Jyväskylän yliopisto

Iäkkäiden ihmisten mieliala on parantunut 30 vuodessa

Jaa
Iäkkäiden ihmisten masennusoireet ovat vähentyneet ja ihmiset ovat elettyyn elämäänsä tyytyväisempiä kuin vastaavan ikäiset kolme vuosikymmentä sitten.
Kuvituskuva: Mostphotos
Kuvituskuva: Mostphotos

Tulos selvisi Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisen tiedekunnassa Gerontologian tutkimuskeskuksessa tehdyssä tutkimuksessa, jossa tarkasteltiin eroja masennusoireissa ja tyytyväisyydessä elämään verraten nykypäivän 75–80-vuotiaita 1990-luvulla eläneisiin ikätovereihin.

Tulokset osoittivat, että nykypäivän 75- ja 80-vuotiaat miehet ja naiset kokevat vähemmän masennusoireita kuin 75- ja 80-vuotiaat 1990-luvulla. Erot selittyivät osittain myöhemmin syntyneiden miesten ja naisten paremmalla koetulla terveydellä ja korkeammalla koulutuksella.

– Aiemmissa vertailuissa havaitsimme iäkkäiden henkilöiden fyysisen ja kognitiivisen toimintakyvyn olevan nykyään huomattavasti parempia verrattuna aiemmin syntyneisiin saman ikäisiin ihmisiin. Tuoreet tulokset täydentävät näitä myönteisiä havaintoja myös mielen hyvinvoinnin osalta, sanoo professori Taina Rantanen liikuntatieteellisestä tiedekunnasta.

Nykyiset 75- ja 80-vuotiaat henkilöt ovat tyytyväisempiä tähänastiseen elettyyn elämäänsä. Sen sijaan tyytyväisyydessä tämänhetkiseen elämään ei ollut vastaavaa eroa. Päinvastoin 1990-luvulla eläneet 80-vuotiaat miehet olivat jopa tyytyväisempiä sen hetkiseen elämäänsä kuin nykypäivän 80-vuotiaat miehet.

– Nämä 1910 syntyneet miehet olivat eläneet läpi vaikeiden aikojen, mikä voi selittää heidän tyytyväisyyttään elämäänsä 1990-luvulla, kun monet asiat olivat paremmin kuin ennen, kertoo tutkijatohtori Tiia Kekäläinen liikuntatieteellisestä tiedekunnasta.

– Usein ihminen sopeutuu tilanteeseensa ja vallitseviin olosuhteisiin. Sekä 1990-luvulla että nykypäivänä valtaosa ikääntyneistä ihmisistä raportoi olevansa tyytyväisiä sen hetkiseen elämäänsä, jatkaa Kekäläinen.

Tutkimus toteutettiin Jyväskylän yliopiston liikuntatieteellisessä tiedekunnassa Gerontologian tutkimuskeskuksessa (GEREC). Ensimmäinen kohorttiaineisto koostui 617:sta vuonna 1910 ja 1914 syntyneestä henkilöistä, jotka osallistuivat Ikivihreät-tutkimukseen vuosina 1989–1990. Toinen kohorttiaineisto koostui 794:stä vuosina 1938–1939 ja 1942–1943 syntyneestä henkilöistä, jotka osallistuivat AGNES-tutkimukseen vuosina 2017–2018. Molemmissa kohorteissa tutkittavat olivat mittaushetkellä 75- tai 80-vuotiaita. Tutkimusprojektia rahoittivat Suomen Akatemia ja Euroopan tutkimusneuvosto.

Alkuperäisjulkaisu

Kekäläinen, T., Koivunen, K., Pynnönen, K., Portegijs, E. & Rantanen, T. Cohort differences in depressive symptoms and life satisfaction in 75- and 80-year-olds: a comparison of two cohorts 28 years apart. Journal of Aging and Health. 2023. https://doi.org/10.1177/08982643231164739

Lisätietoja

Tutkijatohtori Tiia Kekäläinen, tiia.m.kekalainen@jyu.fi, +358406522280

Professori Taina Rantanen, taina.rantanen@jyu.fi , +358408053590

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Kuvituskuva: Mostphotos
Kuvituskuva: Mostphotos
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Viidelle Jyväskylän yliopiston tutkijalle Suomen Akatemian rahoitus30.5.2023 16:30:41 EEST | Tiedote

Suomen Akatemian biotieteiden, terveyden ja ympäristön tutkimuksen toimikunta (BTY) on myöntänyt akatemiatutkijan rahoituksen viidelle Jyväskylän yliopiston tutkijalle. Rahoituksen tarkoituksena on edistää suomalaisen tieteen uudistumista ja monimuotoisuutta, sekä parantaa tutkimuksen laatua ja vaikuttavuutta. Rahoituskausi on 01.09.2023 - 31.08.2027. Kaikkiaan BTY-toimikunta osoitti yhteensä lähes 41 miljoonaa euroa 73 akatemiahankkeelle, joissa on kaikkiaan 91 osahanketta. Noin 18,5 prosenttia hakemuksista sai rahoituksen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme