Intian miljoonakaupungeista leirikouluja Suomeen

Matkan tavoitteena on esitellä suomalaisia vierailukohteita ja leirikouluohjelmia koulujen rehtoreille, jotka päättävät mihin heidän arvostettujen yksityiskoulujensa leirikoulumatkat jatkossa suuntautuvat. Muutama intialainen koululaisryhmä ehti jo viettää leirikouluaan Suomessa ennen koronapandemiaa.
– Suomen PISA-menestys on houkutellut Intiasta koulutusalan ammattilaisia tutustumismatkoille jo vuosia. Suomessa vellovasta koulutuskeskustelusta huolimatta kansainvälinen kiinnostus koulutusmatkailua kohtaan on yhä runsasta. Kilpailu koulutusmatkakohteiden välillä on kuitenkin kovaa, joten tarjottavan ohjelman täytyy olla tarpeeksi houkutteleva. Varakkaiden intialaisperheiden lapset ovat jo nuorina tottuneet matkustamaan ja nähneet paljon maailmaa, Visit Finlandin koulutusmatkailusta vastaava Päivi Antila kertoo.
Potkukelkkailua, poroja ja kouluvierailuja
Suomi on suurimmalle osalle intialaisista vielä verrattain tuntematon kohde, joten tutustumisvierailut ovat tärkeitä. Matkan aikana Delhin ja Mumbain metropoleista tulevat rehtorit testaavat samoja ohjelmia, joita jatkossa tarjotaan heidän koulujensa oppilasryhmille.
Lahden seudulla rehtorit pääsevät hiihtomuseon lisäksi muun muassa Vierumäen urheiluopistolle, Tampereella ohjelmassa on kävelykierros Tampereen keskustassa, vierailu Vapriikissa sekä vauhdikasta ajanviettoa Varalan urheiluopiston opiskelijoiden kanssa. Oulun seudulla ja Meri-Lapissa luvassa on leipien leipomista Rantsilan tilalla, potkukelkkailua meren jäällä ja vierailu Arkadian porotilalla. Odotetuimpia hetkiä jokaisella paikkakunnalla lienevät kuitenkin kouluvierailut.
– Yleensä intialaiset, kuten muutkin aasialaiset koulutusmatkailijat, arvostavat eniten vuorovaikutusta suomalaisten oppilaiden ja opettajien kanssa. Suomalaiskouluissa hierarkia on kansainvälisesti verrattuna matala ja oppilaat ovat ”lähellä” opettajia. Suomalaiskoulut ovat myös verrattain pieniä ja usein lähellä kotia, jolloin oppilaat kulkevat kouluun yksin kävellen tai pyörällä, joskus jopa suksilla tai potkukelkalla! Tämä poikkeaa useimmista Aasian metropoleista ja ihastuttaa vierailijoita, Antila kertoo.
Intialaisten rehtoreiden tutustumismatkan järjestävät Visit Finland, Seikkailuapinat ja Saaga Travel yhteistyössä alueorganisaatioiden kanssa.
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja medialle:
Päivi Antila, Regional Partnership Manager
Visit Finland | Business Finland
paivi.antila@businessfinland.fi 040 747 8418
Heli Hemgård, Communications Manager
Visit Finland | Business Finland
heli.hemgard@businessfinland.fi 040 901 5219
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta
Visit Finland vastaa valtakunnallisena matkailualan asiantuntijana ja aktiivisena toimijana ulkomailta Suomeen suuntautuva matkailun edistämisestä. Visit Finland tukee alan yrityksiä ja yritysryhmiä kansainvälisille markkinoille tarkoitettujen matkailupalvelujen kehittämisessä ja markkinoinnissa. Visit Finland on osa Business Finlandia www.visitfinland.fi / www.visitfinland.com
Business Finland on suomalainen julkinen toimija, joka tarjoaa innovaatiorahoitusta ja kansainvälistymispalveluita sekä edistää matkailua ja investointeja Suomeen. Organisaatiossa työskentelee 760 asiantuntijaa noin 40 toimipisteessä maailmalla ja 16 toimipaikassa Suomessa. Business Finland on osa Team Finland -verkostoa. www.businessfinland.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Business Finland
Kesämatkailu Pohjoismaihin kasvussa – Suomi voi hyötyä jatkossa3.7.2025 08:17:43 EEST | Tiedote
Alkukesän ulkomaisessa matkailussa on menossa useita, jopa ristiriitaisia trendejä. Suomen kannalta positiivista on matkailijoiden kasvanut kiinnostus uusiin ja vähemmän tunnettuihin kohteisiin. Toisaalta kasvaneet matkakustannukset aiheuttavat huolta.
Nettihaut paljastavat: sauna, järvet ja yötön yö kiinnostavat kesämatkailijoita26.6.2025 07:44:30 EEST | Tiedote
Suomen kesä tunnetaan ainutlaatuisista luontoelämyksistään kuten tuhansista järvistään ja keskiyön auringon paisteesta. Internetin hakukonedataan perustuvan tiedon mukaan luontoon liittyvien mielikuvien rinnalla kulttuuriin ja urbaaniin elämään liittyvät aiheet sekä kaupunkien tarjonta kiinnostaa yhä useampaa ulkomaista matkailijaa. Suomen tarjonnan tunteminen avaa paremmat mahdollisuudet saada matkailijat houkuteltua kesäiseen Suomeen.
Finnish health businesses seek new market in Japan23.6.2025 08:29:00 EEST | Press release
Business Finland is holding a comprehensive presentation of Finland’s health sector during Japan’s World Expo in Osaka, Kyoto and Tokyo. Japan faces challenges like a low birth rate, an ageing population and labor shortages in the care sector, which are an opportunity for Finnish skills exports. In 2024, health exports to Japan stood at to €67 million.
Suomalaiset terveysalan yritykset hakevat uutta markkinaa Japanista23.6.2025 08:29:00 EEST | Tiedote
Business Finland järjestää Japanin maailmannäyttelyn ympärillä kattavan suomalaisen terveysalan esittelyn Osakassa, Kiotossa ja Tokiossa. Japanin haasteet, kuten alhainen syntyvyys, ikääntyvä väestö ja työvoimapula hoiva-alalla ovat mahdollisuus suomalaiselle viennille. Viime vuonna terveysalan vienti Japaniin oli 67 miljoonaa euroa.
Business Finlandilta poikkeuksellisen mittava rahoituspäätös – ICEYE käynnistää yli 250 miljoonan euron investointiohjelman19.6.2025 09:00:00 EEST | Tiedote
Business Finland on myöntänyt avaruus- ja puolustusteknologiayhtiö ICEYElle yhden historiansa suurimmista yksittäisistä rahoituksista. Runsaan 41 miljoonan euron rahoitus nopeuttaa merkittävästi yrityksen tuotekehitystoimintaa ja vahvistaa Suomen asemaa Euroopan avaruusteknologian edelläkävijämaana. Rahoituksen avulla ICEYE käynnistää laajan yli 250 miljoonan euron investointiohjelman.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme