Millaista on työssäkäyvän pienituloisen maahanmuuttajan arki Suomessa? – Pienituloisia maahanmuuttajia kutsutaan haastateltaviksi tutkimukseen
28.3.2023 12:44:12 EEST | Jyväskylän yliopisto | Tiedote

– Tilastojen mukaan maahanmuuttajilla on suuri riski pienituloisuuteen. Tutkimuksissa on todettu, että ulkomaalaisena suomalaisille työmarkkinoille pääsy voi olla vaikeaa, mutta erilaisten taustatekijöiden vaikutuksista ja inhimillisistä kokemuksista tiedetään vielä vähän, maahanmuuttajia käsittelevästä tutkimuksen osahankkeesta vastaava yliopistonlehtori Hanna-Mari Ikonen sanoo.
– Myös toimeentulon kysymyksistä on tärkeää puhua, sillä eri taustoista tulevat maahanmuuttajat ovat pysyvä osa suomalaista työelämää, Ikonen lisää.
Siirtyminen uusille työmarkkinoille, uuden kielen ja kulttuurin omaksuminen, lupakäytännöt, matalapalkkaiset alat ja yrittäjyys, asuinjärjestelyt, monessa maassa sijaitsevat perhesuhteet ja toimeentulon järjestäminen uudessa maassa voivat edelleen vaikuttaa maahanmuuttajan epävarmaan työtilanteeseen.
Haastateltaviksi tutkimukseen toivotaan maahanmuuttajia kertomaan elämästään vähän ansaitsevana työntekijänä, yrittäjänä tai henkilönä, joka tekee useaa työtä samanaikaisesti. Haastattelussa olemme kiinnostuneita arkipäivän kokemuksista ja elämästä laajemmin. Haastattelu voidaan toteuttaa suomen kielen lisäksi englanniksi tai mahdollisuuksien mukaan haastateltavan omalla äidinkielellä tulkin avustuksella.
Lue lisää hankkeen sivuilta: https://r.jyu.fi/ES7
Lisätiedot ja ilmoittautuminen sähköpostilla, soittamalla tai tekstiviestillä/WhatsApp-sovelluksella:
Eeva Heikkinen, apurahatutkija, Jyväskylän yliopisto
eeva.h.heikkinen@jyu.fi, 050 4713102
Lisätietoja:
Osahankkeen vastaava tutkija: Hanna-Mari Ikonen, 0406104082, hanna-mari.p.ikonen@jyu.fi
Tutkimushankkeen johtaja: Mikko Jakonen, 0408054703, mikko.p.jakonen@jyu.fi
Avainsanat
Yhteyshenkilöt
Anitta KananenViestinnän asiantuntija
Puh:+358 40 8461395anitta.kananen@jyu.fiKuvat
Tietoja julkaisijasta
Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi
Tilaa tiedotteet sähköpostiisi
Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.
Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto
Hapettimet toivat helpotusta kalojen kiertovesikasvatuksen makuvirheongelmiin, mutta eivät vielä ratkaisua30.9.2026 10:00:00 EEST | Tiedote
Samu Petterssonin väitöskirjassa paneuduttiin kalojen kiertovesikasvatuksessa ilmenevään makuvirheongelmaan ja sen torjuntaan käyttämällä vahvoja hapettimia, kuten otsonia ja vetyperoksidia.
Vuoden Luontokuvat 2025 -valokuvanäyttely Jyväskylän yliopiston Luontomuseossa 9.10.2026–3.1.202730.9.2026 08:00:00 EEST | Tiedote
Palkitut luontokuvat saapuvat tänä syksynä Luontomuseoon jo 20. kertaa. Suomen Luonnonvalokuvaajat SLV ry:n tuottamassa kiertonäyttelyssä on esillä vuoden 2025 kilpailussa palkitut kuvat. Tervetuloa ihailemaan viime vuoden upeimpia luontokuvia odotettuun näyttelyyn!
Tiede ja tutkimus kiinnostivat Tutkijoiden yössä – tapahtumaan osallistui yli 13 500 kävijää!29.9.2026 14:17:11 EEST | Tiedote
Tutkijoiden yö toi jälleen tieteen ja tutkimuksen käsinkosketeltavaksi syyskuun viimeisenä perjantaina 25.9.2026. Tapahtuma tarjosi monipuolista nähtävää ja koettavaa laajasti eri tieteenaloilta aamupäivän koululaisohjelmista iltamyöhään saakka.
Ikääntyneet käyttävät digitaalisia teknologioita monipuolisesti – arjen käytännöt ratkaisevat enemmän kuin ikä28.9.2026 09:30:54 EEST | Tiedote
FT Riitta Hännisen väitöstutkimus tarkastelee ikääntyneiden digitaalisten teknologioiden käytön monimuotoisuutta ja sen yhteyttä arjen hyvinvointiin.
Kristian Meissnerin tavoitteena entistä avoimempi Konneveden tutkimusasema28.9.2026 07:05:00 EEST | Tiedote
Jyväskylän yliopiston Konneveden tutkimusaseman uutena johtajana aloitti elokuun alussa Kristian Meissner. Pitkän uran ympäristöhallinnossa ja ympäristöseurannan kehittämisessä tehnyt Meissner haluaa vahvistaa Konneveden tutkimusaseman verkostoja, tunnettuutta ja monitieteistä yhteistyötä sekä avata sen palveluja entistä laajemmin tutkimuksen, opetuksen ja yhteistyöhankkeiden käyttöön.
Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.
Tutustu uutishuoneeseemme

