Hirvijahti täyteen vauhtiin
30.9.2022 09:00:00 EEST | Suomen riistakeskus | Tiedote
Hirvenmetsästyksen ensimmäinen jakso alkoi Lapissa sekä Kuusamossa ja Taivalkoskella syyskuun alussa ja päättyi 21. päivä alkaneeseen kiimarauhoitukseen. Muualla maassa hirveä on saanut metsästää vahtimalla pellolta syyskuun alusta. Varsinaisen metsästysajan alkaessa myös muut metsästysmuodot tulevat sallituiksi. Hirven metsästysaika päättyy koko maassa 15.1.2023.
Syksyn ja talven jahdeissa on käytössä 36 630 hirven, 74 200 valkohäntäpeuran, 581 kuusipeuran ja 18 metsäpeuran pyyntilupaa. Yhdellä pyyntiluvalla saa kaataa yhden aikuisen tai kaksi vasaa, ellei pyyntiluvan ehdoissa ole muuta määrätty. Hirven pyyntilupamäärä pienentyi viime vuoteen nähden noin 12 prosenttia. Valkohäntäpeuran pyyntilupien määrä säilyi edelleen korkeana ja lupamäärä on edellisen vuoden tasolla.
Luonnonvarakeskuksen tuottaman arvion mukaan hirvikanta pienentyi viime kauden metsästyksellä noin 6 prosenttia ja oli metsästyskauden jälkeen noin 80 800 hirveä (95 % luottamusväli 69 500–93 500 hirveä). Hirvikantaa on pienennetty metsästyksellä ja kanta oli viime kauden jälkeen noin neljänneksen pienempi kuin viisi vuotta sitten. Hirvikanta on puolittunut 20 vuoden aikana.
Peurajahti jatkuu voimakkaana
Valkohäntäpeuran metsästys on ollut sallittua vahtimalla syyskuun alusta lähtien ja täysimittaisesti syyskuun viimeisestä lauantaista lähtien. Tavoitteena on pienentää edelleen valkohäntäpeurakantaa sen tiheimmillä esiintymisalueilla. Metsästystä ohjaavat hirvitalousalueille asetetut peuratiheystavoitteet.
Luonnonvarakeskuksen viimeisimmän kanta-arvion mukaan Suomen valkohäntäpeurakanta pienentyi viime kauden metsästyksen seurauksena noin 9,5 prosenttia ja kannan arvioidaan olevan noin 109 000 yksilöä (95 % luottamusväli 99 000–119 000 yksilöä).
Valkohäntäpeurojen metsästystä suositellaan painotettavan erityisesti alkusyksyyn peurakolareiden vähentämiseksi ja jotta koko metsästyskausi hyödynnettäisiin tehokkaasti. Niin sanotulla vahtimismetsästyskaudella 1.9.–23.9. saaliiksi saatiin noin 5 300 valkohäntäpeuraa eli hieman vähemmän kuin edellisenä vuonna vastaavana aikana. Valkohäntäpeuran metsästysaika päättyy 15.2.2023.
Saalista ilmoitettava ajoissa
Viime metsästyskaudelle tehty metsästysasetuksen muutos velvoittaa ilmoittamaan jokaisesta kaadetusta hirvieläimestä Suomen riistakeskukselle seitsemän vuorokauden kuluessa siitä, kun eläin on saatu saaliiksi. Metsästysseuroja ja -seurueita suositellaan kirjaamaan tiedot kaadetuista eläimistä sekä metsästyksen yhteydessä tehdyistä hirvi- ja valkohäntäpeurahavainnoista sähköiseen Oma riista -palveluun. Näin saaliin ja havaintojen kertymistä oman metsästysalueen ympäristössä voidaan seurata ja käyttää kertyvää tietoa metsästyksen suunnittelussa hyödyksi.
Aluetason tilannetietoa hirvenmetsästyksen etenemisestä voi seurata Luonnonvarakeskuksen kaikille avoimesta https://luonnonvaratieto.luke.fi -palvelusta.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Alueelliset tiedot riistapäälliköiltä, yhteystiedot https://riista.fi/riistahallinto/yhteystiedot/
Jani KörhämöRiistapäällikkö, Pohjois-Häme
Puh:029 431 2281jani.korhamo@riista.fiLinkit
Tietoja julkaisijasta
Suomen riistakeskus on itsenäinen julkisoikeudellinen laitos, joka edistää kestävää riistataloutta, tukee riistanhoitoyhdistysten toimintaa ja huolehtii riistapolitiikan toimeenpanosta sekä vastaa sille säädetyistä julkisista hallintotehtävistä.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Suomen riistakeskus
Kvotjakten på varg är avslutad11.2.2026 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Kvotjakten på varg har avlysts och totalt erhölls 82 vargar som byte i 15 kvotområden. Jaktens inverkan på vargstammen bedöms närmare i samband med den stamuppskattning som publiceras i slutet av juni.
Suden kiintiöpyynti on päättynyt11.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Suden kiintiöpyynti on päättynyt ja saalista saatiin 15 kiintiöalueella yhteensä 82 sutta. Metsästyksen vaikutuksia susikantaan arvioidaan tarkemmin kesäkuun lopulla julkaistavan kanta-arvion yhteydessä.
Älgbytet ökar10.2.2026 09:00:00 EET | Pressmeddelande
Under den avslutade jaktsäsongen fälldes drygt 41 000 älgar, vilket är nio procent mer än föregående säsong. Bytesmängderna ökade i nästan hela landet.
Hirvisaalis kasvussa10.2.2026 09:00:00 EET | Tiedote
Päättyneellä jahtikaudella kaadettiin runsaat 41 000 hirveä, mikä on yhdeksän prosenttia edellisen kauden saalista enemmän. Saalismäärissä oli kasvua lähes koko maassa.
Tre varghybrider identifierades bland bytet i den kvoterade vargjakten22.1.2026 14:28:00 EET | Pressmeddelande
Tre varghybrider identifierades genom DNA-analys av bytet i den kvoterade vargjakten. Varghybrider räknas inte med i bytesuppföljningen och jakten fortsätter i de områden där varghybriderna erhölls som byte.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
