Kansainvälinen jalkapallokonferenssi Jyväskylässä: vastuullista ja tutkittua tietoa jalkapallosta
1.3.2022 14:33:42 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

Nordic Football Conferencessa lajiin sukelletaan pintaa syvemmälle. Tapahtuma tarjoaa kiinnostavia puheenvuoroja ja monipuolisia tutkimusnäkökulmia, kun jalkapallon parissa työskentelevät, lajin tutkijat ja tutkimuksesta kiinnostuneet pääsevät kuulemaan ja jakamaan parhaita käytänteitä. Ilmoittautuminen konferenssiin on alkanut konferenssin nettisivuilla.
– Konferenssi on erinomainen verkostoitumismahdollisuus. Tapahtuma tuo yhteen lajin tutkijoita, valmentajia ja muita ammattilaisia, opiskelijoita, mediaa sekä sidosryhmiä, kertoo konferenssin puheenjohtaja, työelämäprofessori Mihaly Szerovay.
Nordic Football Conferencen ohjelma rakennetaan kolmen, tutkittuun tietoon ja vastuullisuuteen perustuvan teeman ympärille:
- valmennus ja pelaajien kehittyminen
- jalkapallokulttuurin ajankohtaiset kysymykset
- jalkapallon globaalit käytänteet.
Konferenssin pääpuhujat käsittelevät näitä konferenssin teemoja. Portugalin menestyksekkään futsalmaajoukkueen fysiologi, apulaisprofessori Bruno Travassos (University of Beira Interior) kertoo puheenvuorossaan, miten jalkapallo- ja futsalvalmentajien tulisi kehittää harjoituksia, jotta pelaajien toimintaa voidaan parantaa harjoittelusta kilpailuun.
Apulaisprofessori Bente Skogvang (Inland Norway University of Applied Sciences) keskittyy puheenvuorossaan naisten jalkapallon kehityslinjoihin Pohjoismaissa 1980-luvusta aina tämä kesän naisten jalkapallon EM-kilpailuihin asti. Skogvang kertoo myös pioneerisesta erotuomarin urastaan, joka huipentui 1996 olympiafinaaliin Atlantassa.
Jalkapallon historia on osa modernisaation historiaa niin kansallisesti kuin kansainvälisesti. Vanhempi yliopistonlehtori Arto Nevala (Itä-Suomen yliopisto) tarkastelee, miten jalkapallon muutokset pelinä ja yhteiskunnallisena ilmiönä kiinnittyvät laajempiin poliittisiin, taloudellisiin ja sosiaalisiin kehityslinjoihin 1800-luvun jälkipuoliskolta 2020-luvulle.
Erikoisvieraana konferenssissa on urheilutoimittaja ja kirjailija Jonathan Wilson, joka on kirjoittanut 11 teosta jalkapallosta. Näistä tunnetuin kirja on Pelien peli: Jalkapallon taktiikan historia.
Nordic Football Conferencen yhteistyökumppaneita ovat Jyväskylän kaupunki, Firstbeat Technologies, Semma, Keski-Suomen liitto ja VK-kustannus.
Konferenssia ennakoi 10.5. järjestettävä Sport Meets Business -tapahtuma
Konferenssia ennen järjestettävä Sport Meets Business -tapahtuma tuo esille paljon puhutun urheilun ja jalkapallon sosiaalisen vaikuttavuuden, optimaalisen suorituskyvyn ratkaisut sekä vastuullisen jalkapallobisneksen.
Tapahtumassa kuullaan muun muassa Espanjan korkeimman sarjatason La Ligan vaikuttavuustoimenpiteistä osana yhtä maailman suosituinta ja seurattua jalkapalloliigaa. Tapahtuman paneelissa puhuttaa jalkapallon, urheilun ja tapahtumien sosiaalisen vaikuttavuuden konkretisoiminen oikeiden mittarien avulla.
Tapahtumassa esillä on niin optimaalista suorituskykyä kuin urheilubisnekselle pelillisiä ratkaisuja tarjoavia suomalaisia kasvuyrityksiä. Bisneskärjellä järjestettävässä tapahtumassa kohtaavat niin yritykset, sijoittajat sekä urheilun ja jalkapallon sidosryhmät.
Sport Meets Business -tapahtuman kumppani on Firstbeat. Tapahtuman järjestää Jyväskylän kaupungin elinkeinoyksikkö Business Jyväskylä yhteistyössä Jyväskylän yliopiston ja Jyväskylän ammattikorkeakoulun kanssa. Katso tapahtuman ohjelma täältä.
Lisätietoja:
Konferenssin verkkosivut
Konferenssin puheenjohtaja, työelämäprofessori Mihaly Szerovay, nordicfootball2022(at)jyu.fi, +358 503515445
Sport Meets Business -tapahtuman verkkosivut
Nina Rautiainen, projektipäällikkö Hippos & HHub innovaatiot ja kasvuliiketoiminta
Business Jyväskylä, Jyväskylän kaupunki, +358 50 4137 028, nina.rautiainen(at)jyvaskyla.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Mihaly SzerovayKonferenssin puheenjohtaja, työelämäprofessori
Puh:+358 503515445nordicfootball2022@jyu.fiNina Rautiainenprojektipäällikkö Hippos & HHub innovaatiot ja kasvuliiketoimintaBusiness Jyväskylä, Jyväskylän kaupunki
Puh:+358 50 4137 028nina.rautiainen@jyvaskyla.fiLaura-Maija Suur-Askolaviestinnän asiantuntija
Puh:+358505628202laura-maija.m.a.suur-askola@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
C. V. Åkerlundin mediasäätiöltä yli 200 000 euroa tutkimukseen journalistien ja somevaikuttajien rooleista digitaalisessa uutisympäristössä4.6.2026 06:58:00 EEST | Tiedote
C. V. Åkerlundin mediasäätiö säätiö myönsi yli 200 000 euron rahoituksen Jyväskylän yliopiston kieli- ja viestintätieteiden laitoksen hankkeelle ”Journalistit ja somevaikuttajat digitaalisen uutisympäristön portinvartijoina”.
Voimaharjoittelu kehittää jokaista – vähintään yhdellä osa-alueella4.6.2026 06:00:00 EEST | Tiedote
LitM Aapo Räntilän väitöstutkimus osoittaa, että jokainen ihminen kehittyy voimaharjoittelulla, kun harjoitusvasteita arvioidaan monipuolisesti. Tutkimukseen osallistuneista osa reagoi harjoitteluun poikkeuksellisen voimakkaasti, mutta jokainen vähintään yhdellä fyysisellä osa-alueella. Tutkija korostaa tarvetta yksilölähtöiselle harjoittelun suunnittelulle.
Suomalaisnuorten usko maailman tulevaisuudesta ennätysheikkoa - taloudellinen turva ja kokemus osallisuudesta ratkaisevaa3.6.2026 10:58:00 EEST | Tiedote
Jopa puolet suomalaisnuorista näkee maailman tulevaisuuden synkkänä. Tulos käy ilmi Nuorisobarometri-kyselystä laaditusta tutkimuksesta, johon osallistui 15–29-vuotiaita nuoria eri puolilta Suomea. Tulosten perusteella nuorten tulevaisuususkoa vahvistavat perheen taloudellinen turva, kokemus kuulumisesta suomalaiseen yhteiskuntaan ja poliittinen suuntautuminen. Samat tekijät selittävät osin myös nuorten ympäristömyönteistä toimintaa.
Psykologia 2026 kokoaa alan asiantuntijat Jyväskylään – tutkimus tarjoaa ratkaisuja hyvinvoinnin, työelämän ja mielenterveyden haasteisiin3.6.2026 09:30:00 EEST | Tiedote
Kansallinen psykologian ja sen lähialojen tutkijoiden ja asiantuntijoiden Psykologia 2026 -kongressi järjestetään Jyväskylän yliopistossa 10.-12.6.2026. Kongressiin odotetaan noin 250 osallistujaa ympäri Suomen. Kolmipäiväinen kongressi tuo yhteen tutkijat, asiantuntijat ja opiskelijat korkeatasoisen tieteellisen ohjelman, keskustelujen ja verkostoitumisen äärelle.
Japanin kielen taitotasokoe siirtyy Jyväskylän yliopistoon3.6.2026 08:01:00 EEST | Tiedote
Japanese Language Proficiency Test (JLPT) on Japan Foundationin laatima ja hallinnoima virallinen japanin kielen taitotasokoe. Koe järjestetään samanaikaisesti kaikkialla maailmassa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

