Jyväskylän yliopisto

Musiikkikasvatukseen liki kahden miljoonan EU-rahoitus

Jaa
Jyväskylän yliopiston musiikkikasvatuksen apulaisprofessori Suvi Saarikallio on saanut merkittävän ERC Consolidator -rahoituksen. Hän tutkii musiikkia nuorten elämän voimavarana. Euroopan tutkimusneuvosto on myöntänyt hankkeeseen liki kahden miljoonan euron rahoituksen.
Suvi Saarikallio
Suvi Saarikallio

Viisivuotinen MUSICONNECT – Music as youth empowerment: creating connection to self and others -hanke uudistaa tieteellistä ymmärrystä siitä miksi, milloin ja kenelle musiikki toimii kasvun ja hyvinvoinnin voimavarana. Hanke edistää tutkimuksen hyödyntämistä niin musiikkikasvatuksessa kuin lapsi- ja nuorisotyössäkin.

– Nuoret kasvavat nykyään monin tavoin kuormittavassa ja epävarmassa maailmassa, jossa tarvitaan voimavaroja itsesäätely- ja tunnetaitojen, kuuluvuudentunteen ja myönteisen identiteetin rakentumiselle, Saarikallio kertoo. Hän työskentelee musiikin, taiteen ja kulttuurin tutkimuksen laitoksella.

Viimeaikainen tutkimus on nostanut esiin monia mekanismeja, joiden kautta musiikki voi tavoittaa tunteet ja edistää sosiaalista vuorovaikutusta.

MUSICONNECT-hankkeessa kehitetään tunteisiin ja kehoon vaikuttavien musiikin mekanismien mittaamiseen menetelmiä. Ne vaihtelevat digitaalisesta etnografiasta ja mobiilista kokemuksenkeruusta fysiologisiin mittauksiin, psykometriikkaan, musiikilliseen tiedonlouhintaan, koneoppimiseen ja liiketutkimukseen.

Projektin aikana toteutetaan laajoja kyselyitä, kokeellisia mittauksia ja seurantatutkimusta. Näiden avulla selvitetään tunne- ja kehotasoisten vaikutusmekanismien läsnäoloa nuorten arkisissa musiikkikokemuksissa ja testataan niiden roolia nuorten hyvinvoinnin ja myönteisen kasvun selittäjinä.

Consolidator Grants -rahoituksella tuetaan uransa keskivaiheilla olevia tutkijoita vahvistamaan tiimejään ja tekemään uraauurtavaa tutkimusta. Tällä kierroksella Euroopan tutkimusneuvosto myönsi kyseisiä rahoituksia 313, niiden yhteissumma on noin 632 miljoonaa euroa.

Lisätietoja:

Suvi Saarikallio, +358505361900, suvi.saarikallio@jyu.fi

Avainsanat

Yhteyshenkilöt

Kuvat

Suvi Saarikallio
Suvi Saarikallio
Lataa

Tietoja julkaisijasta

Jyväskylän yliopisto
Jyväskylän yliopisto
PL 35
40014 Jyväskylä

http://www.jyu.fi

Jyväskylän keskustassa sijaitsevan yliopiston kauniilla puistokampuksella sykkii monitieteinen ja moderni tiedeyliopisto – ihmisläheinen ja dynaaminen yhteisö, jonka 2500 asiantuntijaa ja 15 000 opiskelijaa etsivät ja löytävät vastauksia huomisen kysymyksiin. Jyväskylän yliopisto on ollut tulevaisuuden palveluksessa jo vuodesta 1863, jolloin suomenkielinen opettajankoulutus sai alkunsa täältä. Voimanlähteenämme on moniarvoinen vuoropuhelu tutkimuksen, koulutuksen ja yhteiskunnan välillä. Vaalimme tutkimuksen ja koulutuksen tasapainoa sekä ajattelun avoimuutta – sytytämme taidon, tiedon ja intohimon elää viisaasti ihmiskunnan parhaaksi. www.jyu.fi

Tilaa tiedotteet sähköpostiisi

Haluatko tietää asioista ensimmäisten joukossa? Kun tilaat tiedotteemme, saat ne sähköpostiisi välittömästi julkaisuhetkellä. Tilauksen voit halutessasi perua milloin tahansa.

Lue lisää julkaisijalta Jyväskylän yliopisto

Kiertotalous varmistaa kriittisten metallien saatavuuden – Tutkijoiden video kertoo, kuinka jätteestä syntyy seuraavan sukupolven materiaaleja26.11.2025 07:05:00 EET | Tiedote

Kiertotalous tarjoaa ratkaisuja kriittisten metallien saatavuuden turvaamiseen. Uudella videolla Jyväskylän ja Turun yliopiston asiantuntijat kertovat, miten teollisuuden jäte- ja sivuvirroista voidaan kierrättää arvokkaita metalleja hyödyntämällä innovatiivista 3D-filtteriteknologiaa sekä yhdisteitä, joita käytetään talteenotossa ja uusien materiaalien valmistuksessa.

Väitös: Yhteisöohjautuvuus mahdollistaa tiimin joustavan toiminnan yhteisten tavoitteiden saavuttamiseksi (Keronen)26.11.2025 07:05:00 EET | Tiedote

Yhteisöohjautuvuudella voidaan tukea työntekijöiden motivaatiota ja hyvinvointia sekä organisaation tavoitteita kestävällä tavalla. Tämä edellyttää yksilöiden aloitteellisuutta ja aktiivisuutta sekä yhteisöllisiä työn tekemisen tapoja. Jyväskylän yliopistossa tarkastettavassa väitöskirjassa avataan, miten yhteisöohjautuvuus rakentuu työntekijöiden välillä ja miten yhteisöohjautuvuutta tuetaan työssä tapahtuvissa oppimistilanteissa lähijohtamisen keinoin.

Kirjoitan, koska haluan! -kirjoituskilpailun voittajat on julkaistu25.11.2025 18:00:00 EET | Tiedote

Kirjoitan, koska haluan! -kirjoituskilpailu on päättynyt, ja voittajat on julkistettu Jyväskylän kirjamessuilla. Määräaikaan mennessä saimme aivan loistavia nuorten kirjoituksia sekä 13–16-vuotiaiden että 17–20-vuotiaiden sarjaan. Tavoitteena oli saada mielenkiintoisia kirjoitelmia teemalla “tarinoita nuorilta nuorille” ja siinä onnistuimme kirjoituskilpailun myötä mainiosti. VoiceBooks -kustantamo on tehnyt voittajateoksista äänikirjat ja ne ovat kuunneltavissa LoadMyBook-äänikirjasovelluksen kautta Jyväskylän yliopiston hallinnoimassa Peda.net-ympäristössä.

Väitös: Digitaalisten palveluiden kehittäminen jatkuvana prosessina auttaa parantamaan asiakaskokemusta ja kilpailukykyä25.11.2025 15:30:00 EET | Tiedote

KTM Jenny Elo tutki väitöskirjassaan digitaalisten palveluiden kehittämistä jatkuvana prosessina. Tutkimus auttaa laajentamaan näkökulmaa sisäisten prosessien tehostamisesta kohti ulospäin suuntautuvaa, asiakas- ja arvolähtöistä digipalvelujen uudistamista. Lisäksi se tarjoaa keinoja tarkastella, tukeeko nykyinen organisoituminen jatkuvaa kehittämistä sekä keinoja tunnistaa jännitteitä, jotka vaikuttavat jatkuvuudessa onnistumiseen.

Uutishuoneessa voit lukea tiedotteitamme ja muuta julkaisemaamme materiaalia. Löydät sieltä niin yhteyshenkilöidemme tiedot kuin vapaasti julkaistavissa olevia kuvia ja videoita. Uutishuoneessa voit nähdä myös sosiaalisen median sisältöjä. Kaikki tiedotepalvelussa julkaistu materiaali on vapaasti median käytettävissä.

Tutustu uutishuoneeseemme
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye