Hannu Jouhkin ja Atte Oksasen artikkeli eskapismin ja addiktion yhteydestä palkittiin

Alkoholi-, huume- ja rahapelitutkimuksen seura myönsi vuosittaisen tunnustuksensa artikkelille ”Mielihyvän tavoittelua vai todellisuuspakoa? Tarkastelussa addiktiokäyttäytymisen ja eskapismin välinen yhteys”, jonka ovat kirjoittaneet Tampereen yliopiston väitöskirjatutkija Hannu Jouhki ja sosiaalipsykologian professori Atte Oksanen.
Jouhki ja Oksanen selvittivät tutkimuksessaan eskapismin yhteyksiä alkoholin kulutukseen, tupakointiin, huumeiden käyttöön ja rahapelaamiseen. Todellisuuspakoisuudella eli eskapismilla tarkoitetaan todellisuuden tai tosielämän ongelmien välttelyä.
Tutkimusartikkeli osoitti yhteyden eskapismin ja alkoholin kulutuksen, eskapismin ja tupakoinnin sekä eskapismin ja huumeiden käytön välillä. Rahapelaamisen ja todellisuuspakoisuuden välillä tutkimus ei löytänyt merkitsevää yhteyttä.
Eskapismi ja ongelmajuominen molemmat erikseen sekä eskapismin ja ongelmajuomisen interaktio olivat tutkimuksen mukaan yhteydessä alhaisempaan elämäntyytyväisyyteen. Eskapismin yhteys alkoholinkulutukseen, tupakointiin ja huumeidenkäyttöön ilmenee johdonmukaisesti, ja alkoholinkulutuksessa erityisen voimakkaana. Eskapistinen ongelmajuominen ennustaa tulosten mukaan alhaisempaa tyytyväisyyttä elämää kohtaan kuin pelkkä ongelmajuominen.
Lisäksi tutkimuksessa selvitettiin, miten tyytyväisyys elämää kohtaan oli yhteydessä ongelmajuomiseen, eskapismiin ja niiden yhteisvaikutukseen.
Pakenemisen syyt edellyttävät yhteiskunnallista keskustelua
Addiktiotutkimuksessa keskitytään usein tekijöihin, jotka ”vetävät” ihmisiä kohti addiktioita. Tällaisia voivat olla esimerkiksi mielihyvän saavuttaminen ja huippukokemusten etsiminen. Eskapismin tutkimus tarkastelee asioita, joita nykyajan ihminen pakenee ja jotka ”työntävät” häntä pois arkitodellisuudesta addiktioiden pariin.
Eskapismi johdattaa tarkastelemaan yksilön kokemia paineita ja mielenterveyden kuormitustekijöitä, joista monet voivat liittyä nykyaikaiseen elämänmuotoomme.
Paras tutkimusartikkeli valittiin seuran hallitukselle tulleiden ehdotusten joukosta. Valinnan tekivät professori emerita Anja Koski-Jännes ja erikoistutkija Karoliina Karjalainen.
Palkintoperusteluissa Koski-Jännes ja Karjalainen toteavat artikkelin tuovan kiinnostavasti esiin eskapismin merkityksen addiktiivisessa käyttäytymisessä, jossa eskapismi johtaa siihen sekä toisaalta syventää riippuvuutta ja esiintyy subjektiivista hyvinvointia heikentävänä tendenssinä.
– Erilaisissa hoito-ohjelmissa asiaa jo jonkin verran käsitellään, mutta yleisempi kysymys siitä, mitä ihmiset päihteiden avulla välttelevät tai pakenevat, edellyttäisi oikeastaan huomattavasti laajempaa yhteiskunnallista keskustelua, Koski-Jännes ja Karjalainen toteavat.
– Valitsimme tutkimuksen kolmen parhaaksi valitun joukosta ykköseksi sen yhteiskunnallisen ja hoidollisen relevanssin sekä esimerkillisen toteutuksen ansiosta.
Tunnustus jaettiin Alkoholi-, huume- ja rahapelitutkimuksen seuran seminaarissa 8.6.
Hannu Jouhki työskentelee A-klinikkasäätiön toimitusjohtajana. Tutkimuskentällä Jouhkia kiinnostaa jatkaa eskapismin parissa. Hän haluaa selvittää yhä tarkemmin, millainen yhteys jokapäiväisen elämänkokemuksen muuttumisella mahdollisesti on addiktioiden lisääntymiseen.
– Esimerkiksi teknologinen ja taloudellinen kehitys ovat tuoneet elämään paljon hyvää, mutta edistys luo myös tunnetta velvoittavuudesta. Suorituskeskeisyys, keskinäinen vertailu, jatkuva tavoitettavuus sekä taloudellisuuden, tuottavuuden ja yhä nopeamman oppimisen vaatimukset tekevät ajastamme yhä ahtaampaa ja stressaavampaa, Jouhki toteaa.
– Mikä ihme silloin olisi, jos samaan aikaan huomaisimme addiktiokäyttäytymisen lisääntyvän yhteiskunnassa? Jouhki kysyy.
A-klinikkasäätiön hallituksen jäsen, professori Atte Oksanen iloitsee organisaatioiden yhteistyöstä, jonka hän uskoo lisäävän tutkimuksen yhteiskunnallista vaikuttavuutta.
– On erittäin arvokasta, että meillä on Tampereen yliopistossa Hannun kaltaisia väitöskirjatutkijoita, jotka tuntevat päivätyönsäkin puolesta aiheensa laaja-alaisesti, Oksanen sanoo.
AHR – Alkoholi-, huume- ja rahapelitutkimuksen seura ry on vuonna 1960 perustettu yhdistys, jonka tavoitteena on toimia tieteellisen alkoholi-, huume- ja rahapelitutkimuksen edistämiseksi.
Lue lisää artikkelipalkinnosta ja seurasta AHR-seuran kotisivuilta
Englanninkielinen tutkimusartikkeli on otsikoltaan To get high or to get out? Examining the link between addictive behaviors and escapism, ja se on julkaistu Substance Use & Misuse -lehdessä.
Tutkimusartikkeli:
Hannu Jouhki & Atte Oksanen (2021) To Get High or to Get Out? Examining the Link between Addictive Behaviors and Escapism, Substance Use & Misuse, DOI: 10.1080/10826084.2021.2002897
Avainsanat
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tampereen yliopisto kytkee yhteen tekniikan, terveyden ja yhteiskunnan tutkimuksen ja koulutuksen. Teemme kumppaniemme kanssa yhteistyötä, joka perustuu vahvuusalueillemme sekä uudenlaisille tieteenalojen yhdistelmille ja niiden soveltamisosaamiselle. Luomme ratkaisuja ilmastonmuutokseen, luontoympäristön turvaamiseen sekä yhteiskuntien hyvinvoinnin ja kestävyyden rakentamiseen. Yliopistossa on 21 000 opiskelijaa ja henkilöstöä lähes 4 000.
Rakennamme yhdessä kestävää maailmaa.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Tampereen yliopisto
Eturauhassyövän seulonta PSA-testillä vähentää pitkän aikavälin kuolleisuutta31.10.2025 10:40:00 EET | Tiedote
Eurooppalainen tutkimus osoittaa PSA-testauksen vähentävän eturauhassyövän aiheuttamaa kuolleisuutta. Tulokset tuovat kuitenkin samalla esiin testaukseen liittyvää ylidiagnostiikkaa eli merkityksettömien syöpätapausten toteamista. Tutkijoiden mukaan onkin tärkeä kehittää seulontaa riskiin perustuvaksi.
Pullonkaulatulot vaikuttavat sähkön markkinahinnan muodostukseen29.10.2025 08:45:00 EET | Tiedote
Sähkömarkkinoilla on havaittu yllättävää hintojen heiluntaa, jonka taustalla voi olla tutkijoiden mukaan markkinahinnan laskentamalli. Malli saattaa päätyä maksimoimaan taloudellista hyötyä pullonkaulatuloista, joita syntyy, kun tarjousalueiden välillä siirretään sähköä tilanteessa, jossa niiden välillä on hintaero. Taustalla vaikuttaa muutos virtausperusteiseen kapasiteetin laskentaan, joka ohjaa siirtoja markkinan kannalta tehokkaampiin kohteisiin, mikä voi nostaa sähkön hintaa tietyissä tilanteissa. Markkinahyöty ei aina tarkoita kuluttajalle edullista hintaa.
Väitös: Teollinen resurssienhallinta on kyvykkyyksien, ei materiaalien hallintaa24.10.2025 15:53:44 EEST | Tiedote
Väitöstutkimuksessaan diplomi-insinööri Jarmo Uusikartano tarkastelee teollisen resurssienhallinnan määritelmää uudesta näkökulmasta. Tällöin resurssi ei viittaa yksittäisiin esineisiin tai asioihin, vaan ihmisten ja luonnon väliseen vuorovaikutussuhteeseen. Tutkimus tuo esiin nykyisen resurssienhallinnan käsitteistön puutteet ja ehdottaa resurssienhallinnalle uutta määritelmää, joka huomioi ympäristöllisen kestävyyden resurssienhallinnalle asettamat reunaehdot.
Väitös: Digitaaliset työkalut vahvistavat arvonluontia kuntien, yritysten ja asukkaiden kesken kaupunkikehitysprojekteissa24.10.2025 13:45:38 EEST | Tiedote
Kaupunkikehitysprojektien alkuvaiheet ovat usein haastavia: eri sidosryhmillä on monia, jopa ristiriitaisia näkemyksiä projektin lopputuloksista, mutta samalla päätöksiä on tehtävä projektin etenemiseksi. Diplomi-insinööri Sebastian Toukolan väitöstutkimus tarjoaa ratkaisuja siihen, miten kunnat, yritykset ja asukkaat voivat luoda arvoa yhdessä. Lisäksi tutkimus osoittaa, miten digitaaliset työkalut, rakennustietomallinnuksesta sosiaalisen median alustoihin, tukevat yhteistyötä ja arvonluontia projektien alkuvaiheissa.
Tutkimus esittää suosituksia kuntayhtiöiden hallitusten asiantuntemusvaatimusten täyttämiseksi24.10.2025 12:21:47 EEST | Tiedote
Tampereen yliopiston tutkimushankkeessa syvennyttiin kuntayhtiöiden asiantuntemusvaatimuksen sisältöön, soveltamisalaan ja tosiasialliseen soveltamiseen kunnissa. Vaikka myönteistä kehitystä hallitusvalintojen valmistelussa on tapahtunut, tuoreessa tutkimuksessa yli puolessa kunnista ei erikseen arvioida kuntalain asiantuntemusvaatimuksen täyttymistä. Tutkimuksessa esitetään useita käytännön toimintasuosituksia siihen, miten hallitusten valintaprosesseja tulisi parantaa asiantuntemusvaatimuksen täyttämiseksi. Lisäksi ehdotetaan säännöksen soveltamisalan laajentamista.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
