Keskuskauppakamari: Suomen vienti hyötyy EU:n rokotuspassista
31.3.2021 10:53:53 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

”Suomalaisten yritysten kannalta on tärkeää, että rokotepassi saadaan käyttöön mahdollisimman pian ja matkustamista voidaan terveysturvallisesti avata”, sanoo Keskuskauppakamarin johtava liikenne- ja elinkeinopoliittinen asiantuntija Päivi Wood.
Keskuskauppakamarin helmikuussa tekemän vientiyrityskyselyn mukaan tärkeimmät keinot, joilla vientiä voidaan edistää, ovat yrityksen viennin avainhenkilöiden nopea rokottaminen ja yritysten asiantuntijoiden matkustamisen salliminen. Yritykset kokevat, että vientiä haittaa tällä hetkellä eniten työntekijöiden matkustusrajoitukset maiden välillä.
Komission ehdotuksen mukaisesti rokotepassin avulla matkustaja vapautetaan testauksesta tai karanteenista kolmen eri vaihtoehdon kautta. Todistus otetusta rokotteesta, negatiivinen testitulos tai todistus sairastetusta koronasta.
”Komission ehdotus perustuu viime kädessä jäsenmaiden väliseen vastavuoroisuuteen todistusten tunnustamisen osalta. On tärkeää, että Suomi edistää ehdotuksen etenemistä EU-tasolla. Jäsenmaiden omien, toisistaan eroavien todistusten sijaan on tärkeää, että EU-alueella saadaan aikaan yhtenäinen käytäntö”, Wood sanoo.
Euroopan unionin sisämarkkinoilla toimiville suomalaisille yrityksille on tärkeää, että EU-alueella saadaan aikaan ennustettavat ja yhtenäiset käytännöt jäsenmaiden välillä. Koronapandemia on iskenyt rajusti EU:n ytimeen, vapaaseen liikkuvuuteen.
”Matkustamisen mahdollistaminen on välttämätöntä Suomen taloudelle viennin ja tuonnin kannalta. Tällä hetkellä kenelläkään ei ole vastausta siihen, kuinka kauan joudumme tasapainoilemaan terveydensuojelun ja talouden avoimuuden välillä. Ehdotus on askel oikeaan suuntaan, jotta matkustaminen maiden välillä voidaan terveysturvallisesti avata”, Wood päättää.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Päivi WoodJohtava liikenne- ja elinkeinopoliittinen asiantuntija
Puh:050 478 3990paivi.wood@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Kiinteistöalan LKV-kokeessa ennätysmäärä osallistujia sitten vuoden 2021 – luottamus talouteen mahdollisesti parantumassa12.5.2026 06:57:00 EEST | Tiedote
Laillistetun kiinteistönvälittäjän kokeeseen (LKV) osallistuvien määrä on pitkästä aikaa nousussa. Viikonloppuna järjestettyihin kokeisiin osallistui 246 kokelaista, mikä on suurin määrä sitten vuoden 2021. Tämä kertoo Keskuskauppakamarin legal counsel Erika Leinon mukaan talouden luottamuksen parantumisesta sekä siitä, että alan toimijat odottavat markkinan vilkastumista.
Keskuskauppakamari: Koulutusjärjestelmä uudistettava tekoälyaikaan – rahoitus sidottava oppimisen laatuun ja työllistymiseen11.5.2026 15:24:33 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin mukaan koulutusjärjestelmää on uudistuttava vastaamaan työelämää, jossa tekoäly on pysyvä osa arkea ja jossa inhimillinen arvonluonti korostuu. Koulutuksen tulee vahvistaa erityisesti ajattelua, soveltamiskykyä ja teknologian kriittistä hyödyntämistä. Keskuskauppakamari esittää, että korkeakoulujen rahoituksen tulee palkita nykyistä vahvemmin laadukkaasta oppimista ja työllistymistä.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Teollisuus epävarmaan kevääseen vahvoista asemista8.5.2026 08:43:45 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan teollisuudessa maaliskuu sujui varsin mainiosti sekä uusien tilausten että erityisesti tuotannon osalta.
Vuoden brändi 2026 -kilpailun voittajaksi valittiin VR6.5.2026 16:54:33 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamarin Vuoden brändi 2026 -kilpailun voittajaksi on valittu VR. Raadin mukaan VR:n brändi on erittäin tunnettu ja sen tarina on Suomessa ainutlaatuinen. Brändi on onnistunut uudistumaan määrätietoisesti ja laajentumaan myös ulkomaille.
Keskuskauppakamari: Nopeampi väylä pysyvään oleskelulupaan vastaa yritysten toiveisiin – pisteytys toisi ennakoitavuutta järjestelmään6.5.2026 11:30:00 EEST | Tiedote
Keskuskauppakamari pitää kannatettavana Akavan esitystä nopeammasta väylästä pysyvään oleskelulupaan. Suomi tarvitsee lisää kansainvälisiä osaajia, mutta yhä useammin ratkaisevaa ei ole pelkkä houkuttelu vaan se, haluavatko osaajat jäädä. Keskuskauppakamarin mielestä järjestelmän on oltava ennakoitava ja joustava sekä vastattava koko maan työvoimatarpeisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme