EMBARGO 27.1.2022 klo 10 // FA:n puheenjohtaja Koponen: Vuoropuhelu tarpeen mielenterveysongelmien vaikutuksista vakuutusten saantiin
27.1.2022 10:00:00 EET | Finanssiala ry | Tiedote
Koponen toteaa, että ymmärrys mielenterveyden ongelmista kasvaa jatkuvasti. ”Aikaisemmin mielenterveysongelmat johtivat herkemmin vakuutushakemuksen hylkäämisen. Nykyisin vakuutus voidaan monessa tapauksessa myöntää rajoitusehdoin, sen sijaan, että hakija jäisi kokonaan ilman vakuutusturvaa. Alalla seurataan aktiivisesti lääketieteen ja eri sairauksiin liittyvien hoitomuotojen kehitystä, jotta asiakkaille voidaan taata reilu kohtelu.”
Koposen mukaan mitään yleispätevää linjausta vakuutusten myöntämiselle tai myöntämättä jättämiselle ei voida sanoa. Mielen sairauksia ja oireita on monenlaisia. ”Kutakin hakemusta tarkastellaan tapauskohtaisesti. Terapiassa käyminen ei itsessään ole syy vakuutuksen epäämiselle. Esimerkiksi ohimenneillä elämänkriiseistä johtuneilla oirejaksoilla ei yleensä ole merkitystä vakuutuksen saantiin.”
Mielenterveysjärjestöjen yhteistyöverkosto Mielenterveyspooli kampanjoi viime vuoden lopulla mielenterveydestä ja vakuutuksista. Kampanjan päätteeksi järjestöt luovuttivat 27.1. adressin suurimpien vakuutusyhtiöiden edustajille, jossa he toivovat vakuutusyhtiöiden kiinnittävän huomiota selkeään tiedottamiseen ja asiakasneuvontaan vakuutusten ehdoista ja myöntämisen edellytyksistä. Vetoomuksessa esitetään myös, että jokaisen ihmisen tilannetta täytyy tarkastella yksilöllisesti.
Koponen arvioi, että kampanjassa esitetyt toiveet ovat rakentavia ja monin osin ne ovat jo vakuutusyhtiöiden nykykäytäntöjä. ”Olemme valmiita käymään mahdollisista ongelmista rakentavaa vuoropuhelua mielenterveysjärjestöjen kanssa. Asiakasviestinnän kehittämisessä mielenterveyden vaikutuksista vakuuttamiseen on yhä mahdollisuuksia. On tärkeää, että ihmiset hakeutuvat hoitoon silloin, kun se on tarpeen. Vakuutusyhtiöidenkin näkökulmasta hoidettu tai hoidossa oleva mielenterveysongelma on pienempi riski kuin hoitamaton sairaus.”, Koponen toteaa.
Kevään aikana Finanssiala ry (FA) julkaisee uutta lääketieteellistä tutkimustietoa mielenterveysongelmien hoidon ennusteista sekä mielenterveysongelmien vaikutuksista kohonneeseen vakuutusriskiin. Asiaa on FA:n toimeksiannosta selvittänyt professori Hasse Karlsson Turun yliopistosta. Aiheesta järjestetään myös sidosryhmille tarkoitettu keskustelutilaisuus.
Tavoitteena vakuutuksenottajien tasapuolisen kohtelu
Vakuutuksen idea on antaa taloudellista turvaa niitä riskejä vastaan, joiden kantaminen yksin kävisi raskaaksi tai mahdottomaksi. Vakuutuksessa riskit kannetaan yhdessä muiden vakuutuksenottajien kanssa. Vakuutusyhtiön tehtävä on huolehtia, että vakuutettavat riskit ovat sattumanvaraisia, eivät sellaisia, joiden toteutuminen on jo lähes varmaa. Näin vakuutuksenottajat ovat tasavertaisessa tilanteessa.
Juha Koposen mukaan on ymmärrettävää, että välillä syntyy ristiriitatilanteita, jossa yksittäisen asiakkaan on vaikea ymmärtää, miksi vakuutusta ei myönnetä hänelle. Lähtökohtana toki on, että vakuutukset myönnetään aina, kun se on mahdollista ja jokainen hakemus käsitellään yksilöllisesti. Hän neuvoo myös, että jos kokee tulleensa väärin kohdelluksi, kannattaa asiassa olla yhteydessä vakuutusyhtiöön tai vaihtoehtoisesti vakuutus- ja rahoitusneuvonnan palveluja tarjoavaan FINEen.
Vakuutuksia myöntäessään yhtiöt noudattavat omia vastuunvalinnan periaatteitaan. Vapaaehtoisissa vakuutuksissa, kuten terveys- ja henkivakuutuksissa, ei ole sopimuspakkoa. Toisin sanoen vakuutus voidaan myös jättää myöntämättä. Suomessa vapaaehtoisten vakuutusten rooli on täydentää sosiaaliturvaa. Yhteiskunnan palveluverkosto takaa sen, että kaikki kansalaiset saavat tarvitsemansa terveyspalvelut.
Haastattelupyynnöt Juha Koposelle FA:n viestinnän kautta:
Mediapäällikkö Marjo Lapatto, FA, puh. 050 584 7339
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Marjo LapattoMediapäällikkö
Puh:+358 20 793 4274marjo.lapatto@finanssiala.fiTietoja julkaisijasta
Finanssiala ry (FA) edustaa Suomessa toimivia pankkeja, henki-, työeläke- ja vahinkovakuutusyhtiöitä, rahasto- ja rahoitusyhtiöitä sekä arvopaperivälittäjiä. Rakennamme jäsenillemme toimintaympäristöä, jossa ne voivat liiketoiminnallaan lisätä suomalaista hyvinvointia.
Finanssiala - Uudistuvan alan ääni
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Finanssiala ry
Rohkaiseva viesti nuorille: Eläkejärjestelmän rahat tosiaankin riittävät15.6.2026 11:52:32 EEST | Tiedote
Eläketurvakeskus julkaisi pitkän aikavälin laskelmansa maanantaina. Noin 70 vuoden päähän ulottuva laskelma kertoo, miten eläkemenot, etuuksien taso ja rahoitus kehittyvät, jos väestöä ja taloutta koskevat oletukset toteutuvat ja lainsäädäntö pysyy muuttumattomana.
Save the Date -kutsu: Median finanssiseminaari 3.-4.9.202615.6.2026 07:30:00 EEST | Kutsu
Arvoisa toimittaja, Finanssiala ry:n (FA) maineikas ja perinteinen median finanssiseminaari järjestetään tänä vuonna 3.- 4.9. Vanajanlinnassa Hämeenlinnassa (Vanajanlinnantie 476, 13330 Harviala). Merkitse ajankohta jo kalenteriisi ja ilmoittaudu mukaan. Tarkemman ohjelman saat lähempänä ajankohtaa.
Talousvaliokunta otti historiallisen kannan – päätöksillä edesautetaan suomalaispankkien kykyä rahoittaa kasvua12.6.2026 13:19:37 EEST | Tiedote
Eduskunnan talousvaliokunta on päätynyt luottolaitosdirektiivin kansallista toimeenpanoa käsitellessään moniin kannanottoihin, jotka laiksi päätyessään edesauttavat suomalaispankkien luototuskykyä. Finanssiala ry pitää talousvaliokunnan mietintöä perusteltuna. Valiokunta käytti hyväksi direktiiviin sisältyvää joustovaraa, jolla voidaan edistää rahoituksen saatavuutta ja sitä kautta koko talouden kilpailukykyä. Talousvaliokunta käsitteli kotimaiseen pankkilainsäädäntöön ehdotettuja muutoksia, jotka perustuvat EU:n päivitettyyn luottolaitosdirektiiviin. Direktiivin muutokset vuorostaan pohjautuvat kansainvälisiin pankkeja koskeviin Basel III-säännöksiin.
Euroopassa pääomia riittää – ne vain pitäisi saada liikkeelle järkevöittämällä pääomavaateita ja poistamalla sääntelyn päällekkäisyyttä10.6.2026 06:30:00 EEST | Tiedote
Eurooppalainen pankkialan kattojärjestö EBF on teettänyt selvityksen, kuinka sääntelyä keventämällä voisi auttaa pankkeja kohentamaan Euroopan kilpailukykyä. Konsulttiyhtiö Oliver Wymanin raportissa on muun muassa pääomavaateisiin ja vakavaraisuusvaatimuksiin liittyviä ehdotuksia. Myös Finanssiala ry (FA) esittää pääomavaateiden uudelleenarviointia ja sääntelyn päällekkäisyyksien poistamista.
Rahastopääoma kasvoi toukokuussa 219 miljardiin euroon huolimatta Lähi-idän tilanteen ja teknologiasektorin ristiaallokosta9.6.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Suomeen rekisteröityihin sijoitusrahastoihin sijoitettiin toukokuussa yhteensä 1,2 miljardia euroa uusia pääomia. Samaan aikaan rahastopääomaa kasvatti myös myönteinen markkinakehitys. Yhteenlaskettu rahastopääoman arvo oli kuukauden lopussa 219 miljardia euroa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
