Isänä vankilassa: ”Se löi sitä lasia nyrkillä ja huuti, että isin syliin!”
4.11.2019 09:46:21 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Tutkijat tarkastelevat miesten isyyteen liittyviä merkityksiä sekä isyyden ja vankeusrangaistuksen yhdistämiseen liitettyjä tunteita. Tutkijat ovat haastatelleet 14:sta vankilassa olevaa isää, jotka ovat iältään 26–48-vuotiaita.
– Rikos, rangaistus ja vankilatuomion tuottama stigma muuttaa ja murtaa perhesuhteita ja tuottaa perheenjäsenille monenlaisia tunteita huolesta helpotukseen. Mutta vaikka vankeus eristää lapsen arjesta, ei se tarkoita, että asema isänä lakkaisi olemasta, Terävä kertoo.
Voimauttavat ja voimia vievät tunteet
Mitä isyys miehelle merkitsee ja millaisia tunteita se tuottaa silloin, kun mies suorittaa vankilatuomiotaan? Tutkimuksen isien kertomat tunteet jakautuivat sekä voimaa antaviin, kuten rakkaus, toiveikkuus, ilo ja ylpeys, että voimaa vieviin, joita ovat pettymys, syyllisyys, katumus, pelko, viha ja huoli. Yhteen kietoutuneina nämä heittivät miehet monenlaisiin tunnemankeleihin.
Samaan aikaan kun miehet kuvasivat isänä olon tuomaa iloa ja ylpeyttä, he kertoivat isyytensä olevan usein tuskan ja syyllisyyden läpivärjäämää. Isät uskoivat, että vankilatuomio on aiheuttanut lapselle ja puolisolle anteeksiantamatonta huolta, häpeää ja kipua, joita oli paikoin vaikea kestää.
Miehet surivat erityisesti sitä, etteivät olleet läsnä lapsen arjessa kyselemässä läksyjä, asettamassa kotiintuloaikoja tai jakamassa vanhemmuutta lapsen äidin kanssa. Kiitollisuus lapsesta ja perheestä kerrottiin kuitenkin yhtenä kantavimmista tunteista: ”Kyl mä olin aika pitkälti jo päästäny irti sitten siitä perheestä ja tiesin, että mä en välttämättä tuu näkemään niitä enää ja kylhän se aika vitun rankka paikka oli." Perhe jaksoi kuitenkin elää mukana: "Ne kuitenkin jäi tohon rinnalle, kaikest huolimatta.”
Kulttuurinen hyvän isyyden malli oli miesten puheessa vahvasti läsnä ja kykenemättömyys toteuttaa tätä ihannetta sekä suretti että huoletti. Miehet toivoivat pystyvänsä olemaan tulevaisuudessa parempia isiä lapsilleen. Suurinta iloa tuotti lapsen hyvinvointi, ”kun mä nään, että lapsella on hyvä olla, se hymyilee, se osaa olla ilonen ja onnellinen pienistäkin asioista.”
Tutkimusartikkeli ”Vankeusaikana isyydelle annetut merkitykset ja jännitteiset tunteet isien kertomana” on hyväksytty julkaistavaksi Yhteiskuntapolitiikka-lehdessä.
Lisätietoja:
KT Johanna Terävä, puh 040 831 3695, johanna.terava@jyu.fi
Jyväskylän yliopisto, kasvatustieteiden laitos, varhaiskasvatus
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anitta KananenTiedottaja
Puh:+358 40 8461395anitta.kananen@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto uudistaa opettajankoulutusta – Suomen ensimmäisenä opettajankoulutuksen työelämäprofessorina aloittaa KT Olli Luukkainen16.4.2026 07:00:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopisto on perustanut Suomen ensimmäisen opettajankoulutuksen työelämäprofessuurin. Tehtävään 15.4.2026 alkaen kutsutun KT, kouluneuvos Olli Luukkaisen tavoitteena on tulevaisuuden opettajuuden ja opettajankoulutuksen suuntaaminen ja yhteiskehittäminen. Erityiskohteena on uusien opettajien työuran alkuvaihe. ”Opettajan työn muuttuminen vaatii muutosta myös opettajankoulutuksessa”, sanoo vuosikymmeniä opetuksen kentällä eri tehtävissä vaikuttanut Luukkainen.
Jyväskylän yliopistoon 40 uutta aloituspaikkaa kauppakorkeakouluun ja luonnontieteellis-teknillisille aloille15.4.2026 14:30:00 EEST | Tiedote
Tiede- ja kulttuuriministeri osoitti yliopistoihin lisäaloituspaikkoja yhteensä 595 paikan verran. Lisäaloituspaikoista Jyväskylän yliopistoon kohdistuu yhteensä 40 paikkaa. Paikat kohdistuvat matemaattis-luonnontieteelliseen tiedekuntaan, informaatioteknologian tiedekuntaan ja kauppakorkeakouluun. Lisäykset toteutetaan syksyllä 2026 alkaviin koulutuksiin.
Kilpailtu rahoitus tuo Jyväskylään kolme nuorta huippututkijaa15.4.2026 08:02:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopistoon myönnettiin kolme tutkimushankerahoitusta erittäin kilpaillusta EU:n Marie Skłodowska-Curie -hausta. Rahoitus mahdollistaa kansainvälisten huippututkijoiden siirtymisen Jyväskylän yliopistoon.
Tutkimus: Päättöarvioinnin kriteerit ohjaavat kriittiseen ajatteluun ja tiedon käyttämiseen – arvosanan 5 kriteereissä parannettavaa14.4.2026 07:25:00 EEST | Tiedote
Päättöarvioinnin kriteerit tukevat oppilaiden kykyä käyttää tietoa omassa elämässään ja yhteiskunnassa. Jyväskylän yliopiston tuore tutkimus osoittaa kuitenkin, että arviointikriteerit tarjoavat tähän hyvin erilaiset lähtökohdat arvosanojen 5 ja 9 välillä.
Väitös: Röntgen paljastaa materiaalien salaisuudet teollisuuden ja ydinjäteturvallisuuden tueksi13.4.2026 07:10:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston fysiikan alan tuore väitöstutkimus osoittaa, että kehittyneet röntgenkuvantamismenetelmät tarjoavat uusia mahdollisuuksia materiaalien rakenteen, kosteuden ja kestävyyden tutkimiseen eli ilmiöihin, jotka ovat keskeisiä niin teollisuudessa kuin yhteiskunnan kriittisissä järjestelmissä.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

