivat seurannan etäkäytössä, mikä tekisi hoidosta ja yksilöllisestä hoitoonohjauksesta helpommin saavutettavia.
– Tällä hetkellä kerätään lisääntyvässä määrin erilaista mittaustietoa hermoston tilasta myös luonnollisissa tilanteissa, mutta sen merkitystä mielentilan kannalta ei juurikaan tunneta. Tavoitteena on löytää luotettavia indikaattoreita, joita voitaisiin mitata kuluttajakäyttöön soveltuvilla laitteilla, ns. raskaan sarjan kuvantamislaitteiden kuten MEG:n tai magneettikuvauksen sijasta, Jyväskylän yliopiston neurotieteen apulaisprofessori Tiina Parviainen kertoo.
Hankeyhteistyöstä hyötyvät myös yritykset
Parviainen johtaa Jyväskylän yliopiston osuutta hankkeesta. Hankkeen muut johtajat ovat Aalto-yliopiston lääketieteellisen kuvantamisen professori Lauri Parkkonen sekä Helsingin yliopiston tietojenkäsittelytieteen, erityisesti koneoppimisen professori Aapo Hyvärinen. Yliopistoilla ja toteutuksesta vastaavilla tutkijoilla on taustalla pitkäaikainen yhteistyö neurotieteiden, aivokuvantamisen, signaalinkäsittelyn ja koneoppimismenetelmien soveltamisessa.
Parviainen kertoo yritysyhteistyön tuovan etuja niin tutkimukselle kuin yritysten liiketoiminnalle. Business Finlandin rahoituksella hanke on osa Tietoevry Oyj:n tiekarttaa. Tiekartat ovat veturiyritysten näkemyksiä siitä, millaisia ratkaisuja, teknologioita, ja osaamisia tarvitaan määriteltyjen missioiden saavuttamiseen.
Hankkeeseen osallistuvien neljän yrityksen edustajat tuovat hankkeeseen tietoa omalta asiantuntemusalueeltaan, muun muassa tietojärjestelmistä, ohjelmistoista ja fysiologisista mittausteknologioista. Hankkeen nähdäänkin luovan myös tutkimuslaitosten ja yritysten yhdessä muodostaman ekosysteemin, jonka pohjalta on mahdollista jatkaa muodostetun konseptin konkreettisempaa toteutusta.
– Hanke tulee luomaan tärkeää osaamista ihmistieteiden ja teknologisen osaamisen rajapinnalle. Hankeyhteistyö tarjoaa lyhyellä ja pitkällä tähtäimellä merkittävää hyötyä suomalaisten yritysten kansainväliselle viennille ja liiketoiminnan kehittämiselle, Parviainen kuvailee.
Kolmevuotisessa Psykofysiologinen mittaus ja seuranta mielentilan digitaalisena indikaattorina (DIGIMIND) -hankkeessa ovat mukana Jyväskylän yliopiston, Helsingin yliopiston ja Aalto-yliopiston lisäksi myös Tietoevry Oyj, Polar Electro Oy, Aisti Health Oy sekä Vigofere Oy. Myönnetyn Business Finland-rahoituksen muotona on kumppanuusmalli Co-Innovation.
Lisätietoja:
apulaisprofessori Tiina Parviainen, JYU
tiina.m.parviainen@jyu.fi, puh. +358 40 805 3533
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
viestinnän asiantuntija
Kirke Hassinen
kirke.m.hassinen@jyu.fi
puh. +358 50 462 6920
Kuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Tutkimus selvitti, miksi teinivuosien musiikkikappaleet säilyvät merkityksellisinä läpi elämän28.10.2025 07:29:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston johtama tutkimus paljastaa, että tunteisiimme eniten vetoava musiikki on usein peräisin teinivuosilta, todennäköisimmin ikävuoden 17 tienoilta. Tämä muistoihin liittyvä ilmiö auttaa selittämään, miksi nuoruusaikojen musiikkikappaleet säilyvät usein syvästi merkityksellisinä – jopa vuosikymmeniä myöhemmin. Muistojen voimakkuus kuitenkin vaihtelee elämän mittaan ja paljastaa erilaisia kehityskulkuja miesten ja naisten välillä.
Tutkimus selvitti: suomen kielen kielitaidon arvioinnissa voi piillä yllättäviäkin vinoumia – aksentti voi vaikuttaa testissä suoriutumiseen27.10.2025 10:26:25 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkijat selvittivät, millaisia arviointivinoumia Yleisten kielitutkintojen suomen puhutun kielen testissä voi piillä. Tutkimuksessa huomattiin, että kielitestin suorittajan aksentti ja siitä päätelty tausta voivat vaikuttaa arviointiin. Tutkimuksessa selvitettiin arabian-, thain-, venäjän-, viron- ja suomenruotsinkielisten arviointia.
Uudet tutkimukset valottavat, miten aivot käsittelevät kasvonilmeitä27.10.2025 07:30:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston psykologian laitoksella tehdyissä kahdessa uudessa tutkimuksessa tarkasteltiin kasvonilmeiden havaitsemista aivoaktiivisuuden mittauksin sekä sitä, miten tunnepitoiset ilmeet vaikuttavat työmuistiin. Yhdessä nämä tutkimukset valottavat, miten ihmisen havainto- ja muistijärjestelmät käsittelevät toisten ihmisten kasvonilmeisiin liittyvää tietoa.
Uuden suomen kielen professori Sari Sulkusen mukaan meistä jokainen tarvitsee monia lukutaitoja24.10.2025 08:59:22 EEST | Tiedote
Sari Sulkunen on aloittanut suomen kielen professorina Jyväskylän yliopiston humanistis-yhteiskuntatieteellisessä tiedekunnassa. Sulkunen tutkii rakennusalan monilukutaitoja eli työhön liittyviä tekstejä ja niiden kanssa toimimisen tapoja.
Kestävyyssiirtymien edistämiseksi tarvitaan monitieteistä yhteistyötä – uusi konferenssi tuo eri alojen tutkijoita yhteen Jyväskylässä23.10.2025 10:00:00 EEST | Tiedote
Ensimmäinen Wisdom Days: Science for Sustainability Transformations -konferenssi järjestetään toukokuussa 2026 Jyväskylän yliopistossa. Kansainvälinen konferenssi edistää tieteellistä keskustelua ja uusien yhteyksien syntymistä eri tieteenalojen ja organisaatioiden välillä, tavoitteenaan luoda tietoa ja ratkaisuja kestävyyssiirtymien tueksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
