Korona kuritti kiinteistömarkkinoita - retail- ja hotellikiinteistöillä vaikeat ajat, mökkikauppa ja asuntosijoittaminen kiinnostavat edelleen
1.10.2020 08:50:00 EEST | Keskuskauppakamari | Tiedote

Sijoituskysyntää on nyt asuntojen lisäksi myös metsäkiinteistöjä kohtaan, joskin halutuimpien metsäkiinteistöjen osalta kysyntä on jo pidemmän aikaa ollut tarjontaa suurempaa. Toimitilapuolella hankaluuksissa ovat etenkin hotelli- ja majoituskiinteistöt sekä retail. Sen sijaan logistiikka- ja päivittäistavarakauppapuolella toipuminen koronasta on ollut nopeampaa.
Kiinteistöalalla vaativimpia arvonmäärityksiä tekevien auktorisoitujen kiinteistöarvioijien (AKA) mukaan tunnelma markkinoilla on nyt odottava, eikä riskejä haluta ottaa. Tämä näkyy myös pankkien tiukentuneissa vaatimuksissa luottopäätösten suhteen. Koronan lopulliset vaikutukset eivät ole vielä tiedossa, sillä yritysten mahdolliset konkurssit, irtisanomiset ja toimintatapojen muutokset realisoituvat todennäköisesti vasta ensi keväänä. Vastauksista välittyy kuitenkin usko markkinoiden elpymiseen koronasta huolimatta.
”Ammattitaitoinen arviointi tulee näyttelemään haastavassa markkinassa yhä suurempaa roolia. Puolueetonta ja perusteltua näkemystä kiinteistömarkkinasta sekä hintojen kehityksestä tarvitaan yhä enemmän tukemaan osto-, myynti- ja vakuuspäätöksiä.”, sanoo Keskuskauppakamarin kiinteistönarviointilautakunnan sihteeri, lakimies Raisa Harju.
Sijoitusmarkkinoilla kiinteistöjen asema edelleen vahva
KTI Kiinteistötieto Oy:n toimitusjohtaja Hanna Kalevan mukaan sijoittajat ovat koronasta huolimatta edelleen kiinnostuneita kiinteistöistä, koska korot pysyttelevät pohjalukemissa ja pääomia on runsaasti liikkeellä.
”Isompaa epävarmuutta liittyy tulevaisuuden tilakysyntään, joka kärsii heikkenevästä taloustilanteesta. Korona on tuonut isoja ja odottamattomia haasteita monille kiinteistösektoreille, kuten liike- ja hotellitiloihin. Aika näyttää, mitkä muutokset jäävät pysyviksi ja mitkä korjaantuvat suhdanteiden parantuessa”, Kaleva sanoo.
Suomessa toimii reilut 250 auktorisoitua kiinteistöarvioijaa, joista osa arvioi toimitiloja, osa osakehuoneistoja ja kiinteistöjä ja osa maa- ja metsätalouskohteita. Auktorisoidut kiinteistöarvioijat vastasivat AKA 2020 -kyselyyn tämän jaottelun perusteella. Vastauksia saatiin 102.
Auktorisoidut kiinteistöarvioijat arvioivat useita tuhansia kiinteistöjä vuosittain, kesämökeistä liikekeskuksiin. Toimintaa valvoo Keskuskauppakamarin kiinteistönarviointilautakunta. AKA-arvioijien osaamista käytetään usein erityistä puolueettomuutta ja asiantuntemusta edellyttävissä tehtävissä, kuten riitatilanteissa sekä vaativissa kohteissa.
Keskuskauppakamarin kiinteistönarviointipäivä järjestetään Helsingissä 1.10.2020. Median edustajat ovat lämpimästi tervetulleita seuraamaan päivän ohjelmaa. Tilaisuuteen voi osallistua myös striimin välityksellä: https://www.webcasting.fi/kauppakamari/YvdVgcV4
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Raisa HarjuLakimies
Puh:050 554 2683raisa.harju@chamber.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Keskuskauppakamari edustaa yli 22 000 suomalaista yritystä, jotka työllistävät yhteensä noin miljoona työntekijää. Haluamme helpottaa yritysten toimintaedellytyksiä verotuksen, liikenteen ja lainsäädännön saralla sekä kansainvälisessä kaupassa. Edistämme yritysten itsesääntelyä sekä tarjoamme monipuolisia asiantuntijapalveluja elinkeinoelämän tarpeisiin.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keskuskauppakamari
Kireät pakkaset lisäävät putkirikkojen riskiä – vanhat ja matalalla kulkevat vesijohdot erityisessä vaarassa28.1.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Kylmimmillään yli 20 pakkasasteen talvisää kasvattaa putkirikkojen riskiä etenkin vanhoissa kiinteistöissä ja pientaloissa. Keskuskauppakamarin hyväksymä tavarantarkastaja, HTT Arto Krootila varoittaa, että ongelmat voivat alkaa jo huomattavasti lievemmässäkin pakkasessa, jos vesijohto kulkee liian lähellä maanpintaa tai sen eristys on puutteellinen.
Keskuskauppakamari: Kaikkien sopimusten äidin myötä tullien poistuminen erinomaista Suomen viennille27.1.2026 13:29:26 EET | Tiedote
Kaikkien sopimusten äidiksi kutsutun EU:n ja Intian välisen kauppasopimuksen solmiminen on Keskuskauppakamarin toimitusjohtajan Juho Romakkaniemen mukaan merkittävää: tullien asteittainen poistuminen avaa suomalaisyrityksille mittavat uudet vientimahdollisuudet nopeasti kasvavilla markkinoilla, erityisesti teollisuuden eri aloilla. Lisäksi sopimus muodostaa tarvitun vaihtoehdon protektionismille sekä uuden strategisen kumppanuuden.
Keskuskauppakamarin pääekonomisti: Vuosi päättyi työmarkkinoilla apeissa merkeissä27.1.2026 08:59:20 EET | Tiedote
Joulukuun työllisyystilastot olivat Keskuskauppakamarin pääekonomistin Jukka Appelqvistin mukaan heikko kokonaisuus: työttömyyden nousu jatkui. Työllisyys sinnitteli edelleen siedettävissä lukemissa, mutta merkkejä paremmasta ei nähty. ”Viime vuosi päättyi työmarkkinoilla apeissa merkeissä”, sanoo Appelqvist.
Kauppakamarikysely: Yritykset näkevät nuorten palkkaamisen osana yhteiskuntavastuuta – silti rekrytointiaikeita edellisvuotta vähemmän26.1.2026 06:57:00 EET | Tiedote
Kauppakamarien kyselyn mukaan yritysten aikeissa palkata nuoria esimerkiksi kesätöihin, harjoitteluun tai tuettuihin töihin ei ole tiedossa suuria muutoksia verrattuna edelliseen vuoteen. Vain noin kuusi prosenttia yrityksistä kertoi aikovansa palkata nuoria edellisvuotta enemmän, kun taas kymmenen prosenttia aiempaa vähemmän. Yritykset mieltävät nuorten palkkaamisen osaksi yhteiskuntavastuutaan, mutta monessa yrityksessä aikaa nuorten ohjaamiseen ei ole riittävästi. Keskuskauppakamarin johtavan asiantuntijan Suvi Pulkkisen mukaan kyselyn tulokset kertovat ristiriidasta yritysten asenteiden ja arjen realiteettien välillä.
Keskuskauppakamari: EU:n ja Intian kauppasopimus erinomainen asia viennille – tarjoaa vaihtoehdon protektionismille23.1.2026 14:38:12 EET | Tiedote
EU:n ja Intian tänään uutisoitu mahdollinen sopimus jättimäisten kauppaneuvottelujen päättämisestä on erinomainen uutinen ”hullun viikon” päätteeksi, sanoo Keskuskauppakamarin toimitusjohtaja Juho Romakkaniemi. Sopimusneuvottelut ovat siinä pisteessä, että niistä kerrottaneen ensi viikolla EU:n ja Intian huippukokouksessa.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme