Kuvasta sanaan: Kjell Westö ja kaupunginmuseon kuvakokoelma

Tule Helsingin kaupungintalon tapahtumatorille kuulemaan miten kirjailija Kjell Westö käyttää Helsingin kaupunginmuseon kuvakokoelmaa kirjailijantyössään! Kirjailijalle, joka haluaa kuvata mennyttä kaupunkilaiselämää, kokoelma on arvokas resurssi. Kokoelman rikas kuvamaailma ei näytä pelkästään katunäkymiä menneiltä ajoilta tai vaikkapa kaupunginosien muuttumista vuosien saatossa, vaan sieltä voi katsoa myös, miten ihmiset pukeutuivat tai miltä ravintolat ja kaupat näyttivät entisaikaan.
Kuulemme lisäksi Helsingin kaupunginmuseon tutkijan Satu Savian kertovan kuvakokoelmasta. Helsingin kaupunginmuseon edeltäjä Helsingin muinaismuistolautakunta antoi vuonna 1906 valokuvaaja Signe Branderin tehtäväksi dokumentoida muuttuvaa kaupunkia. Dokumentointityö jatkuu tänäkin päivänä tarkoitukseen valittujen valokuvaajien toimesta. Nykyään kokoelma sisältää yli miljoona valokuvaa. Niistä noin 65 000 on saatavilla digitaalisesti verkossa.
Kuvakokoelmaa on myös täydennetty yksityishenkilöiden lahjoittamilla valokuvilla. Mutta miksi yksityishenkilö haluaa antaa esimerkiksi perheensä kuvia kokoelmaan? Asiasta kertoo vanhempiensa ottamia valokuvia kokoelmaan lahjoittanut arkkitehti Kristiina Mäntynen. Mäntysen vanhemmat olivat harrastajavalokuvaajia ja heidän valokuvansa antavat ainutlaatuisen katsauksen helsinkiläiseen arkeen 1950- ja 1960-luvuilla.
Keskustelun aikana nähdään esimerkkejä Helsingin kuvakokoelmasta. Tapahtuma lähetetään suoratoistona Helsinki-kanavalla ja ohjelma on nähtävissä myös myöhemmin kanavalla. Keskustelut käydään suomeksi ja ruotsiksi.
Kuvasta sanaan: Kjell Westö ja kaupunginmuseon kuvakokoelma
Paikka: Kaupungintalon tapahtumatori
Helsingin kaupungintalo, Pohjoisesplanadi 11–13
Aika: pe 10.6.2022 klo 10.30–11.30, vapaa pääsy
Keskustelu on katsottavissa myös verkossa.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Casper Almqvist
viestintäasiantuntija
viestintäosasto, Helsingin kaupunginkanslia
casper.almqvist@hel.fi
p. 040 187 9829
Johanna Kumpulainen
viestintäsuunnittelija
kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala, Helsingin kaupunki
johanna.kumpulainen@hel.fi
p. 050 461 8209
Kuvat



Linkit
Tietoja julkaisijasta
Helsingin kaupunginmuseo
Helsingin kaupunginmuseo on maailman ainoa museo, jonka aiheena on Helsinki. Keskiössä ovat kaupunkilaisten omakohtaiset kokemukset ja tavallinen arki, jota museon esineet ja valokuvat heijastavat. Kiss-kiss-karkkipaperi, natiseva heteka ja valokuva kotilähiön pihalta ovat museossa kallisarvoisia aarteita.
Helsingin kaupunginmuseo sijaitsee Senaatintorin kulmalla kaupungin vanhimmissa kortteleissa ja sinne on aina vapaa pääsy. Kaupunginmuseossa jokaisella on mahdollisuus rakastua Helsinkiin.
Kaupunginmuseon museoperheeseen kuuluu myös neljä muuta helsinkiläistä museota – Hakasalmen huvila, Ruiskumestarin talo, Työväenasuntomuseo ja Ratikkamuseo. Museon kokoelmissa on noin miljoona valokuvaa ja 450 000 esinettä, ja se vaalii myös kulttuurihistoriallisesti arvokkaita rakennuksia ja ympäristöjä sekä toimii Keski-Uudenmaan alueellisena vastuumuseona.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin kaupunki, kulttuurin ja vapaa-ajan toimiala
Päätöstiedote: nuorisojaoston kokous 23.10.202523.10.2025 17:06:38 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan nuorisojaoston 23.10.2025 kokouksen päätöstiedote on julkaistu.
Päätöstiedote kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan 21.10. kokouksesta. Töölön kisahallin tarveselvitys hyväksyttiin.21.10.2025 18:35:01 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan 21.10.2025 kokouksen päätöstiedote on julkaistu. Lautakunta hyväksyi muun muassa Töölön kisahallin tarveselvityksen. Kisahallin perusparannus toteutuu 06/2028–07/2031 aikana.
Savoy JAZZFest tuo jazzin huiput Helsinkiin: Jason Moran ja UMO Helsinki juhlistavat Duke Ellingtonia maaliskuussa16.10.2025 15:25:49 EEST | Tiedote
Savoy JAZZFest tuo kansainvälisen jazzin huiput Helsinkiin jo kahdeksatta kertaa 4.–7.3.2026. Ensimmäiset artistikiinnitykset on julkaistu: newyorkilainen pianisti Jason Moran ja UMO Helsinki Jazz Orchestra juhlistavat ohjelmassaan Duke Ellingtonin yli 125-vuotiasta historiaa. Lisäksi Savoyssa koetaan Itävallan groove-sensaatio Shake Stewn Suomen-debyytti yhtyeen 10-vuotisjuhlakonsertissa. Ohjelman kuratoinnista vastaa festivaalin tuore taiteellinen johtaja, kitaristi Kalle Kalima.
Ennakkotiedote: Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan nuorisojaoston kokous 23.10.202516.10.2025 13:51:14 EEST | Tiedote
Nuorisojaoston kokouksen 23.10.2025 esityslista on julkaistu.
Ennakkotiedote: Kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan kokous 21.10.202516.10.2025 13:45:08 EEST | Tiedote
Helsingin kaupungin kulttuuri- ja vapaa-aikalautakunnan kokouksen 21.10.2025 esityslista on julkaistu.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme
