Lapsille alkaa ilmestyä oma tiedelehti verkossa
19.8.2008 10:47:15 EEST | Helsingin yliopisto | Tiedote
Jippo-lehden tavoitteena on innostaa lapsia luonnontieteiden, matematiikan ja teknologian pariin sekä tuoda iloa ja elämyksiä. Kohderyhmänä ovat 7-12-vuotiaat. Lehdessä tiede tuodaan lähelle arkea. Kiehtovien tutkimusten, toiminnallisten matemaattisten tehtävien, mielenkiintoisten juttujen ja innostavien havaintojen myötä lapset oppivat ymmärtämään eri ilmiöitä.
Lehti tarjoaa viikoittain tutkimuksia ja aktiviteetteja, jotka voi toteuttaa helposti kotivälinein. Jipossa lapset kehittävät omaa luovuuttaan ja ilmaisuaan omien tuotosten kuten tutkimusten ja aktiviteettien raportoinnin, mielipidekirjoitusten sekä juttujen ja tarinoiden kirjoittamisen kautta. Verkkolehti välittää lapsille ajankohtaista tietoa lehden teemaan liittyvistä materiaaleista ja tapahtumista. Se tarjoaa myös kerho-ohjaajille ja opettajille ideoita ja materiaaleja. Jipon toimintamallin pohjana on viisi vuotta menestyksekkäästi toiminut Ksenonit-virtuaalikerho ( http://www.helsinki.fi/luma/ksenonit ).
LUMA-keskus järjestää vuosittain myös Jippo-tiedepäivän (ent. Ksenonit-tiedepäivän), jolloin lapset perheineen voivat osallistua Kumpulassa luonnontieteiden ja matematiikan ilmaistapahtumaan. Tiedepäivillä lapset tutkivat ilmiöitä ja työskentelevät kokeiden parissa oikeissa laboratoriotiloissa. Kesäisin järjestetään leirejä ja talvisin kerhoja. Kesällä 2008 järjestettiin ensimmäinen Jippo-tiedeleiri, jossa lapset pääsivät myös suunnittelemaan uutta lehteä sekä toimittamaan siihen juttuja.
Jippo-lehden vastuuhenkilönä toimii LUMA-keskuksen koordinaattori Maija Aksela. Lehden päätoimittaja on Jenni Västinsalo. Hän vastaa lehden sisällöstä ja sen kehittämisestä sekä johtaa kuusihenkistä toimituskuntaa, jossa on edustajat biologian, fysiikan, kemian, maantiedon ja matematiikan alueilta. Lapsia otetaan mukaan lehden suunnitteluun sekä toteuttamiseen.
Avajaiset pidetään torstaina 28.8.2008 kello 12.00 alkaen Helsingin yliopiston Kumpulan tiedekampuksella osoitteessa kemian laitos, auditorio A129, A. I. Virtasen aukio 1. Tilaisuuden avaa Helsingin yliopiston matemaattis-luonnontieteellisen tiedekunnan dekaani Jukka Paakki, lehden avaa opetusneuvos Kaisa Vähähyyppä Opetushallituksesta .
LUMA-keskuksen (http://www.helsinki.fi/luma) yhtenä tavoitteena on tukea ja edistää lasten luonnontieteiden, matematiikan ja teknologian mielekästä opetusta ja oppimista, tiedekasvatusta sekä harrastuneisuutta.
Lisätietoja:
Maija Aksela, koordinaattori, puh. 050 514 1450
Jenni Västinsalo, päätoimittaja, puh. 040 760 8346
Ystävällisin terveisin
Minna Meriläinen, tiedottaja, (09) 191 51042
Tietoja julkaisijasta
Helsingin yliopistoPL 3
00014 Helsingin yliopisto
02941 22622 (mediapalvelu) 02941 911 (vaihde) (vaihde)https://www.helsinki.fi/fi/yliopisto
Helsingin yliopisto on yli 40 000 opiskelijan ja työntekijän kansainvälinen yhteisö, joka tuottaa tieteen voimalla kestävää tulevaisuutta koko maailman parhaaksi. Kansainvälisissä yliopistovertailuissa Helsingin yliopisto sijoittuu maailman parhaan yhden prosentin joukkoon. Monitieteinen yliopisto toimii neljällä kampuksella Helsingissä sekä Lahden, Mikkelin ja Seinäjoen yliopistokeskuksissa. Lisäksi sillä on kuusi tutkimusasemaa eri puolilla Suomea ja yksi Keniassa. Yliopisto on perustettu vuonna 1640.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Helsingin yliopisto
Suuret suojelualueet auttavat pohjoisia lintulajeja selviämään ilmastonmuutoksesta10.9.2026 12:00:33 EEST | Tiedote
Kylmään ilmastoon sopeutuneet lintulajit tarvitsevat pärjätäkseen suuria suojelualueita. Etelä-Suomen pienet ja hajanaiset suojelualueet eivät riitä turvaamaan niiden tulevaisuutta ilmaston lämmetessä.
Älypotkupuku kuvaa vauvan liikkumistaitojen kehittymistä8.9.2026 07:50:32 EEST | Tiedote
MAIJU-älypotkupuku rekisteröi vauvojen liikkeitä kotona leikin aikana ja tuotti vertailukäyriä motoristen taitojen kehityksestä. Suurin osa käyristä erotteli myös lapset, joiden motorinen kehitys poikkesi tavanomaisesta
Eurooppalaiset teknologiajohtajat uskovat eurooppalaiseen malliin, vaikka ihailevat Piilaaksoa4.9.2026 08:30:00 EEST | Tiedote
Eurooppalaiset teknologia- ja alusta-alan johtajat pitävät kiinni eurooppalaisesta yhteiskuntamallista. He arvostavat Yhdysvaltojen innovaatiokykyä, mutta eivät jaa Piilaakson libertaaria aatetta. Näin todetaan VTM Elina Kiiski-Katajan väitöskirjassa, joka tarkastetaan Helsingin yliopistossa.
Terveet elintavat keski-iässä tuovat paitsi vuosia myös onnellisuutta vanhuuteen3.9.2026 08:52:08 EEST | Tiedote
Miehet, joilla oli nelikymppisenä matala sydän- ja verisuonitautiriski, säilyttivät toimintakykynsä, onnellisuutensa ja elämänlaatunsa muita paremmin ikääntyessä, osoittaa miesten 50 vuoden seurantatutkimus.
Suomessa rahoitetaan jihadismia – tuomioita ei ole, vaikka sääntely on kattavaa1.9.2026 08:11:00 EEST | Tiedote
Väitöstutkimus osoittaa, että Suomi on toimeenpannut terrorismin rahoituksen torjuntaa koskevan kansainvälisen normiston kattavasti, mutta tästä huolimatta Suomessa ei ole annettu yhtään lainvoimaista tuomiota terrorismin rahoittamisesta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme