Läpi harmaan kiven ja pitkin ratapenkkaa

Ruokkeella ammutaan kalliorinne matalaksi, kun Vesangantien varteen tehdään uusi jalankulun ja pyöräilyn väylä. Muuramen ja Säynätsalon välillä käytetään hyödyksi vanhaa ratapohjaa. Suolahdessa Sumiaistentien varteen suunniteltu uusi jalankulku- ja pyöräliikenteen väylä toteutetaan perinteisemmin menetelmin.
Hankkeiden rahoitukseen osallistuvat ELY-keskuksen lisäksi kunnat, joiden alueelle väylät rakennetaan.
– Kaikki hankkeet kilpailutetaan kevään 2022 aikana. Uusia väyliä pitkin pääsee kulkemaan jo ensi vuonna, lupaa yksikön päällikkö Janne Jaatinen Keski-Suomen ELY-keskuksesta.
Tarkemmin kerrottuna tätä saadaan
Sumiaistentien varteen Suolahden taajamaan Äänekoskelle rakennetaan uutta väylää noin 650 metrin matkalle Äänekoskentien ja Keiteleentien välille. Jalankulku- ja pyöräväylän rakentamisen yhteydessä toteutetaan myös Sumiaistentien ja Äänekoskentien liittymän siirtäminen sekä muutetaan katujen liikennejärjestelyjä, jotka parantavat alueen liikenneturvallisuutta.
Vesangantielle rakennettaan uusi väylä Ruokkeentieltä Könkkölään. Uusi väylä yhdistää Ruokkeen asuinalueen aina Jyväskylän keskustaan asti ja mahdollistaa turvalliset yhteydet Ruokkeelta esimerkiksi koululaisille ja työmatkaliikenteelle.
Kinkovuorentielle rakennettava uusi väylä täydentää olemassa olevaa verkkoa ja toteutuessaan luo yhtenäisen jalankulku- ja pyöräväyläverkon taajamien välille. Uuden väylän rakentaminen mahdollistaa turvalliset ja sujuvat yhteydet Muuramesta Säynätsaloon ja Kinkovuoreen sekä siitä edelleen Jyväskylän keskustaan.
MAL-sopimuksen mukaisina ja yhteisrahoitteisesti
Vesangantien ja Sumiaistentien väylät tullaan toteuttamaan Jyväskylän seudun maankäytön, asumisen ja liikenteen (MAL) sopimuksen mukaisina pieninä liikennehankkeina. MAL-sopimuksen mukaiset pienet liikennehankkeet ovat seudun tärkeitä liikennejärjestelmän toimivuutta, kestävyyttä ja turvallisuutta edistäviä kustannustehokkaita parantamishankkeita. Seudun kunnat ja valtio ovat yhteisesti sopineet vuonna 2022 toteutukseen tulevat kohteet. Hankkeet toteutetaan valtion ja seudun kuntien yhteisesti rahoittamina.
MAL-sopimuksen mukaisesti seudulla on käytettävissä yhteensä 6,6 miljoonaa euroa ensimmäisellä MAL-kaudella pieniin liikennehankkeisiin (2022-2023). Rahoituksesta puolet tulee valtiolta ja toinen puoli seudun kunnilta.
Ensimmäisellä kaudella suunnitellaan ja toteutetaan myös muita kohteita, kuten pysäkkijärjestelyjä Muuramessa ja Jyväskylässä sekä liittymä- ja pysäkkijärjestelyjä Petäjävedellä. Jyväskylän seudun MAL-alueeseen kuuluu Jyväskylä, Muurame, Laukaa, Uurainen, Hankasalmi, Toivakka, Petäjävesi ja Äänekoski.
Kinkovuorentien jalankulku- ja pyöräväylä on Väyläviraston investointiohjelman mukainen hanke, ja se toteutetaan myös yhteisrahoitteisesti valtion, Muuramen kunnan ja Jyväskylän kaupungin kesken.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Keski-Suomen ELY-keskus: Janne Jaatinen, p. 0295 024 683, janne.jaatinen(at)ely-keskus.fi
Jyväskylän kaupunki: Hannu Onkila, p. 050 471 8300, hannu.onkila(at)jyvaskyla.fi
Muuramen kunta: Marko Riihimäki, p. 040 621 5937, marko.riihimaki(at)muurame.fi
Äänekosken kaupunki: Jukka Karppinen, puh. 040 559 1632, jukka.karppinen(at)aanekoski.fi
Kuvat
Tietoja julkaisijasta

Cygnaeuksenkatu 1, PL 250
40101 Jyväskylä
0295 024 500http://www.ely-keskus.fi/web/ely/ely-keski-suomi
Keski-Suomen elinkeino-, liikenne- ja ympäristökeskus (ELY-keskus) on valtion viranomainen, joka edistää alueellista kehittämistä hoitamalla elinkeinoihin, työvoimaan, osaamiseen sekä liikenteeseen ja infrastruktuuriin että ympäristöön ja luonnonvaroihin liittyviä tehtäviä. ELY-keskukset kehittävät ja tukevat taloudellista, sosiaalista ja ekologisesti kestävää hyvinvointia.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Keski-Suomen ELY-keskus
Perusteellisemmat korjaustyöt käynnistyvät alkukesästä Haapamäen sortumakohdalla valtatiellä 232.5.2025 09:30:37 EEST | Tiedote
Syksyllä 2024 valtatiellä 23, Keuruun kaupungin alueella Haapamäellä Katajamäen ylikulkusillan läntisellä penkereellä, tapahtui tienpenkereen sortuma päällystystöiden yhteydessä. Perusteellisemmat työt kohdan korjaamiseksi aloitetaan touko-kesäkuun vaihteessa.
Alueelliset kehitysnäkymät Keski-Suomessa keväällä 202529.4.2025 09:21:01 EEST | Tiedote
Keski-Suomessa elinkeinoelämän lähiajan näkymät ovat maltilliset. Taustalla on epävarma kysyntään ja investointeihin heijasteleva geopoliittinen tilanne sekä kasvava työttömyys. Nämä näkyvät myös kuluttajien luottamuksessa, minkä odotetaan kuitenkin vahvistuvan vähitellen inflaation tasaantumisen, korkojen laskun ja reaalipalkkojen hienoisen nousun myötä. Osalla Keski-Suomen yrityksistä, erityisesti vientiyrityksillä, on valoa näkyvissä, mistä kertoo mm. tilauskirjojen täyttyminen. Vientimarkkinoiden löytymiseen olisikin hyvä panostaa, jotta muuttuviin suhdanteisiin saataisiin vakautta.
Päällystystyöt alkavat Keski-Suomessa28.4.2025 14:17:44 EEST | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskuksen kunnossapitämien maanteiden päällystystyöt ovat alkamassa ensimmäisten kohteiden osalta toukokuun alkupuolella. Kevään aikana on kilpailutettu neljä päällystysurakkaa. Päällystysurakoiden lisäksi kilpailutettiin monivuotinen päällysteiden paikkausurakka, jossa toteutetaan pieniä päällystyskohteita sekä eri paikkausmenetelmiä.
Työttömyys maaliskuussa 13,7 prosenttia24.4.2025 08:01:04 EEST | Tiedote
Keski-Suomessa oli maaliskuun lopussa yhteensä 17 382 työtöntä työnhakijaa. Se on 1 168 (7,2 %) enemmän kuin vuotta aikaisemmin. Työttömistä työnhakijoista oli maaliskuun lopussa kokoaikaisesti lomautettuja 1 435, mikä on 224 henkilöä vähemmän kuin vuosi sitten. Lyhennettyä työviikkoa tekeviä työnhakijoita oli 920, mikä on 250 enemmän kuin vuotta aikaisemmin.
Puuta ei saa varastoida liian lähelle yleisiä maanteitä22.4.2025 12:40:03 EEST | Tiedote
Keski-Suomen ELY-keskus muistuttaa, ettei kuljetusta odottavaa puutavaraa saa varastoida niin lähelle maantietä, että se aiheuttaa vaaraa liikenteelle.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme