Kainuussa ennätyksellisen vähän työttömiä
Kainuussa oli toukokuun lopussa vähiten työttömiä Työnvälitystilaston ensimmäisen tiedon eli vuoden 2006 jälkeen. Pitkäaikaistyöttömiä oli vähemmän kuin ennen koronakriisiä. TE-palveluihin ilmoitettiin toukokuussa yli tuhat uutta avointa työpaikkaa.

Kainuussa oli toukokuun lopussa 2 594 työtöntä työnhakijaa, mikä on vähiten Työnvälitystilaston ensimmäisen tiedon eli vuoden 2006 jälkeen. Työttömiä oli 618 henkeä vähemmän (-19 %) kuin vuotta aiemmin. Myös koronakriisiä edeltävään vuoden 2019 toukokuun loppuun verrattuna työttömyys väheni 477 hengellä (-16 %). Prosentuaalisesti tarkasteltuna pienentyminen vuoden 2019 toukokuusta oli selkeästi suurinta koko maassa. Koko maassa työttömyys pieneni vuoden takaisesta 22 % ja kasvoi kolmen vuoden takaisesta 4 %.
Työttömien työnhakijoiden osuus työvoimasta, eli työttömyysaste, oli Kainuussa kuun lopussa 8,4 %, mikä on 2 prosenttiyksikköä vähemmän kuin vuotta aiemmin ja 1,2 prosenttiyksikköä vähemmän kuin kolme vuotta sitten. Kainuun työttömyysaste oli ELY-keskusalueista kuudenneksi matalin, koko maassa se oli 8,9 %.
Pitkäaikaistyöttömyys lisääntyi pitkän pienentymisen jälkeen koronakriisin ensimmäisen vuoden ajan, mutta on jälleen vähentynyt viime vuoden huhtikuusta lähtien. Toukokuun lopussa pitkäaikaistyöttömiä oli jo 2 % vähemmän (-17) kuin vuoden 2019 toukokuussa, yhteensä 680. Vuoden takaisesta pitkäaikaistyöttömyys laski 19 % (-164).
Useissa ammateissa vähemmän työttömiä kuin avoimia työpaikkoja
Työvoiman kysyntä oli Kainuussa vuonna 2021 ennätyksellistä ja on jatkunut edelleen vilkkaana alkuvuonna. Kuitenkin toukokuun aikana uusia työtehtäviä tuli avoimeksi 21 % vähemmän (-283) kuin vuotta aikaisemmin, yhteensä 1 043.
Monilla aloilla on ollut pitkään työvoimapulaa ja kuun lopussa useissa ammateissa oli vähemmän työttömiä työnhakijoita kuin avoimia paikkoja. Vaikeinta oli löytää terveydenhuollon erityisasiantuntijoita kuten lääkäreitä, hammaslääkäreitä ja eläinlääkäreitä sekä hoivapalvelun ja terveydenhuollon työntekijöitä sekä terveydenhuollon asiantuntijoita kuten sairaanhoitajia ja asiakaspalvelutyöntekijöitä. Pulaa oli myös teollisuuden ja rakentamisen avustavista työntekijöistä.
Tiedot perustuvat työ- ja elinkeinoministeriön työnvälitystilastoihin.
Seuraava työllisyyskatsaus julkaistaan 26. heinäkuuta 2022.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Kainuun TE-toimisto
johtaja Pauli Piilma
p. 0295 039 106, pauli.piilma@te-toimisto.fi
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Kainuun elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. Liikenteeseen ja infrastruktuuriin liittyvät palvelut Kainuun alueelle tarjoaa Pohjois-Pohjanmaan ELY-keskus.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Kainuun ELY-keskus
Sotkamon hopeakaivoksen rikastushiekka-allasalueen laajentamiseen sovelletaan YVA-menettelyä1.7.2022 09:44:44 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskus on antanut päätöksen Sotkamon hopeakaivoksen rikastushiekka-allasalueen laajentamista koskevaan hankkeeseen. Päätöksen mukaan hankkeeseen sovelletaan ympäristövaikutusten arviointimenettelyä (YVA).
Kainuun ELY-keskuksen rahoituskatsaus 1/20221.7.2022 07:46:57 EEST | Tiedote
ELY-keskus myönsi rahoitusta Kainuuseen 57 hankkeelle tammi-huhtikuussa 2022. Rahoituksen kokonaissumma oli yhteensä noin 3 miljoonaa euroa.
Peltovalvonnat aloitettu Kainuussa22.6.2022 11:03:51 EEST | Tiedote
Kainuun ELY-keskus on nyt aloittanut jokakesäiset maatiloilla tehtävät peltotukien valvonnat 15.6. päättyneen päätukihaun jälkeen. Tarkastuskäynnit tehdään reilulle kolmelle prosentille tiloista.
Metsähallitus suunnittelee tuulivoimapuistojen rakentamista Puolangalle - ympäristövaikutusten arviointiohjelma käynnistyi14.6.2022 10:40:00 EEST | Tiedote
Metsähallitus suunnittelee tuulivoimapuistojen rakentamista Puolangalle. Koirakankaan ja Hirvivaara-Murtiovaaran tuulivoimahankkeet sijoittuvat Puolangan kunnan keskiosiin. Hirvivaara-Murtiovaara sijaitsee noin 10 km Puolangan keskustaajamasta etelään. Koiravaara sijoittuu Kanakankaantien varteen noin 25 km Puolangan keskustaajamasta.
Leväseuranta käynnistyi Kainuussa3.6.2022 14:17:47 EEST | Tiedote
Valtakunnallinen leväseuranta käynnistyi kesäkuun ensimmäisellä viikolla ja jatkuu syyskuun loppuun. Kainuussa ei havaittu sinileväkukintoja ensimmäisen viikon aikana.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme