Lastenkulttuurin suurhanke Suomeen: tavoitteena maailman hauskin kulttuurikeskus
Vuonna 2025 valmistuva Karhusaaren Lastenmaailma tavoittelee 600 000 vuotuista kävijää, investoinnin suuruus noin 50-70 miljoonaa euroa.

Lastenmaailma ry suunnittelee lastenkulttuuria esittelevän ja edistävän Lastenmaailman rakentamista Espoon Karhusaareen.
Karhusaaren Lastenmaailmasta halutaan kansainvälisesti kiinnostava, taiteellisesti korkeatasoinen, osallistava ja leikkisä kulttuurikeskus ja ympärivuotinen matkailukohde. Lastenmaailmassa pohjoismainen lastenkulttuuri kukoistaa maailmanluokan arkkitehtuurin ja suomalaisen luonnon keskellä.
”Karhusaaren Lastenmaailmassa lastenkirjojen tutut hahmot ja tarinat heräävät eloon. Tavoitteena on rakentaa maailman hauskin kulttuurikohde”, hankkeen ideoija ja Lastenmaailma ry:n leikkijohtaja Taneli Heikka sanoo.
Espoon kaupunginhallituksen elinkeino- ja kilpailukykyjaosto käsittelee Karhusaaren Lastenmaailman suunnitteluvaraushakemusta 17.12.2018. Suunnitteluvaraus käsittää noin neljän hehtaarin alueen ja se on voimassa vuoden 2020 loppuun. Tuona aikana viimeistellään Lastenmaailman konsepti, rahoitusmalli sekä rakentamiseen liittyvät yksityiskohdat. Karhusaaren Lastenmaailmaan sisältyy noin 7800 neliön suuruinen uudisrakennus.
”Lastenmaailma sopii erinomaisesti Espoo-tarinaan ja kasvavaan kulttuuritarjontaan. Karhusaari tarjoaa Lastenmaailmalle erinomaisen sijainnin merellisen luonnon rauhassa, mutta keskeisten liikenneyhteyksien varrella. Lastenmaailma rakennetaan luontoa kunnioittaen ja kestävästi. Se sopii erinomaisesti Espoon rooliin YK:n kestävän kehityksen edelläkävijäkaupunkina”, Espoon kaupunginjohtaja Jukka Mäkelä sanoo.
Lastenmaailma ry:n perustajiin kuuluu luovan suunnittelun toimisto N2 Helsinki Oy, jolla on kokemusta vastaavanlaisten ideoiden konseptoinnista, toteuttamisesta ja rahoitusmalleista.
”Tavoitteenamme on rakentaa yksi maailman kiinnostavimmista kulttuurikohteista. Haluamme, että rakennuksen arkkitehtuuri, sisältökonsepti ja palvelut edustavat uutta ajattelua ja alansa parasta osaamista. Karhusaaren Lastenmaailmasta Espoo ja Suomi saa harvinaisen vetovoimaisen ympärivuotisen matkailukohteen”, N2 Helsinki Oy:n hallituksen puheenjohtaja Jussi Nurmio sanoo.
Karhusaaren Lastenmaailman liiketoiminnasta tulee vastaamaan Lastenmaailma Säätiö, joka tulouttaa toiminnan tuotot perustajajäsenilleen lasten hyväksi tehtävään työhön. Säätiön perustajiksi haetaan ensisijaisesti muita säätiöitä ja järjestöjä. Lastenmaailman vuotuinen kävijätavoite on 600 000 henkilöä, liikevaihtotavoite 12 miljoonaa euroa ja tuottotavoite kaksi miljoonaa euroa vuodessa.
Karhusaaren Lastenmaailman rakentamiskustannukset ovat 50-70 miljoonaa euroa. Hankkeesta on käyty ennen suunnitteluvarauksen jättämistä alustavia keskusteluja potentiaalisten rahoittajien kanssa: palaute oli hyvin myönteistä ja hankkeeseen uskotaan laajalti. Suunnitteluvarauksen myötä varainhankinta käynnistetään täysipainoisesti.
Karhusaaren Lastenmaailman keskeisenä asiantuntijakumppanina toimii Suomen lastenkulttuurikeskusten liitto.
”Karhusaaren Lastenmaailma tekee tutuksi lastenkulttuuria ja innostaa lapsia ja perheitä lukemisen, tarinoiden ja kulttuurielämysten pariin. Yhteistyö lastenkulttuurikeskusten, eri taiteenalojen taidekasvattajien, taiteilijoiden ja lasten kanssa ympäri Suomen tuottaa ainutlaatuisen ja uudistuvan kokonaisuuden, joka varmasti kiinnostaa monenlaisia yleisöjä ja alan ammattilaisia valtakunnallisesti ja kansainvälisesti”, Suomen lastenkulttuurikeskusten liiton puheenjohtaja Mervi Eskelinen sanoo.
Karhusaaren Lastenmaailmasta kerrotaan tarkemmin tiedotustilaisuudessa, joka järjestetään perjantaina 14.12.2018 kello 10-11 Hanasaaressa osoitteessa Hanasaarenranta 5, Espoo. Tilaisuudessa esiintyvät Lastenmaailma ry:n Taneli Heikka, N2 Helsinki Oy:n Jussi Nurmio, Suomen lastenkulttuurikeskusten liiton Mervi Eskelinen ja Espoon kaupungin Lennart Pettersson. Kaikki henkilöt ovat myös median haastateltavissa, lisäksi median edustajilla on mahdollisuus tutustua suunniteltuun alueeseen viereisessä Karhusaaressa.
www.lastenmaailma.net
Katsoaksesi videon lähteestä www.youtube.com, anna hyväksyntä sivun yläosasta.Karhusaaren Lastenmaailman esittelyvideo
Yhteyshenkilöt
Lisätietoja:
Taneli Heikka, leikkijohtaja, Lastenmaailma ry, p 050 570 8881
Jukka Mäkelä, Espoon kaupunginjohtaja, p 046 877 3953
Mervi Eskelinen, puheenjohtaja, Suomen lastenkulttuurikeskusten liitto, p 050 326 7243
Jussi Nurmio, hallituksen puheenjohtaja, N2 Helsinki Oy, p 050 511 5285
Kuvat
Linkit
Tietoja julkaisijasta

Pursimiehenkatu 29-31 A
00150 HELSINKI
info@mellakkahelsinki.fihttp://mellakkahelsinki.fi
Mellakka Helsinki on luova PR- ja viestintätoimisto.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Mellakka Helsinki
Richard McCormickin ja Alex Niemisen uusi ravintola Lulu’s aukeaa 3. elokuuta28.7.2022 10:55:00 EEST | Tiedote
Sisustukseltaan uniikki ja rohkea Lulu’s vie asiakkaat jännittävälle makumatkalle Kaakkois-Aasiaan. Pitkälle syksyyn loppuunvarattu Latitude 25 -omakase-ravintola laajentuu ja sulautuu osaksi Lulu’sia. Ravintolat muodostavat yhdessä ainutlaatuisen makujen keitaan, jollaista ei ole Helsingissä ennen nähty.
Sonosin kevään uutuudet: uusi kompakti äänipalkki, kannettavan kaiuttimen uutuusvärit ja oma järjestelmä ääniohjaukseen12.5.2022 10:03:47 EEST | Tiedote
Sonos laajentaa laadukasta valikoimaansa uudella kompaktilla äänipalkilla sekä suositun kannettavan kaiuttimen uusilla värisävyillä. Sonos Voice Control mahdollistaa nopean ja tarkan hands-free-ohjauksen musiikille ja Sonos-järjestelmälle, kuuntelijan yksityisyydestä tinkimättä.
Mikko Nurmi Suomen Tunnistautumisosuuskunnan toimitusjohtajaksi – Uusi kansallinen tunnistautumispalvelu on saanut nimen Sinuna27.4.2022 08:15:00 EEST | Tiedote
Mikko Nurmi on nimitetty Suomen Tunnistautumisosuuskunnan toimitusjohtajaksi. Hän aloitti tehtävässään huhtikuun alussa. Tunnistautumisosuuskunnan kehittämä kansallinen tunnistautumispalvelu on saanut uuden johtajansa myötä nyt nimekseen Sinuna.
Huipputuottajien hittitehdas Nordic Music Partners laajenee Ranskaan ja Hollantiin25.4.2022 10:03:07 EEST | Tiedote
Teemu Brunilan ja Jukka Immosen perustama yhtiö tähtää Euroopan johtavaksi itsenäiseksi musiikin kustantajaksi.
Open House Helsinki avaa toukokuussa ovia kaupungin salattuun arkeen12.4.2022 11:48:06 EEST | Tiedote
Arkkitehtuuritapahtuma Open House Helsinki on julkaissut ohjelmansa. Tämän vuoden tapahtuma järjestetään 13.–15.5. teemalla Arki. Tapahtumassa päästään kurkistamaan muun muassa Tikkurilan kirkkoon, Tanssin taloon ja palkitun asuntoarkkitehdin Timo Vormalan kohteisiin.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme