Maamme eniten some-seuraajia kerännyt asianajotoimisto jatkaa alan mullistamista: Lakitupa-auto lähtee kiertämään Suomea
Tamperelainen VisionLaw haluaa rikkoa myyttejä perinteisestä asianajotoimistosta. Yhtiön helposti lähestyttävässä Lakitupa-autossa lakimies neuvoo asiakkaita liikkuvassa toimistossa. Auto kiertää syyskuun alussa Jyväskylässä, Kuopiossa, Hämeenlinnassa, Parkanossa, Seinäjoella ja Vaasassa. Lisäksi VisionLaw’n digitaalinen kokonaisuus mahdollistaa juristipalvelut täysin etänä.

”Halusimme madaltaa kynnystä lakimiesavun saamiseen ja muuttaa alaa”, kertoo VisionLaw’n toimitusjohtaja, asianajaja Jussi Pirhonen tuoreesta palvelukonseptista. ”Perinteisesti asianajotoimistoa ajatellaan tahona, joka on kallis, vaikeasti lähestyttävä ja ehkä kuluttajalle jopa pelottavan oloinen. Mietimme, miten voisimme rikkoa tuota kansan keskuudessa olevaa pinttynyttä mielikuvaa. Aina on ollut näin, mutta voisivatko asiat olla tulevaisuudessa toisin?”
VisionLaw’n Lakitupa-auto on asiakkaiden tapaamiseen suunniteltu liikkuva minitoimisto, jossa voidaan pitää neuvotteluita ja laatia asiakirjoja. Konseptia pilotoitiin kesällä 2020, kun Lakitupa kiersi Suomea kahden viikon ajan pysähtyen leirintäalueilla sekä erilaisten nähtävyyksien ja luontokohteiden äärellä. Lakitupa-autoon voi tulla poikkeamaan matalalla kynnyksellä, ja liikkuvan toimiston suosio on jo nyt yllättänyt Pirhosen: ”Minulle soitti hiljattain asiakas, joka nimenomaan vaati saada tulla tapaamaan minua Lakitupaan – vakituisen toimistomme neukkarin sijaan.”
Lakitupa-auto suuntaa ensimmäiselle kaupunkikiertueelleen seuraavasti:
Ke 2.9.2020 kello 13-15 Jyväskylä, Kirkkopuisto
To 3.9.2020 kello 12-14 Kuopio, Tori
La 5.9.2020 kello 12-14 Hämeenlinna, Tori
Ma 7.9.2020 kello 10-11 Parkano, Rautatieasema
Ma 7.9.2020 kello 13-15 Seinäjoki, Lakeuden Risti
Ti 8.9.2020 kello 10-12 Vaasa, Kauppatori
Yhtiö on vahvasti panostanut myös digitalisaatioon. ”Koronakevään aikana huomasimme etäpalveluista puhuttaessa, että meillä oli ollut jo kaikki kauan valmiina siinä missä muut alan toimijat vasta miettivät näitä”, Pirhonen kertoo. ”Asiakkaamme ovat jo pitkän aikaa olleet tottuneita siihen, että meiltä voi esimerkiksi varata neuvotteluajan lakimiehelle verkosta. Olemme kehittäneet oman palvelun, jonka kautta minkä tahansa asiakirjan tekeminen asianajajan kanssa onnistuu etänä. Oman mobiilisovelluksemme kautta puolestaan asianajajan palvelut kulkevat kätevästi mukana asiakkaan taskussa. Kaikki nämä toiminnot ovat asiakkaalle kustannustehokkaampia kuin perinteiset asianajopalvelut.”
Taustatietoa Asianajotoimisto VisionLaw'sta
Asianajotoimisto VisionLaw’n perustaja, asianajaja/varatuomari Jussi Pirhosella on yli 20 vuotta asianajokokemusta. Hän on perustanut ensimmäisen asianajotoimistonsa vuonna 2005. Vuonna 2017, vahvasti visioituaan alan tulevaisuuden muutoksia, hän siirtyi pois perustamastaan toimistosta, joka oli kasvanut suurimpien tamperelaisten toimistojen joukkoon. VisionLaw syntyi.
Lisäksi Pirhonen on toiminut kahden teknologiayrityksen johdossa. Hänen erikoisosaamisiinsa lukeutuvat startupit, liikejuridiikka sekä kestävän kehityksen ja vastuullisuuden juridiikka. VisionLaw’n toimisto sijaitsee Tampereen keskustassa, ja yhtiöllä on toimitilat myös pääkaupunkiseudulla. Yritys palvelee kuluttaja- ja yritysasiakkaita ympäri Suomen. Yrityksellä on myös eniten sosiaalisen median seuraajia Suomen asianajotoimistoista.
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Lisätiedot, haastattelut ja pressikuvat:
Jutta Vetter
Vetter Communications Oy
press@vetter.fi
0505466000
Kuvat

Linkit
Tietoja julkaisijasta
Vetter Communications Oy on tamperelainen viestintätoimisto, joka tarjoaa kokonaisvaltaisia palveluja yritysmaailman viestintä- ja mediatiedotustarpeisiin suomeksi, englanniksi, ruotsiksi, saksaksi, espanjaksi, ranskaksi ja italiaksi.
Yhtiö osallistuu monipuolisesti myös operatiiviseen toimintaan asiakkaidensa kansainvälisissä suhteissa, ja viestintää hoidetaan luonnollisena osana asiakkaiden myyntiprosessia.
Asiakkaina on liike-elämän toimijoita monelta eri sektorilta, muun muassa kotimaisia ja kansainvälisiä IT-taloja, tekniikan ja teollisuuden toimijoita, asianajotoimistoja, ilmailualan edustajia sekä kulttuurialan toimijoita.
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat mediatiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vetter Communications Oy
Kansainvälinen tutkimus: heikot työvuorosuunnittelujärjestelmät aiheuttavat työehtosopimusten laiminlyöntejä, tappiota liiketoiminnalle sekä ylimääräisiä työvoimakustannuksia25.2.2021 06:15:00 EET | Tiedote
Työvoimanhallinnan markkinajohtaja Quinyx on teettänyt laajan, toimialarajat ylittävän kansainvälisen tutkimuksen, jossa haastateltiin 300 yritysjohtajaa – myös Suomesta. Kyselyn avulla saatiin tietoa suurimmista haasteista liittyen vuorotyöläisten työvoimanhallintaan pandemian aikana.
Tekoälyyn panostavan ohjelmistotalon Suomen toimipiste menestyy globaalisti: ”sisukkaat suomalaiset yritykset ovat uskaltaneet investoida vaikeinakin aikoina”16.2.2021 06:00:00 EET | Tiedote
Tekoälyyn vahvasti panostavan, työvoimanhallinnan SaaS-palvelujen markkinajohtaja Quinyxin Suomen toimipiste on ohittanut yhtiön globaaleissa myyntitilastoissa Ison-Britannian, Saksan, Hollannin, Norjan, Tanskan ja USA:n. Yhtiö on myös lanseerannut uuden AI-palvelukokonaisuuden helmikuussa 2021.
Quinyx panostaa tekoälypohjaisen työvoimanhallinnan ohjelmistokehitykseen ostamalla Widget Brainin23.10.2020 06:00:00 EEST | Tiedote
Suomessakin vahvasti etabloitunut työvoimanhallinnan SaaS-palvelujen markkinajohtaja Quinyx on ostanut tekoälypohjaiseen työvuorosuunnittelun optimointiin erikoistuneen Widget Brainin.
Kyselytutkimus paljastaa: Suomen vuorotyöläisistä 40 % on irtisanoutunut työstään, koska ei saanut esimieheltään työvuoroja riittävän ajoissa22.9.2020 08:00:00 EEST | Tiedote
Työvoimanhallinnan markkinajohtaja Quinyx on teettänyt kansainvälisen tutkimuksen, jossa tarkasteltiin myös suomalaisen vuorotyöarjen olosuhteita. Tutkimuksen tulokset osoittavat, että Suomessa peräti 40 % on irtisanoutunut työpaikastaan siksi, että työnantaja ei ollut julkaissut työvuoroluetteloa riittävän hyvissä ajoin. Muita esiin tulleita ongelmakohtia olivat työvuorojen joustamattomuus työntekijälle tärkeiden elämäntapahtumien yhteydessä sekä huono kommunikointi esimiehen kanssa.
18 % Suomen vuorotyöläisistä kertoi menneensä sairaana töihin korona-aikana; yli kolmannes pelkäsi menettävänsä työpaikkansa, jos jäisi pois työvuorosta11.6.2020 12:00:00 EEST | Tiedote
Työvoimanhallinnan markkinajohtaja Quinyx on teettänyt kansainvälisen tutkimuksen, jossa tarkasteltiin myös suomalaisten vuorotyöläisten olosuhteita. Tänään julkaistun kyselytutkimuksen tuloksissa nousee esiin vuorotyöläisten sairastamisen arki: Suomessa peräti 45% on mennyt töihin sairaana, koska heillä ei ole ollut varaa poissaoloon. Jopa koronatilanteen aikana 18% kävi töissä sairaana rajoituksista huolimatta.
Uusi Sellmer & Co yhdistää myynnin, markkinoinnin ja asiakasdatan7.4.2020 10:00:00 EEST | Tiedote
Sellmer & Co on mainostoimisto Miller & Leanin, Rainmakerin sekä Asiakastiedon tuore yhteishanke, joka yhdistää myynnin, markkinoinnin sekä asiakasdatan samaan palveluun. Uusi palvelu lupaa nopeaa kassavirtaa ja parempaa tietoa markkinoilta.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme