Kaikki HSY:n Sortti-asemat palvelevat neljänä kevätlauantaina

Helsingin seudun ympäristöpalvelujen Sortti-asemat palvelevat poikkeuksellisesti neljänä seuraavana lauantaina 29.4., 6.5., 13.5. sekä 20.5. klo 10–18. Lauantaiaukiolot laajenevat keväällä neljän viikon ajaksi Jorvaksen, Kivikon ja Ämmässuon Sortti-asemille.
- Kotien ja pihojen kevätsiivoilut ovat täydessä vauhdissa ja haluamme helpottaa asukkaiden lajittelumahdollisuuksia, jos jotkut eivät ehdi Sortti-asemille arkisin. Olemme iloisia, että kevätaukiolot onnistuvat jälleen useamman poikkeusvuoden jälkeen, kertoo toimintovastaava Eetu Keinänen.
Konalan ja Ruskeasannan Sortti-asemat sekä Koivukylän Sortti-pienasema palvelevat kaikkina tavallisina viikonloppuina la–su kello 10–18. Arkisin Sortti-asemat ovat avoinna klo 7–21. Sortti-pienasema palvelee arkisin viereisen Kierrätyskeskuksen aukioloaikoina klo 9–21.
- Konala on ollut ylivoimaisesti suosituin Sortti-asemamme, mutta samalla altis ajoittaisille ruuhkille. Aloitimme Ruskeasannan viikonloppuaukiolot tammikuussa ja siellä asiointi on alueen laajuuden ansiosta mutkattomampaa. Suosittelemme hyödyntämään muidenkin asemien lauantaiaukioloja, jotta Konalassa vältyttäisiin pahemmilta kevätruuhkilta, Keinänen vinkkaa.
Toukokuun juhlapäivät tuovat pieniä poikkeuksia aukioloihin. Kaikki Sortti-asemat ovat suljettuina vappuaattona ja -päivänä 30.4.–1.5. sekä helatorstaina 18.5.
Koivukylän Sortti-pienasema on avoinna vappuaattona 30.4. ja helatorstaina klo 10–18, mutta vappupäivänä sekin on suljettu.
Maksuttomat jätteet ja asiointia nopeuttava eSortti-palvelu
Asukkaat voivat tuoda Sortti-asemille muun muassa valmiiksi lajiteltua rakennus- ja puutarhajätettä sekä suurempia jätekuormia, joita ei voi lajitella kiinteistöjen jäteastioihin. Useimmat jätelajit ovat maksullisia, mutta asemille voi tuoda maksutta erikseen lajiteltuja:
- kartonkia ja pahvia
- kodin vaarallisia jätteitä, kuten maaleja, öljyjä ja akkuja
- lasipakkauksia (pullot ja purkit)
- metalliromua
- keräyspaperia
- sähkö- ja elektroniikkalaitteita.
Asiointia Sortti-asemilla voi nopeuttaa käyttämällä eSortti-palvelua, jonka kautta tuotavat jätteet voi ilmoittaa ja maksaa ennen asemalla asiointia. Tällöin asiakas pääsee ajamaan sisälle asemalle itsepalveluasiointiin tarkoitettua kaistaa pitkin ja välttyy jonottamiselta Info-pisteelle. Palvelua on kätevää käyttää erityisesti puutarhajätekuormien tai yksittäisten huonekalujen maksamisessa.
Sortti-asemille tuodut jätteet hyödynnetään uusien tuotteiden raaka-aineena tai jätevoimalassa energiana.
Lisätiedot:
Eetu Keinänen, HSY, toimintovastaava, eetu.keinanen@hsy.fi, 050 3832 646.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Eetu KeinänenToimintovastaavaHSY
Puh:050 3832 646eetu.keinanen@hsy.fiKuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Tuotamme HSY:ssä kunnallisia vesihuollon ja jätehuollon palveluja sekä tietoa pääkaupunkiseudusta ja ympäristöstä. Teemme kanssasi maailman kestävimmän kaupunkiseudun.
Tehdään yhdessä maailman kestävin kaupunkiseutu!
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta HSY
WC-pytyt valtaavat Kansalaistorin – HSY:n Haitalliset aineet -projekti huipentuu tapahtumaan 7.5.20257.5.2025 08:27:07 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY järjestää 7.5.2025 klo 11–19 Kansalaistorilla Pytyllä on asiaa -tapahtuman. Tempauksessa kymmenistä WC-pytyistä rakennettu Itämeren portit -teos herättelee keskustelua arjen kemikaalikuormasta. Tapahtuman tavoitteena on lisätä asukkaiden ymmärrystä haitallisista aineista ja innostaa tekemään ympäristön kannalta parempia valintoja omassa arjessaan.
HSY aloittaa kiinteistöjen kompostitarkastukset kesällä 20255.5.2025 08:36:46 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut aloittaa kiinteistöjen kompostitarkastukset toukokuussa 2025. Tarkastusten avulla HSY valvoo biojätteen lajitteluvelvoitteen toteutumista ja neuvoo asukkaita kompostoinnissa.
HSY vähensi kasvihuonepäästöjään yli neljänneksen edellisvuodesta24.4.2025 14:41:39 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY vähensi toiminnasta aiheutuvia päästöjään vuonna 2024 yli neljänneksen edellisvuoteen verrattuna. Voimakkaasti pienentynyt päästökertymä oli yhteensä 79 000 tonnia hiilidioksidisiksi muutettuna.
Kevät innostaa siivoamaan – HSY lisää Sortti-asemien lauantain aukioloja22.4.2025 08:37:26 EEST | Tiedote
Kevät on täällä, ja asukkaiden siivousinto kasvaa. Helsingin seudun ympäristöpalvelut HSY helpottaa kevätsiivouksia ja lisää Sortti-asemien lauantain aukioloja huhti–toukokuussa. Kivikon Sortti-asema palvelee 26.4. alkaen pysyvästi myös lauantaisin.
HSY:n kierrätyslähettiläät vieneet lajitteluviestiä yli 23 000 kotiin17.4.2025 09:15:06 EEST | Tiedote
Helsingin seudun ympäristöpalvelujen (HSY) kierrätyslähettiläskampanja syntyi halusta löytää uudenlaisia tapoja parantaa asukkaiden jätteiden lajittelua ja vähentää sekajätteen määrää. Yhdessä pääkaupunkiseudun vuokrakotiyhtiöiden kanssa järjestettyjen kampanjoiden avulla kierrätyslähettiläät ovat vieneet lajitteluviestiä jo yli 23 000 kotiin kannustavin tuloksin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme