Kulttuuripolitiikan strateginen ohjaus on korostanut virkakunnan roolia
29.11.2022 09:00:00 EET | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

YTM Olli Jakonen tutki väitöskirjassaan valtion kulttuuripolitiikan ohjausta ja rahoitusta virkakunnan vallankäytön näkökulmasta. Tutkimuksen kohteena olivat kulttuuripolitiikan muutos ja muuttumattomuus, sitä ohjanneet tavoitteet sekä rahoituksen jakautuminen 2010-luvulla. Väitöksen tutkimuskohteina olivat luova talous, Taiteen edistämiskeskuksen perustaminen 2010-luvulla, virkakunnan vallankäyttö valtionavustuksissa ja kulttuurin rahoituksen jakautuminen vuonna 2019.
Jakosen tutkimuksessa selvisi, että kulttuuri sai koronaa edeltäneenä esimerkkivuonna 2019 valtionrahoitusta 1,3 miljardia euroa, mikä vastasi noin 2,5:ttä prosenttia valtion budjetista. Taiteenaloista eniten saivat esittävät taiteet (20 % rahoituksesta). Kansallinen tietopohja kulttuurin valtionrahoituksesta on ylipäätään hajanainen, mikä hankaloittaa sen nykytilan kehittämistä.
Jakonen havainnoi tutkimuksessaan, miten poliitikkojen sijaan kulttuurihallinnon virkakunta on monella tapaa keskeisessä asemassa kulttuurin ohjauksessa ja rahoituksessa. Hallinnon korporatistiset suhteet taidekenttään ovat edelleen merkittäviä. Hallinnon merkitys on jopa korostunut, kun kulttuuripolitiikkaan on omaksuttu uusia strategisen ohjauksen muotoja, arviointeja, mittaristoja ja tulosohjausta.
Veikkausvoittovarojen merkitys on ollut edelleen 2010-luvulla ratkaiseva kulttuurin rahoituksen ylläpitämisessä. Vuosikymmenten varrella rakentunut suomalaisen kulttuuripolitiikan järjestelmä yhdistää vanhaa ja uutta. Se ohjaa eri keinoin mosaiikkimaista toimijakenttää aina yksittäisistä taiteilijoista luovan alan yritysten ja kulttuuriyhdistysten kautta kansallisiin taidelaitoksiin. Lisäksi useat eri ministeriöt rahoittavat Suomessa kulttuuria omista lähtökohdistaan.
Jakosen väitöskirjatyön tuloksia voidaan hyödyntää tulevaisuudessa esimerkiksi kulttuurin julkisen rahoituksen kehittämisessä. Valtion rahoitusta ja ohjausjärjestelyjä voidaan kehittää huomioimaan paremmin erilaisia kulttuurisia tarpeita. Väitöskirjatyö antaa myös kulttuurin parissa toimiville eväitä kulttuurin hallintoprosessien parempaan tuntemukseen ja mahdollisesti niihin vaikuttamiseen.
YTM Olli Jakosen väitöskirjatyön ”Kulttuuripolitiikkaa strategisessa valtiossa. Taiteen ja kulttuurin ohjaus ja rahoitus hallinnollisena politiikkana” tarkistustilaisuus on yliopiston vanhassa juhlasalissa (S212) lauantaina 3.12.2022 klo 12.00. Vastaväittäjänä dosentti Simo Häyrynen (Itä-Suomen yliopisto) ja kustoksena professori Miikka Pyykkönen. Väitöstilaisuus on suomenkielinen.
Väitöskirja on luettavissa verkossa osoitteessa: http://urn.fi/URN:ISBN:978-951-39-9211-8
Taustatietoja
Olli Jakonen kirjoitti ylioppilaaksi Vääksyn yhteiskoulun lukiosta 2005. Hän valmistui Tampereen yliopistosta valtio-opin kandidaatiksi 2011 ja yhteiskuntatieteiden maisteriksi Jyväskylän yliopistosta 2013, pääaineenaan valtio-oppi ja kulttuuripolitiikka. Jakonen toimii päivätyönään tutkijana Kulttuuripolitiikan tutkimuskeskus Cuporessa. Väitöskirjatutkimusta ovat rahoittaneet Cupore ja Jyväskylän yliopisto.
Lisätietoja: Olli Jakonen, olaljako@gmail.com, +358407534470
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anitta KananenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 40 8461395anitta.kananen@jyu.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Pohjoismaista NordForsk-rahoitusta Jyväkylän yliopistolle tekoälytutkimukseen29.1.2026 14:00:00 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston tutkimusryhmä on saanut merkittävän kansainvälisen tutkimusrahoituksen tekoälytutkimukseen. NordForsk-tutkimusrahoittaja myönsi (Re)Capturing AI: Governing generative search engines in the Nordic countries -hankkeelle 250 000 euron rahoituksen vuosille 2026–2029.
Tutkinnot 2025: Onnea 3 500:lle tutkinnon suorittaneelle!29.1.2026 08:40:58 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopistosta valmistui vuonna 2025 yhteensä 3 497 tutkintoa: 1 865 maisteria, 1 465 kandidaattia ja 167 tohtoria.
QS World University Rankings Europe 2026: Jyväskylän yliopisto paransi sijoitustaan Euroopan parhaiden yliopistojen listalla28.1.2026 12:09:44 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston sijoitus Euroopan parhaiden yliopistojen listauksessa nousi brittiläisessä yliopistovertailussa (QS World University Rankings Europe). JYU sijoittui vertailussa sijalle 192, kun viime vuoden sijoitus oli 205:s.
Läpimurto lintututkimuksessa: 300 000 suomalaisen älypuhelinhavainnot mahdollistivat maailman tarkimman lintujen esiintymisen ennustemallin27.1.2026 12:01:56 EET | Tiedote
Jyväskylän yliopiston akatemiaprofessori Otso Ovaskaisen uusi huippututkimus yhdistää kansalaisten keräämiä lintuhavaintoja tekoälyyn ja Tieteen tietotekniikan keskuksen (CSC) supertietokoneiden laskentatehoon. Monitieteinen tutkimusryhmä on kehittänyt maailman tarkimman ennustemallin, joka pystyy ennustamaan lintujen esiintymisen pienetkin muutokset lähes reaaliajassa.
Neste tukee Jyväskylän yliopiston katalyysitutkimusta27.1.2026 09:15:00 EET | Tiedote
Neste tekee kolmelle suomalaiselle yliopistolle lahjoitukset, joilla edistetään uraauurtavaa katalyysitutkimusta ja tuetaan akateemisen asiantuntijuuden vahvistamista pitkällä aikavälillä katalyysitekniikassa (Åbo Akademi), katalyysikemiassa (Itä-Suomen yliopisto) ja katalyysimallinnuksessa (Jyväskylän yliopisto). Tuen saajien valinnassa kiinnitettiin erityistä huomiota edistyksellisen työhön katalyysitutkimuksen toisiaan täydentävillä osa-alueilla mallinnuksesta valmistukseen ja suunnitteluun.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
