Keskuskauppakamari

Keskuskauppakamari: Hallituksen tulee linjata osinkojen lähdeverosta valtiovarainministeriön selvityksen mukaisesti

8.6.2021 15:11:00 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Jaa
Valtiovarainministeriön asettama asiantuntijatyöryhmä on tänään julkaissut selvityksen, jonka mukaan osinkojen viiden prosentin lähdeveroa ei olisi perusteltua ottaa osaksi Suomen verojärjestelmää. Keskuskauppakamari pitää työryhmän kantaa erittäin perusteltuna kotimaisten pääomamarkkinoiden toimivuuden ja kotimaisen omistamisen näkökulmasta. Hallituksen tulisi linjata lähdeverosta syksyn budjettiriihessä työryhmän näkemyksen mukaisesti.
Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Emmiliina Kujanpää. Kuva: Kimmo Penttinen.
Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Emmiliina Kujanpää. Kuva: Kimmo Penttinen.

Viiden prosentin lähdevero verovapaille yhteisöille pienentäisi Suomesta saatujen osinkojen nettotuottoa. Nettotuoton pieneneminen vähentäisi suomalaisten osakkeiden houkuttelevuutta sijoituskohteena ja siten sijoituksia suomalaisiin yrityksiin.

”Hallitusohjelmaan on kirjattu tavoite kotimaisen omistamisen vahvistamisesta. Sen toteutumiseksi on tärkeää, ettei kotimaiseen omistamiseen kohdisteta lisäveroa. Työryhmän kanta on erittäin perusteltu”, sanoo Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Emmiliina Kujanpää.

Viiden prosentin lähdeverokustannus kohdistuisi erityisesti sellaisiin kotimaisiin sijoitusrahastoihin, jotka sijoittavat varojaan suomalaisiin pörssiosakkeisiin. Näiden rahastojen osuudenomistajat ovat tyypillisesti suomalaisia piensijoittajia. Verosopimusten vuoksi moni ulkomainen sijoitusrahasto sen sijaan välttyisi verolta.

”Koska muutos suosisi ulkomaisia sijoitusrahastoja, se voisi vähentää rahastojen hallinnointitoimintaa Suomessa ja siitä Suomeen syntyviä verotuottoja sekä työpaikkoja”, Keskuskauppakamarin johtava yhtiö- ja arvopaperimarkkinaoikeuden asiantuntija Ville Kajala sanoo.

Viiden prosentin lähdeverolla saattaisi olla käyttäytymisvaikutuksia, jotka pienentäisivät odotettavissa olevia verotuottoja.

”Jos rahastosijoittamiseen kohdistetaan ylimääräinen verokustannus, sijoittajat voisivat jatkossa tehdä sijoituksia rahastojen sijaan esimerkiksi verotehokkaamman osakesäästötilin kautta”, Kujanpää arvioi.

”Osinkoihin kohdistuva lisävero voisi myös vaikuttaa yritysten osingonjakopolitiikkaan ja esimerkiksi kannustaa kotimaisia pörssiyhtiöitä osingonjaon sijaan hankkimaan omia osakkeitaan markkinoilta”, Kajala toteaa.

Valtiovarainministeriön asettaman työryhmän tehtävänä on ollut hallitusohjelman mukaisesti selvittää, onko osinkoveroista vapautettujen yhteisöjen saamille osingoille mahdollista ottaa käyttöön viiden prosentin lähdevero. Lähdeveroa on kaavailtu eläkelaitoksille, sijoitusrahastoille ja yleishyödyllisille yhteisöille. Työryhmä katsoi, että vaikka viiden prosentin lähdeverolle on sinällään löydettävissä perusteita veropohjan tiivistämisen näkökulmasta, erillistä osinkojen lähdeveroa ei olisi perusteltua ottaa osaksi Suomen verojärjestelmää.

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Emmiliina Kujanpää. Kuva: Kimmo Penttinen.
Keskuskauppakamarin johtava veroasiantuntija Emmiliina Kujanpää. Kuva: Kimmo Penttinen.
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Keskuskauppakamari
PL 1000
00101 Helsinki

http://kauppakamari.fi/

Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin. 

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari

Vientikysely: Vientinäkymät vahvat jo kolmatta kertaa peräkkäin – vahvimpana potentiaalisena kasvualana yritykset näkevät puolustusteollisuuden ja kaksikäyttötuotteet18.6.2026 06:57:00 EEST | Tiedote

Kauppakamareiden vientiyrityksille tehtyyn kyselyyn vastanneista noin 66 prosenttia uskoo vientinsä kasvavan, kun vain kuusi prosenttia odottaa vientinsä laskevan. Yrityksensä viennin kasvua odottavien osuus on pysynyt korkealla joulukuun vientikyselystä asti. Suurimpana potentiaalisena kasvualana yritykset näkevät yhä puolustusteollisuuden ja kaksikäyttötuotteet.

Keskuskauppakamari: Persianlahden konfliktin päättyminen helpottaa maailmantalouden painetta – yritykset tarvitsevat nyt vakautta15.6.2026 12:04:27 EEST | Tiedote

Keskuskauppakamarin mukaan jännitteiden purkautuminen vähentää epävarmuutta etenkin energiamarkkinoilla ja globaaleissa toimitusketjuissa. Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan tilanne on kuitenkin vielä herkkä, ja tukea tarvitaan kansainväliseltä yhteisöltä vakauden palauttamiseksi. Romakkaniemi on tämän viikon Washington DC:ssä Yhdysvalloissa tapaamassa muun muassa hallinnon ja median edustajia.

Keskuskauppakamari: Puolustusalan markkinoille pääsyä hidastavat epäselvyydet oikeista toimintamalleista ja väylistä11.6.2026 09:00:00 EEST | Tiedote

Kauppakamarien jäsenyritykset näkevät puolustus- ja kaksikäyttömarkkinoissa merkittävää kasvupotentiaalia. Vaikka puolustukseen, kaksikäyttöteknologioihin ja kokonaisturvallisuuteen liittyvää osaamista on paljon, markkinoille pääsy on edelleen vaikeaa. Kyselyyn vastanneiden yritysten mukaan markkinoille pääsyä hidastavat ennen kaikkea puutteelliset kontaktit, kumppanien löytämisen vaikeus ja epäselvät reitit osaksi arvoketjuja. Tiedot selviävät Innokaupunkien selvityksestä, jonka valmistelussa myös kauppakamarit ovat olleet mukana.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye