Jyväskylän yliopisto

Musiikkikasvatukseen liki kahden miljoonan EU-rahoitus

Jaa
Jyväskylän yliopiston musiikkikasvatuksen apulaisprofessori Suvi Saarikallio on saanut merkittävän ERC Consolidator -rahoituksen. Hän tutkii musiikkia nuorten elämän voimavarana. Euroopan tutkimusneuvosto on myöntänyt hankkeeseen liki kahden miljoonan euron rahoituksen.
Suvi Saarikallio
Suvi Saarikallio

Viisivuotinen MUSICONNECT – Music as youth empowerment: creating connection to self and others -hanke uudistaa tieteellistä ymmärrystä siitä miksi, milloin ja kenelle musiikki toimii kasvun ja hyvinvoinnin voimavarana. Hanke edistää tutkimuksen hyödyntämistä niin musiikkikasvatuksessa kuin lapsi- ja nuorisotyössäkin.

– Nuoret kasvavat nykyään monin tavoin kuormittavassa ja epävarmassa maailmassa, jossa tarvitaan voimavaroja itsesäätely- ja tunnetaitojen, kuuluvuudentunteen ja myönteisen identiteetin rakentumiselle, Saarikallio kertoo. Hän työskentelee musiikin, taiteen ja kulttuurin tutkimuksen laitoksella.

Viimeaikainen tutkimus on nostanut esiin monia mekanismeja, joiden kautta musiikki voi tavoittaa tunteet ja edistää sosiaalista vuorovaikutusta.

MUSICONNECT-hankkeessa kehitetään tunteisiin ja kehoon vaikuttavien musiikin mekanismien mittaamiseen menetelmiä. Ne vaihtelevat digitaalisesta etnografiasta ja mobiilista kokemuksenkeruusta fysiologisiin mittauksiin, psykometriikkaan, musiikilliseen tiedonlouhintaan, koneoppimiseen ja liiketutkimukseen.

Projektin aikana toteutetaan laajoja kyselyitä, kokeellisia mittauksia ja seurantatutkimusta. Näiden avulla selvitetään tunne- ja kehotasoisten vaikutusmekanismien läsnäoloa nuorten arkisissa musiikkikokemuksissa ja testataan niiden roolia nuorten hyvinvoinnin ja myönteisen kasvun selittäjinä.

Consolidator Grants -rahoituksella tuetaan uransa keskivaiheilla olevia tutkijoita vahvistamaan tiimejään ja tekemään uraauurtavaa tutkimusta. Tällä kierroksella Euroopan tutkimusneuvosto myönsi kyseisiä rahoituksia 313, niiden yhteissumma on noin 632 miljoonaa euroa.

Lisätietoja:

Suvi Saarikallio, +358505361900, suvi.saarikallio@jyu.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Suvi Saarikallio
Suvi Saarikallio
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Jyväskylän yliopisto sai 500 000 euroa teollisuuden energiajärjestelmien kustannustehokkuuden ja päästöjen optimoinnin tutkimukseen12.12.2025 10:00:00 EET | Tiedote

Suomen Akatemia myönsi informaatioteknologian tiedekunnan professori Kaisa Miettisen monitavoiteoptimoinnin tutkimusryhmälle 500 000 euron rahoituksen Teollisuuden energiajärjestelmät osana kestävää ilmastoneutraalia yhteiskuntaa -hankkeeseen. Hanke tutkii prosessiteollisuuden energiajärjestelmiä. Tarkoituksena on järjestelmien energia- ja kustannustehokkuuden sekä päästöjen optimointi. Hankkeessa tehdään yhteistyötä Aalto-yliopiston kanssa.

Väitös: Piipinnan päälle valmistetut DNA-origami hilat avaavat mahdollisuuksia ison mittakaavan nanovalmistukselle (Parikka)12.12.2025 09:00:00 EET | Tiedote

Jyväskylän yliopiston väitöstutkimuksessa kehitettiin DNA-origameista kaksiulotteisia verkkomaisia rakenteita piipinnoille ja selvitettiin, miten erilaiset olosuhteet vaikuttavat niiden muodostumiseen. Tulokset avaavat uusia mahdollisuuksia DNA-avusteisen litografian käytössä ja sitä kautta uudenlaisten materiaalien valmistuksessa, esimerkiksi optiikan sovelluksiin.

Väitös: Yritysjohto ja etujärjestöt ovat keskeisiä toimijoita kansallisen suurstrategian muotoutumisessa11.12.2025 12:38:16 EET | Tiedote

KTM Roosa Oinasmaa tutki Jyväskylän yliopiston kauppakorkeakoulussa tekemässään strategian ja yrittäjyyden väitöskirjassaan, miten yritysjohto ja etujärjestöt vaikuttavat kansallisen suurstrategian muotoutumiseen. Tulokset osoittavat, että suurstrategia ei ole yksittäinen valtion muovaava suunnitelma, vaan pitkän aikavälin prosessi, jossa yritysjohto, etujärjestöt ja valtionhallinto neuvottelevat kansallisista tavoitteista ja resurssien käytöstä.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye