Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamari: Hallituksen näytettävä tie ulos rajoituksista

Jaa
Jokainen ylimääräinen viikko rajoitustoimia tuhoaa 1,2-1,5 miljardia bruttokansantuotteestamme. Ne kaatavat muuten terveitä yrityksiä ja aiheuttavat kymmeniä tuhansia pysyviä työpaikan menetyksiä. Keskuskauppakamari vaatii, että hallitus valmistelee nopeasti strategian, jolla päästään ulos rajoitteista epidemian torjumisen rinnalla.
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Kuva: Roni Rekomaa.
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Kuva: Roni Rekomaa.

Koronaviruksen aiheuttama epidemia on edelleen akuutti riski suomalaisten terveydelle ja hengelle, mutta myös valtava uhka taloudelle ja työpaikoille. Pandemian tultua myös Suomeen tärkein tavoite on ollut pysäyttää epidemian nopea leviäminen järein keinoin. Siinä hallitus on rajoitustoimillaan onnistunutkin.

”Nyt on kuitenkin jo kiire siirtyä taudin leviämisen estämisestä sen hallintaan ja tukahduttamiseen”, vaatii Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. ”Jokainen viikko, jonka maamme ja taloutemme on nykyisenkaltaisten rajoitustoimien pysäyttämä, tuhoaa 1,2-1,5 miljardia bruttokansantuotteestamme. Ne kaatavat muuten terveitä yrityksiä sekä aiheuttavat kymmeniä tuhansia pysyviä työpaikan menetyksiä.”

Epidemia näyttää sulkutoimien ansiosta jo laantumisen merkkejä. Uusien vahvistettujen tartuntojen määrä on lähtenyt laskevalle trendille, erityisesti suhteessa kasvaneeseen testausmäärään. Nyt onkin aika suunnitella työpaikkoja tuhoavien rajoitusten purkamista, samalla kun epidemian kukistamista jatketaan uusin keinoin.

Esimerkiksi Etelä-Korea, Taiwan ja Singapore ovat pystyneet pitämään yhteiskuntaa Eurooppaa enemmän auki ja samalla talouden käynnissä panostamalla testaa-jäljitä-eristä -strategiaan. Tällä tavalla tartuntojen leviäminen on vähitellen jatkunut, mutta siten, että epidemia ei pääse hallitsemattomasti valloilleen. Samalla talous saa toimia sekä työpaikat ja tuotanto on turvattu.

Muutamat Euroopan maat, kuten Itävalta, Saksa, Norja ja Islanti ovat siirtyneet tai siirtymässä tällaisen strategian käyttöön. THL:n pääjohtaja Markku Tervahauta ehdottikin Helsingin Sanomissa, että Suomessakin siirryttäisiin nopeasti tämän ”hybridistrategian” suuntaan mahdollisimman pian.

”Hallitus viesti kehysriihessään, että se perustaa työryhmä arvioimaan rajoitusten purkamista. Tämä työ on kerrottua aikataulua paljon kiireellisempi. Tilannekuvan ja rajoituksien purkamisen kriteerien on oltava kristallinkirkkaat”, Romakkaniemi sanoo.

Hallituksen täytyy viestiä ennakoivasti ja selkeästi, mitä vaaditaan, että rajoituksia ryhdytään purkamaan. Yritykset ja ihmiset tarvitsevat tätä tietoa toimintansa suunnitteluun. Tämä on avainasemassa myös taloudellisen toiminnan ja työpaikkojen ylläpitämiseksi sekä mahdollisten investointien suunnittelemiseksi.

”Rajoituksia voidaan purkaa ja muuttaa joustavasti - sekä muuttaa niitä myös suosituksiksi”, ehdottaa Romakkaniemi.

Keskuskauppakamari ehdottaa, että ravintoloita voi avata alueittain. Mahdollisesti ensin anniskeluoikeuksia rajoittaen. Päiväkodit ja alakoulut voi aukaista aikanaan aiemmin, vaikka muut oppilaitokset pidettäisiin vielä etäopetuksen piirissä. Uudenmaan sulun voi muuttaa suositukseksi jatkaa matkustuksen välttämistä. Hengityssuojaimien käytöstä kaupoissa ja julkisilla paikoilla voi antaa suosituksen tai asettaa se jopa pakolliseksi Itävallan tapaan.

”Toimien onnistuessa rajoituksista voidaan luopua kokonaan parhaimmillaan jo toukokuussa. Näin voimme siirtyä ainoastaan tautiketjujen jäljittämiseen. Matkustusrajoituksia ja karanteeneja täytyy toistaiseksi jatkaa sekä rajoja samalla pitää kiinni niiden maiden osalta, joissa epidemia jatkuu meitä pahempana”, Romakkaniemi sanoo.

Keskuskauppakamari laati hallitukselle oheisen muistion rajoitteiden purkamiseen tarvittavista resursseista ja linjauksista. Muistio löytyy täältä (ks myös liite).

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Kuva: Roni Rekomaa.
Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Kuva: Roni Rekomaa.
Lataa

Liitteet

Tietoja julkaisijasta

Keskuskauppakamari
PL 1000
00101 Helsinki

http://kauppakamari.fi/

Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamari: Vuoden kauppakamariksi Kymenlaakson kauppakamari12.9.2025 11:56:44 EEST | Tiedote

Vuoden kauppakamari ja Vuoden kauppakamarilainen palkittiin 10.–11. syyskuuta järjestetyillä kauppakamaripäivillä Rovaniemellä. Vuoden kauppakamariksi valittiin Kymenlaakson kauppakamari ja Vuoden kauppakamarilaisena palkittiin Viivi Sakkara, Keski-Suomen kauppakamarin viestintäpäällikkö. Vuoden aktiivisimpana ansiomerkkien myynnin edistäjänä palkittiin Etelä-Pohjanmaan kauppakamari.

MEN: Kansainvälisen kauppakamarin päivitetyt markkinointisäännöt kieltävät vihapuheen ja disinformaation hyödyntämisen markkinoinnissa4.9.2025 10:00:00 EEST | Tiedote

Kansainvälisen kauppakamarin (ICC) markkinointisäännöksiä on päivitetty muun muassa syrjintäperusteiden osalta, ja nyt myös mielenterveys voi olla syrjintäperuste. Lisäksi säännösten päivityksessä disinformaatio ja vihapuhe on kielletty markkinoinnissa, sekä niissä määritellään vaikuttaja ensimmäistä kertaa.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye