Maria Ohisalo: Valtiovarainministeriön väläyttelemät koulutusleikkaukset eivät mahdollisia

– Koulutuksesta ei saa leikata ensi kaudella euron euroa. Maksuttomasta koulutuksesta on pidettävä kiinni. Valtionvarainministeriö on julkaissut raportin, jossa se on käynyt läpi tulevien vuosien mahdollisia menoleikkauskohteita. Raportti on hyvin laaja, ja on arvovalinta millaisia työkaluja näistä seuraava hallitus valitsee, Vihreiden puheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalo toteaa.
– Suomen tulevaisuuden menestyksen suurimpia kulmakiviä tulee olemaan se, saammeko koulutusasteemme ja sitä kautta työllisyysasteemme nousuun. Tämä ei toteudu ilman panostuksia koulutukseen. Siksi onkin ristiriitaista, että VM:n ehdotuksessa on mukana leikkauksia koulutukseen ja opiskelijoiden toimeentuloon, Ohisalo jatkaa.
– Lukukausimaksujen käyttöönotto, opiskelijoiden työntäminen entistä vahvemmin opintolainojen varaan ja siirtäminen pois yleiseltä asumistuelta omaan heikompiehtoiseen järjestelmään estäisivät monen opiskelun ja karkottaisivat etenkin pienituloiset korkeakouluista. Nämä silti VM:n papereista löytyivät. Valtion velkataakkaa kevennettäisiin siis niin, että samat velat kaadetaan itsenäistä elämää aloittavan nuoren niskaan. Tämä ei minusta ole alkuunkaan oikeudenmukaista saati pitkänäköistä, Ohisalo linjaa
Kysymys on loppuviimeksi poliittisista ratkaisuista.
– On hyvä, että valtion menoja ja veroja on kartoitettu myös valtiovarainministeriön virkahenkilöiden voimin. Poliittiseen keskusteluun kuuluu kuitenkin se, että mahdottomat ja mahdolliset leikkauskohteet erotellaan. Vihreille koulutusleikkaukset ovat mahdottomia, Ohisalo korostaa.
Vihreät tasapainottaisi valtion taloutta ensi kaudella kuudella miljardilla eurolla, mutta tekisi sen niin, ettei pienituloisten asemaa heikennetä tai koulutuksesta leikata euroakaan.
– Kyse on arvovalinnasta, jolla varmistetaan, että lapsilla ja nuorilla on tulevaisuus ja Suomi menestyy jatkossakin. Minun Suomessani jokaisesta lapsesta on voitava tulla mitä tahansa. On arvovalinta, haluammeko pitää siitä jatkossakin kiinni. Vihreät haluaa, Ohisalo toteaa.
Ohisalo kommentoi aihetta Facebook-päivityksessään:
Lue lisää Vihreiden talouden sopeuttamisen linjoista
https://www.vihreat.fi/vihreiden-toimet-julkisen-talouden-tasapainottamiseksi/
Yhteyshenkilöt
Maria OhisaloVihreiden puheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri
maria.ohisalo@eduskunta.fiHeikki IsotaloYmpäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalon erityisavustaja
Puh:040 8617204heikki.isotalo@gov.fiKuvat

Tietoja julkaisijasta

Mannerheimintie 15b A, 4 krs
00260 Helsinki
09 5860 4160, viestinta@vihreat.fihttps://www.vihreat.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Vihreät - De Gröna
Vihreiden Harjanne ja Elo: Paremmalla kaupunkipolitiikalla luodaan kestävää hyvinvointia ja ratkotaan suurimpia ongelmia17.3.2023 16:17:59 EET | Tiedote
Kaupungeilla on keskeinen rooli talouden uudistamisessa ja osaamisen pohjaavan hyvinvoinnin luomisessa. Samalla kaupunkeja tarvitaan myös ilmastokriisin ja luontokadon pysäyttämisessä. Monet Suomen kannalta keskeiset ongelmat kohdataan ja ratkaistaankin juuri kaupungeissa. Vihreät julkaisivat tänään teesinsä parempaan kaupunkipolitiikkaan.
Maria Ohisalo: Luonnonsuojelun rahoitus sidottava bruttokansantuotteeseen15.3.2023 08:56:56 EET | Tiedote
Vaikka yhteiskuntamme kehittyy kestävämpään suuntaan, tarkoittaa bruttokansantuotteen kasvu yhä myös luonnonvarojen käytön kasvua. Silti luonnonsuojelun rahoitus on promilletasoa suhteessa bruttokansantuotteeseen.
Vihreät kannattaa OAJ:n esityksiä erityisopettajien mitoituksesta ja oppilaiden tuesta14.3.2023 10:57:01 EET | Tiedote
OAJ ehdottaa oppimisen tukeen uudistusta, jossa hallinnollisia päätöksiä ei tehtäisi enää lainkaan tuen portaista vaan siitä, millaista tukea oppilas saa. Esitys saa Vihreiden puheenjohtajalta, ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalolta kannatusta.
Ohisalo: Lapsiperheköyhyyden torjunnasta ei saa tinkiä ensi hallituskaudellakaan9.3.2023 11:33:28 EET | Tiedote
Lapsena koettu köyhyys jättää pitkän jäljen koko elämän ajaksi. Pienituloisia lapsiperheitä on tuettava, eikä siihen riitä vain yhden vuoden väliaikaiset sosiaaliturvan korotukset. Vihreiden puheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalo esittää blogikirjoituksessaan korotusten muuttamista pysyviksi ja kotipalvelun palauttamista 1990-luvun lamaa edeltäneelle tasolle.
Vihreät: Avohakkuut luvanvaraisiksi6.3.2023 18:19:05 EET | Tiedote
Ylen MOT-ohjelma osallistui kansainväliseen selvitykseen, joka paljastaa puutteita metsien käytön valvonnassa. Jopa suojeltuja metsiä saatetaan avohakata. Vihreiden puheenjohtaja, ympäristö- ja ilmastoministeri Maria Ohisalo esittää metsälain uudistamista ja avohakkuiden muuttamista luvanvaraisiksi.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme