Heinäkuu oli Pohjois-Karjalassa erittäin lämmin ja vähäsateinen
3.8.2021 14:37:27 EEST | Pohjois-Karjalan ELY-keskus | Tiedote

Ilmatieteen laitoksen tilastojen mukaan heinäkuu oli suurimmassa osassa maata harvinaisen tai poikkeuksellisen lämmin. Kuukauden keskilämpötila oli Pohjois-Karjalassa 20 asteen tuntumassa. Keskilämpötila oli yleisesti kolmisen astetta pitkän ajan keskiarvon yläpuolella. Edellisen kerran tätä lämpimämpi heinäkuu oli maan itäosassa vuonna 2010, jolloin Joensuun lentoasemalla mitattiin Suomen mittaushistorian korkein lämpötila 37,2 astetta.
Heinäkuun sademäärä oli suuressa osassa Pohjois-Karjalan maakuntaa tavanomaista pienempi. Sateet painottuivat kuukauden viimeisiin päiviin, jolloin pitkään vallinnut lämmin ja enimmäkseen poutainen korkeapainevoittoinen säätila muuttui matalapaineiden myötä epävakaiseksi. Pohjois-Karjalassa satoi heinäkuussa 42-60 mm, kun tavallisesti sataa noin 77 mm.
Maakunnan järvien vedenkorkeudet ovat Orivesi-Pyhäselkää lukuun ottamatta laskeneet heinäkuun aikana ajankohdan keskimääräistä alemmas, ja niiden ennustetaan pysyvän seuraavalla viikolla laskussa tai lähellä nykyisiä tasoja sateista huolimatta. Orivesi-Pyhäselän vedenkorkeus on vielä sateisen talven ja kevään jäljiltä noin 15 cm ajankohdan keskitason yläpuolella. Vedenkorkeus on ollut heinäkuun ajan hitaassa laskussa ja sen ennustetaan laskevan 5-15 cm elokuun puoliväliin mennessä, jolloin vedenkorkeus on lähellä ajankohdan keskitasoa.Pielisen vedenkorkeus on 21 cm ajankohdan keskiarvoa alempana. Ennusteen mukaan vedenkorkeus laskee elokuun aikana vielä 10-15 cm.
Pielisjoen keskivirtaama oli heinäkuussa hieman tavanomaista pienempi. Lieksanjoen virtasi vettä neljänneksen ja Koitajoessa reilut puolet normaalia vähemmän. Pienempien jokin virtaamat olivat heinäkuussa pieniä, mutta voivat kasvaa lähipäivinä hieman sateiden vuoksi.
Pohjois-Karjalan ELY-keskuksen mittauspisteissä Kontiolahden Jaamankankaalla, Ilomantsin Kuuksenvaarassa ja Nurmeksen Juutilankankaalla pohjavedenkorkeus oli 13–30 cm ajankohdan keskiarvoa ylempänä. Kontiolahden Jakokosken mittauspisteessä pohjavesi oli vastaavasti 28 cm keskiarvoa alempana.
Pintaveden lämpötila oli heinäkuun lopussa Pielisellä Nurmeksen laivarannassa 20,9 °C ja Pielisjoella Joensuun kanavassa 20,7 °C. Tänään 3. päivä elokuuta, Pielisen pintavesi on 20 °C ja Pielisjoen 20,6 °C. Pielisen pintavesi on 1,4 astetta ja Pielisjoen 1,7 astetta tavanomaista lämpimämpää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Esa Päivinen
vesitaloussuunnittelija, Pohjois-Karjalan ELY-keskus
etunimi.sukunimi@ely-keskus.fi
puh. 0295 026 218
Kuvat

Liitteet
Tietoja julkaisijasta
ELY-keskukset ovat valtion viranomaisia, jotka edistävät alueellista kehittämistä hoitamalla valtionhallinnon toimeenpano- ja kehittämistehtäviä alueilla. ELY-keskukset hoitavat elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Toiminta on päättynyt 31.12.2025.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Pohjois-Karjalan ELY-keskus
Pohjois-Karjalassa työttömänä 14,1 % työvoimasta23.12.2025 08:01:00 EET | Tiedote
Pohjois-Karjalassa oli marraskuun lopussa 10 179 työtöntä työnhakijaa, joista 717 oli lomautettuna. Vuoden takaiseen verrattuna työttömiä oli 411 henkilöä enemmän (4 %) ja lomautukset kasvoivat 16 henkilöllä ( 2 %).
Pohjois-Karjalan marraskuu oli lämmin ja vedenpinnankorkeudet olivat matalalla18.12.2025 10:50:18 EET | Tiedote
Vedenkorkeudet ovat pääosin vielä matalalla. Leudot lämpötilat ovat suurilta osin sulattaneet jo muodostuneet jääkerrokset vesistöissä. Kuukauden keskilämpötila maakunnassa oli noin kaksi ja puoli astetta keskimääräistä lämpimämpi.
ELY-keskus myönsi Pohjois-Karjalan yrityksille ja yhteisöille kehittämisrahoitusta heinä–marraskuussa 2025 n. 5,2 miljoonaa euroa16.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote
Yritysten kehittämisavustusta ja maaseudun yritysrahoitusta myönnettiin yli 3,3 miljoonaa euroa ja maatilojen investointitukea yli 800 tuhatta euroa. Maaseudun kehittämishankkeisiin myönnettiin tukea yhteensä yli miljoonaa euroa.
Vaikuta Pohjois-Karjalan LUMO-ohjelmaan1.12.2025 10:08:16 EET | Tiedote
Mitä luonto sinulle merkitsee? Entä mitä luonnon tilan parantamiseksi pitäisi tehdä? Vastaa kyselyyn! Pohjois-Karjalalle laaditaan luonnon monimuotoisuuden toimeenpanosuunnitelmaa eli LUMO-ohjelmaa. Nyt on sinun mahdollisuutesi vaikuttaa sen sisältöön.
Itä-Suomen elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi Ari Niiranen27.11.2025 13:38:49 EET | Tiedote
Valtioneuvosto nimitti vuoden 2026 alussa toimintansa aloittavan Itä-Suomen elinvoimakeskuksen ylijohtajaksi Ari Niirasen. Itä-Suomen elinvoimakeskus muodostetaan Etelä-Savon, Pohjois-Karjalan ja Pohjois-Savon ELY-keskuksista. Elinvoimakeskuksiin siirtyy suurin osa nykyisten ELY-keskusten tehtävistä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
