Jyväskylän yliopiston promootio on myös taiteen juhla

Promootioaktissa lauantaina 20.5. kuullaan säveltäjä Anna-Mari Kähärän tilaisuutta varten säveltämä promootiokantaatti Gaudeamus igitur, jonka esittää Musica-kuoro johtajanaan Marjukka Manner.
Viitasaarella syntynyt Anna-Mari Kähärä on monipuolinen säveltäjä ja muusikko, jonka säveltämistä innoittaa eritoten runous. Kähärä on tunnettu laulumusiikin ohella laajasta kuoromusiikkituotannosta ja hän työskentelee säveltäjänä, muusikkona ja musiikkituottajana vahvasti myös teatteri- ja elokuvamusiikin parissa. Jazz on Kähärän sielunmusiikkia, mutta hänen sävellyksissään kuullaan kaikuja myös klassisesta musiikista ja suomalaisesta kansanmusiikista.
Promootioaktissa kuullaan kantaatin lisäksi runsaasti Jyväskylän yliopiston sinfoniaorkesterin esittämää juhlamusiikkia, muun muassa Jean Sibeliuksen Promootiomarssi ja Andante festivo.
Promootion illallistanssiaisissa Paviljongissa 20.5. kuullaan promootioruno, jonka on kirjoittanut runoilija AP Kivinen. Hän myös lausuu runon Hehkuma tilaisuudessa.
AP Kivinen on esiintyvä runoilija Jyväskylästä. Hänen teksteissään on vahva rytmiikka ja vaikutteita mm. rock-lyriikasta ja beat-runoudesta. Elämänkaaren ja kasvamisen teemat, lapsuuden ja nuoruuden kuvasto nousevat usein keskiöön.
Poetry Slamin / Lavarunouden Suomen mestari (2015) on esiintynyt kotimaisten runoklubien lisäksi monilla ulkomaisilla festivaaleilla. Koulutukseltaan AP Kivinen on KM, luokanopettaja (Jyväskylän yliopisto). Hän on ohjannut sanataiteen työpajoja erilaisille kohderyhmille. Hän on julkaissut teokset Rata (2021), Tulen maasta, jossa odotetaan uutta kevättä (2020), Tšernobylin kissat (2016) ja Valloittaja (2013).
Lisätietoja:
Promootion koordinaattori Soila Joutsalainen puh. 050 414 6368, soila.k.joutsalainen@jyu.fi
www.jyu.fi/promootio
Kuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Väitös: Vaihdevuodet heikentävät veriarvoja, mutta eivät laske lepoenergiankulutusta tai rasvanpolttokykyä (Karppinen)8.6.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
TtM Jari Karppinen tutki liikuntalääketieteen väitöskirjassaan vaihdevuosien ja fyysisen aktiivisuuden yhteyttä aineenvaihduntaan mittaamalla lepoenergiankulutusta, rasvan käyttöä levossa ja liikkuessa sekä veren aineenvaihduntatuotteiden pitoisuuksia. Karppinen selvitti myös, kertooko tehokkaammin toimiva rasvanpoltto paremmasta kyvystä hallita verensokeria sokerirasituskokeen aikana.
Äidit ilmaisevat ihanteitaan lastensa muotikuvissa somessa7.6.2023 12:20:00 EEST | Tiedote
Äidit jakavat sosiaalisessa mediassa lapsistaan muotikuvia, joissa yhdistyvät perhekuvien perinteet ja muotikuvien kaupallinen symboliikka. Jyväskylän yliopiston ja Aalto-yliopiston tutkimuksessa selvitettiin, miten viime vuosina yleistynyt ilmiö on yhteydessä kulutukseen, vanhemmuuteen ja lapsuuteen sekä lasten yksityisyyteen.
Uutuuskirja ”Kertomuksia kestävästä elämästä” luo kestävää toivoa7.6.2023 11:04:35 EEST | Tiedote
Mikä saa ihmiset, yhteisöt ja yritykset tavoittelemaan kestävämpää elämää ja sitoutumaan vastuullisiin valintoihin? Tätä ovat pohtineet yliopistojen ja ammattikorkeakoulujen tutkijat yhdessä kokeneiden työelämän osaajien ja vaikuttajien kanssa uutuuskirjassa, jossa kuuluu yritysten, kansalaisyhteiskunnan, tieteen ja taiteen tunnettujen edustajien ääni.
Suomen Akatemia myönsi Jyväskylän yliopistoon 10 hankerahoitusta luonnontieteiden ja tekniikan alan tutkimukseen – yhteissumma yli 5 miljoonaa euroa7.6.2023 08:00:00 EEST | Tiedote
Suomen Akatemian luonnontieteiden ja tekniikan tutkimuksen toimikunta (LT) on myöntänyt Jyväskylän yliopistoon rahoituksen 10 uudelle akatemiahankkeelle. Rahoitukset tulivat matemaattisluonnontieteelliseen tiedekuntaan ja informaatioteknologian tiedekuntaan.
Äidit ilmaisevat ihanteitaan lastensa muotikuvissa somessa7.6.2023 01:30:00 EEST | Tiedote
Äidit jakavat sosiaalisessa mediassa lapsistaan muotikuvia, joissa yhdistyvät perhekuvien perinteet ja muotikuvien kaupallinen symboliikka. Jyväskylän yliopiston ja Aalto-yliopiston tutkimuksessa selvitettiin, miten viime vuosina yleistynyt ilmiö on yhteydessä kulutukseen, vanhemmuuteen ja lapsuuteen sekä lasten yksityisyyteen.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme