Kolme onnistunutta etävalintakoetta
26.5.2020 08:00:00 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

– Tämän kevään pääsykokeiden järjestäminen on ollut melkoinen ponnistus. Etäkokeiden järjestämiseen liittyy lukuisia tekijöitä, joita kenenkään ei ole tarvinnut aikaisemmin pohtia. Kokeiden järjestämiseen osallistunut henkilöstö on enemmän kuin suuren kiitoksen arvoinen. Ennakoimaton tilanne on myös osoittanut henkilöstömme vankan ammattitaidon. Tulevat opiskelijat voivat tulla luottavaisin mielin näiden opettajien oppiin, kertoo varadekaani Lauri Kettunen.
Yhdistetty digitaalinen valintakoe ja etävalvonta onnistuivat pienemmässä koulutusteknologian haussa
Informaatioteknologian tiedekunnassa järjestettiin 18.5. onnistuneesti myös etävalvottu ja yhdellä kertaa suoritettu valintakoe koulutusteknologiassa.
– Suunnittelimme jo alun perin sähköistä etäkoetta. Valintakoekonseptimme oli muutenkin aivan ainutlaatuinen sisältäen kaikille avoimen harjoituskokeen, jonka kanssa jokainen pystyi jo etukäteen treenaamaan varsinaista sähköistä koetta varten, kertoo koulutusteknologian koulutusvastaava Leena Hiltunen.
Etävalintakoe sujui hyvin informaatioteknologian tiedekunnan TIM-oppimisympäristössä
Kyberturvallisuuden sekä turvallisuus ja strateginen analyysi -maisteriohjelmien etävalintakoe järjestettiin 19.5. TIM-järjestelmässä. Kokeeseen osallistui noin 225 hakijaa ja koe onnistui kokonaisuutena hyvin. Valinta etenee seuraavaksi videohaastatteluiden arviointiin ja sen jälkeen osaamista todentaviin haastatteluihin.
– Olemme aina panostaneet valintakokeeseen, koska se on ensimmäinen kohtaaminen uuden opiskelijan kanssa. Nyt tämä ensikohtaaminen tapahtui verkossa, ja saamamme palautteen perusteella vaikuttaisi siltä, että se on sujunut hakijoiden näkökulmasta hyvin. Tästä on hyvä jatkaa valinnan seuraaviin vaiheisiin niin, että voimme elokuun lopussa toivottaa uudet opiskelijat tervetulleiksi – toivottavasti normaaliin tapaan Jyväskylässä, toivoo lehtori Panu Moilanen.
Tietojenkäsittelytieteen valintakoeyhteistyön valintakokeen ensimmäinen vaihe sujui onnistuneesti
Tietojenkäsittelytieteen valintakoeyhteistyön valintakokeen ensimmäinen vaihe, kirjallinen digitaalinen etäkoe, järjestettiin 25.5. Etäkoe toteutettiin Jyväskylän yliopiston informaatioteknologian tiedekunnassa kehitetyssä TIM-järjestelmässä. Digitaaliseen etäkokeeseen osallistui yli 2 000 henkilöä. Valintakokeen toinen vaihe on valvottu suullinen koe. Jyväskylän yliopiston toimi tänä vuonna valintakoeyhteistyön vastuuyliopistona.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Koulutuspalvelujohtaja Mari Ikonen
mari.a.ikonen@jyu.fi
puh. 040 805 4678
Varadekaani Lauri Kettunen
Informaatioteknologian tiedekunta
lauri.y.o.kettunen@jyu.fi
puh. 040 503 4550
Opintopäällikkö Eija Hatanpää
opintoasiat@it.jyu.fi
puh. 050 3610988
Kati ValpeTiedottaja
Puh:0400 247 458viestinta@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Pelitutkimuksen päivät kokoavat Suomen pelitutkijat Jyväskylään30.10.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Ensimmäistä kertaa kaksipäiväisenä järjestettävä tapahtuma tuo yhteen kotimaista pelitutkimusta yli korkeakoulu- ja oppiainerajojen.
Tutkimus: Karjalankielisten evakkojen jälkipolvet elvyttävät sukunsa kieltä ja kulttuuriperintöä29.10.2026 10:08:53 EET | Tiedote
Karjalankielisten evakkojen jälkipolvet ottavat takaisin omaa kieltään ja kulttuuriaan, jotka monissa perheissä katosivat toisen maailmansodan ja evakkouden seurauksena. FM, YTM Pirja Hyyryläisen Jyväskylän yliopistossa tekemä väitöstutkimus osoittaa, että toinen ja kolmas sukupolvi ovat nousseet keskeiseen rooliin karjalan kielen elvyttämisessä ja karjalaisen kulttuuri-identiteetin vahvistamisessa.
Jyväskylän yliopisto mukana tutkimuksessa, joka avaa uusia mahdollisuuksia tulevaisuuden elektroniikalle29.10.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Kansainvälinen tutkimusryhmä, jossa oli mukana myös Jyväskylän yliopiston tutkijatohtori Tim Kokkeler, on osoittanut uuden tavan tuottaa niin sanottuja spinvirtoja altermagneeteiksi kutsutuissa materiaaleissa. Nature-lehdessä julkaistu tutkimus syventää ymmärrystä tämän uuden materiaaliluokan ominaisuuksista ja voi tulevaisuudessa edistää esimerkiksi energiatehokkaampien elektronisten laitteiden kehittämistä.
Kriittiset mineraalit, kiertotalous ja vihreä siirtymä – osallistu mukaan FinnMateria 2026 -tapahtumaan28.10.2026 07:05:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopisto on näkyvästi mukana FinnMateria 2026 -tapahtumassa, jossa keskustellaan materiaalien kestävästä käytöstä, kriittisistä raaka-aineista ja kiertotalouden tulevaisuudesta. Tapahtumassa yliopiston koordinoima Kiertotalouden osaamiskeskittymä tuo esiin ajankohtaista tutkimus- ja kehittämistoimintaa. Myös kansainvälinen seminaari kokoaa yhteen kriittisten mineraalien kierrätyksen ja talteenoton asiantuntijoita.
Kirjajulkaisu: Suomi voi nousta tekoälyn edelläkävijäksi terveydenhuollossa, arvioi uusi kirja28.10.2026 07:00:00 EET | Tiedote
Tekoäly voi auttaa tunnistamaan terveysriskejä aiempaa varhemmin, tehostaa ammattilaisten työtä ja parantaa palvelujen vaikuttavuutta, sanovat Martti Lehto ja Pekka Neittaanmäki uudessa kirjassaan. Teos tarkastelee laajasti digitalisaation, tekoälyn ja uusien teknologioiden vaikutuksia suomalaiseen sosiaali- ja terveydenhuoltoon.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

