Suomen Hypoteekkiyhdistys ja Suomen AsuntoHypoPankki Oy

Kutsu Metropoliselvityksen julkistusinfoon ti 9.1.2018 klo 10.30

Jaa

Kansainvälinen kilpailu yrityksistä ja osaajista käydään yhä laajemmin metropolien, ei suinkaan valtioiden välillä. Kutsu tuoreen Metropoliselvityksen julkistustilaisuuteen tiistaina 9.1.2018 klo 10.30, Eteläranta 10:n neuvottelukeskukseen Helsingissä.

Helsingin seutu kasvaa nopeasti, mutta silti vauhti on pohjoismaisiin pääkaupunkeihin Osloon ja Tukholmaan verrattuna vaatimatonta. Laajemmassa kansainvälisessä vertailussa Suomen pääkaupungin kehitys yltää vain keskinkertaiseksi. Metropolin kasvuun ja kehitykseen on saatava lisää laatua ja vauhtia, jotta Suomi menestyy kansainvälisessä kilpailussa.

Koko Suomi tarvitsee kuitenkin kansainvälisen, kilpailukykyisen ja saavutettavan metropolin. Kilpailuasetelma on Helsinki vastaan muut metropoliseudut – ei Helsinki vastaan Suomen muut kaupunkiseudut.

Metropoliselvityksessä käsitellään laajasti Helsingin seudun kilpailukykytekijöitä kansainvälisen tutkimustiedon valossa. Lopputuloksena ehdotetaan kolmen kokonaisuuden käytännön toimenpidelista.

Metropoliselvitys muodostaa neljännen osan Kaupunkipolitiikan tiekartta -sarjassa. Tutkimuksen tilaajat ovat Suomen Hypoteekkiyhdistys, Palvelualojen Ammattiliitto, Rakennusteollisuus RT, Rakennustietosäätiö, SAK ja Sitra. Selvityksen on toteuttanut MDI.

Selvitys julkistetaan medialle infotilaisuudessa

Eteläranta 10:n neuvottelukeskuksessa tiistaina 9.1.2018 klo 10.30–12.

Tilaisuudessa esitellään selvityksen tulokset ja puheenvuoroja pitävät selvityksen tilaajat. Ulkopuolisen kommenttipuheenvuoron pitävät Helsingin pormestari Jan Vapaavuori ja Startup Saunan johtaja Kasper Suomalainen.

Tilaisuudessa on neuvottelukeskuksen kahvitarjoilu.

Tervetuloa!

Metropoliselvityksen info, Eteläranta 10:n neuvottelukeskus
tiistaina 9.1.2018 klo 10.30-12

klo 10.30 avaus, Aleksi Randell, RT
selvityksen esittely, MDI
kommentti, Ari Pauna, Hypo
kommentti, Jan Vapaavuori, Helsingin kaupunki
kommentti, Kasper Suomalainen, Startup Sauna
repliikkipuheenvuorot ja keskustelua
klo 12 tilaisuus päättyy

Metropoliselvitys muodostaa neljännen osan Kaupunkipolitiikan tiekartta -sarjassa. Tutkimuksen tilaajat ovat Hypo, Palvelualojen Ammattiliitto, Rakennusteollisuus RT, Rakennustietosäätiö, SAK ja Sitra. Selvityksen on toteuttanut MDI. 

Lisätietoja:

Suomen Hypoteekkiyhdistys, Juhana Brotherus, 050 384 9479, juhana.brotherus@hypo.fi


Rakennusteollisuus RT, Sami Pakarinen, 050 343 4337, sami.pakarinen@rakennusteollisuus.fi


SAK, Sauli Hievanen, 0400 165 004, sauli.hievanen@sak.fi

Sitra, Janne Peljo, 040 528 5754, janne.peljo@sitra.fi

Palvelualojen Ammattiliitto, Elena Gorschkow-Salonranta, 044 743 1725, elena.gorschkow-salonranta@pam.fi

Rakennustietosäätiö, Matti Rautiola, 0207 476 300, matti.rautiola@rakennustieto.fi

MDI, Janne Antikainen, 040 764 1829, janne.antikainen@mdi.fi

Lisätietoja tilaisuudesta:

Juha Lappalainen, Hypon viestintäasiantuntija
mob. 0400 961 087, juha.lappalainen@hypo.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Tietoja julkaisijasta

Suomen Hypoteekkiyhdistys ja Suomen AsuntoHypoPankki Oy
Suomen Hypoteekkiyhdistys ja Suomen AsuntoHypoPankki Oy
Yrjönkatu 9 A
00101 HELSINKI

09 228 361http://www.hypo.fi/

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Suomen Hypoteekkiyhdistys ja Suomen AsuntoHypoPankki Oy

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki STT Infossa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme